Byznys
22/01/2021 ČTK

V elektronické aukci se dnes prodává firma Vítkovice Heavy Machinery. Vyvolávací cena je 1,2 miliardy

Z elektronické aukce na portálu verejnedrazby.cz by dnes měl vzejít nový majitel ostravského strojírenského podniku Vítkovice Heavy Machinery (VHM).

Ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení do aukce postoupilo pět zájemců, kteří v něm předložili nejvyšší nabídky. Vyvolávací cenou bude ta nejvyšší z nich: 1,2115 miliardy korun.

V aukci se jako jeden celek prodává areál na více než 50 hektarech pozemků, včetně obřích hal, strojního vybavení, materiálu, zaměstnanců i know-how. Nezávislý posudek vyčíslil odhadní cenu na 1,3 miliardy korun.

"Ještě před začátkem vlastní aukce jsme tedy dosáhli ceny, která se téměř rovná odhadní ceně za areál stanovené posudkem," komentoval výsledek druhého kola prodeje insolvenční správce VHM Lukáš Zrůst.

Obchodní ředitel aukční a dražební společnosti Gaute Luboš Macháček uvedl, že podle jeho informací jde o nejvyšší dosaženou cenu při prodeji průmyslového podniku v insolvenčních řízeních v České republice.

Nabídnout maximální cenu podle něj nutil zájemce zvolený vícekolový prodejní systém. S výsledky páteční aukce bude muset do 27. 1. souhlasit věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. Nový majitel má kupní cenu doplatit do 11. 3.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Jsou dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, těžební či lodní průmysl. Do problémů se firma dostala už v roce 2018 ještě jako součást strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka.

Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze. Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries.

Insolvenční návrh podalo loni vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií.

Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Sdílejte článek