Politika
28/03/2023 ČTK

V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy, předpokládá, že nová městská koalice bude širší než dosud.

Původní koalice tvořená ještě hnutím ANO a Piráty se v pondělí rozpadla, když kvůli štěpení klubu ANO ztratila většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu města. Klub ANO postupně přišel o šest zastupitelů, kteří se semkli kolem primátora Tomáše Macury (dříve ANO), jehož hnutí minulý týden vyloučilo ze svého zastupitelského klubu. Lídr Spolu a primátorův náměstek Jan Dohnal (ODS) předpokládá, že nová koalice bude sestavena z více subjektů, pravděpodobně čtyř či pěti. Řekl to ČTK.

Hnutí ANO, které volby vyhrálo, mělo původně 21 zastupitelů, nyní jich má 15. Vyloučeného primátora Macuru totiž následovalo dalších pět lidí. Další uskupení dosavadní koalice měla dohromady 12 zastupitelů - devět bylo ze Spolu a tři zastupitele měli Piráti. V opozici dosud bylo hnutí Ostravak s osmi mandáty, SPD se sedmi zastupiteli, Starostové pro Ostravu se čtyřmi mandáty a Ostravská levice má tři zastupitele.

"Jsme na počátku. Dneškem jako koalice Spolu zahajujeme koaliční jednání o ustavení nové koalice. Postupně se určitě sejdeme se všemi, tedy kromě komunistů a předpokládám i SPD," uvedl Dohnal. Očekává tak jednání s klubem ANO, novým klubem utvořeným kolem Macury, ale i s hnutím Ostravak, Starosty pro Ostravu nebo Piráty. "Vyslechneme si jejich představy a na základě toho potom budeme postupovat dál. Koalice Spolu v tento moment určitě bude vystupovat společně," řekl Dohnal.

Neuvedl, zda je pro něj v tuto chvíli nějaká varianta nové koalice preferovanější. "Tady je třeba si říct, že je nutné se odpoutat od nějakých personálií. Byl jsem s hnutím ANO v koalici i v minulém období a byli tam lidé z obou táborů. Je třeba k tomu přistupovat pragmaticky a odpoutat se od nějakých osobních preferencí," řekl Dohnal. Za důležitou považuje především programovou shodu i záruky, že ve směřování města nenastane nějaký dramatický zvrat. Preferoval by, aby nová koalice měla převahu více než 30 hlasů.

"Jsem si naprosto jistý, že bude v té koalici minimálně o jeden subjekt více, spíše o dva, ať už to dopadne tak nebo tak. Určitě to bude více o kompromisech a připouštím, že to určitě bude složitější (než sestavování koalice po volbách)," řekl Dohnal. S ohledem na to, že Spolu je druhým nejsilnější klubem v zastupitelstvu, chce být podle Dohnala při vyjednávání o nové koalici velmi aktivní. "Navíc budeme akcentovat to, co jsme říkali i po komunálních volbách, že jsme zástupci vládních stran a dnešní vazba mezi městem a státem je i vzhledem k rozpracovaným projektům, ať už je to koncertní hala nebo stavba Severního spoje, velmi důležitá."

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. jeho odchodem koalice ztratila většinu a fakticky se rozpadla. Kromě Dohnala i primátor Macura mluvil o zahájení koaličního vyjednávání, stejně o potřebě vzniku nové koalice mluvila i lídryně Pirátů a primátorova náměstkyně Andrea Hoffmannová. O koalici chce podle své nové předsedkyně Hany Tichánkové vyjednávat i klub ANO. V Ostravě má být ve středu oblastní sněm hnutí ANO, který by měl nominovat kandidáta na primátora.

Sdílejte článek