Byznys
04/03/2021 Jaroslav Baďura

​V Hrušově začali stavět logistický areál. Bude tu centrála Sportisima i sklad Prazdroje

Český developer Contera zahájil v Hrušově výstavbu logistického areálu na místě bývalého brownfieldu.

Budoucí Contera Park Ostrava D1 se pochlubí nejmodernějšími technologiemi a raritními parametry. Například první hala, kam přesune svou logistickou centrálu největší tuzemský prodejce sportovního zboží Sportisimo, má světlou výšku až 23 metrů, automatizované systémy i chlazení, zároveň bude s 90 000 m2 jednou z největších v republice.

V následujících letech zde najde práci až 700 lidí. V Hrušově aktuálně roste i sklad pro Plzeňský Prazdroj.

Společnost Contera staví na dlouho nevyužívaném brownfieldu jeden z největších a nejmodernějších průmyslových parků na našem území. Projekt se na území, které pustlo od konce minulého století, rozběhl po dlouhých přípravách.

Prvním nájemcem se stalo Sportisimo a smlouva, kterou s ním uzavřela Contera, je největší transakcí na českém trhu průmyslových realit v loňském roce.

„Stavba, kterou připravujeme pro Sportisimo, je v mnoha ohledech unikátní a přelomová. Jedná se o stavbu šitou na míru klientovi, plnou moderních technologií, s atraktivním pracovním prostředím a akcentem na prvky trvalé udržitelnosti a rozvoje. Zároveň je největší, na které jsme dosud pracovali. Zajímavé výzvy máme rádi, zkušenosti na to máme,“ říká Dušan Kastl, partner a výkonný ředitel Contery.

„Potvrzuje se nám, že o tuto lokalitu je velký zájem. Připravujeme stavby i pro další klienty a projekt Contera Parku Ostrava D1 se tak velmi rychle obsazuje,“ dodává Kastl.

První hala, na níž Contera v Hrušově intenzivně pracuje, bude po svém dokončení v červenci 2022 se zastavěnou plochou zhruba 90 000 m2 patřit k největším v republice. Užitná plocha je i díky pětipatrovému mezaninu dokonce zhruba 140 000 m2.

Specialitou je ale zejména nadstandardní světlá výška části haly nazvané High Bay, která bude dosahovat až 23 metrů. „Podobných hal je v České republice opravdu velmi málo. V prostoru High Bay navíc nebudou vůbec žádní zaměstnanci, pouze robotizované zakladače,“ říká Martin Budina, projektový ředitel Contery.

Contera splní i další požadavky provozu Sportisima, které plánuje ve své nové logistické centrále v nadcházejících letech zaměstnat ve dvou směnách téměř 700 lidí.

Část haly, kde se bude nacházet pětipodlažní mezanin, tak bude klimatizovaná, což je kvůli nákladnosti provozu u podobných objektů ojedinělé. Zaměstnanci dostanou komfort v podobě moderní jídelny a šaten, které vizuálně napodobí sportovní vzhled administrativní centrály Sportisimo v Praze.

Prostory budou řízeny moderním softwarem. Bude tak možné snížit provozní náklady nebo zlepšit rychlost a kvalitu doručování zboží na prodejny i zákazníkům. Sportisimo z Contera Parku Ostrava D1 obslouží prodejny i e-shopy v Česku, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, nebo třeba v Maďarsku, Rakousku a Německu.

„Věřím, že nová investice a layout skladů přinesou zajištění potřebné kapacity na mnoho let dopředu a zlepší i zákaznický zážitek, protože budeme rychlejší a budeme moci nabídnout širší paletu zboží. Z logistického pohledu se dostaneme na technologickou špičku, což se nepoštěstí každé české firmě. A ruku v ruce s tím jdou i velmi kvalitní podmínky pro skladové zaměstnance,“ říká Pavel Vajskebr, spolumajitel a CEO Sportisima.

Firma by se měla do první části objektu nastěhovat v lednu 2022, celá hala bude k dispozici zhruba o půl roku později.

V Contera Parku Ostrava D1 vyroste i další hala o velikosti 40 000 m2, část obsadí Plzeňský Prazdroj. Kromě moderních technologií se Contera v Hrušově soustředí i na udržitelnost a atraktivní pracovní prostředí.

Proto podobně jako v jiných parcích v ČR i na Slovensku chystá mimo jiné i nadstandardní množství zeleně a kvalitní parkové úpravy.

Společnost Contera má s náročnými revitalizacemi brownfieldů bohaté zkušenosti. V minulosti se například zabývala revitalizací v Ostravě-Kunčičkách nebo v Říčanech u Prahy. Brownfield v Hrušově v těsné blízkosti D1 je oblast o rozloze 35 hektarů, kterou bylo potřeba nejdříve sanovat a zbavit kontaminace v podobě obřích nelegálních skládek.

Dříve zde bývaly ubytovny dělníků z okolních továren, jenže po roce 1989 došlo k vysidlování lokality a na konci minulého století z území zmizel život úplně. Město Ostrava si od připravovaného Contera Parku Ostrava D1 slibuje oživení Hrušova a další zatraktivnění regionu.

„Ostrava věnovala nemálo času, energie a finančních prostředků, aby toto původně zdevastované území majetkově scelila a připravila do podoby vhodné k nabídce investorům. Byť zde byly i silné tlaky využít jej pro přesun materiálu z blízké haldy v Heřmanicích, nakonec jsme šli cestou přípravy lokality k realizaci vhodného developerského záměru. Jsem velice rád, že se potvrdil náš předpoklad vysokého potenciálu území pro trh průmyslových nemovitostí. Věřím, že společnosti přicházející do parku přinesou do Ostravy a regionu kvalitní pracovní příležitosti a rozvoj města i v intenzivním propojení s vědou a výzkumem,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Sdílejte článek