Proměny kraje
31/08/2020 ČTK

V Moravskoslezském kraji by měla začít výuka na všech školách

​​V Moravskoslezském kraji by měly v úterý zahájit výuku všechny školy.

V souvislosti s koronavirovou pandemií se zatím nevyskytl problém, kvůli němuž by některá zahájení školního roku musela odložit. Kraj své školy zásobil ochrannými pomůckami, připraveny jsou i na případnou distanční výuku. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek pro školství Stanislav Folwarczny (ODS).

"Víme, že zítra (v úterý) by se měla zahájit výuka ve všech školách v Moravskoslezském kraji. To je informace teď k momentální situaci, protože se to mění z hodiny na hodinu. Uvidíme, jak to bude probíhat. Musíme být připraveni a možná nás něco překvapí," řekl Folwarczny.

Kraj školám, které zřizuje, rozdal ochranné prostředky. "My jsme poskytli krajským školám 45.000 roušek, 40.000 rukavic, 1000 ochranných štítů a 2500 litrů dezinfekčních prostředků, takže na úvod školy jsou zabezpečené," řekl náměstek.

Školy jsou podle něj dobře připravené i na to, kdyby v případě karantény musely zavést výuku na dálku. Naučily se to už ve druhém pololetí minulého školního roku. "Školy mají slíbený příspěvek z ministerstva školství na vybavení pro distanční výuku, mají prostor si to pořídit velmi rychle, peníze dostanou, takže i pokud by se stalo, že některá z tříd nebo škol se dostane do distanční výuky, tak i takto budou školy připravené," řekl Folwarczny.

Vedení kraje podle něj ale trošku mrzí, že ministerstvo tento příspěvek poskytlo jen základním školám a u středních to nechalo na krajích. "Proto jsme se rozhodli, že poskytneme taky středním školám příspěvek na vybavení, které školy potřebují pro distanční výuku," řekl Folwarczny.

Ředitelé škol se budou v koronavirové situaci řídit manuálem ministerstva školství. "Ten manuál má doporučující charakter, což je dobře, protože každá škola má jiné podmínky prostorové, pedagogické i nepedagogických zaměstnanců," řekl náměstek.

Je podle něj dobře, že ředitelé nemají na starost i rozhodování, co udělat v případě, že se ve škole vyskytne někdo pozitivně testovaný. O vyhlášení karantény rozhodují hygienici. "Pokud se jedná o mimoškolní výuku, případné kroužky, to se musí rozhodnout ředitel podle konkrétních podmínek, které ve škole má," řekl Folwarczny.

Do základních škol v kraji nastoupí od září 11.600 prvňáků, což je zhruba stejně jako před rokem. Celkem bude do základních škol chodit 105.000 a do středních 47.500 žáků.

Sdílejte článek