Společnost
25/09/2018 Tomáš Svoboda

V Dolních Vítkovicích začala stavba Národního zemědělského muzea

Avizovaná rekonstrukce dvou továrních hal pro účely nové ostravské pobočky Národního zemědělského muzea (NZM) byla koncem minulého týdne zahájena v Dolních Vítkovicích.

Jak uvedlo NZM v tiskové zprávě, revitalizace objektů podle návrhu Josefa Pleskota a Milana Šramla potrvá patnáct měsíců. Hotovo má být v prosinci příštího roku. Kromě vzniku nových expozic je hlavním cílem projektu zlepšení podmínek pro uchovávání a prezentaci sbírkových fondů muzea.

"Muzeum sem přemístí a návštěvníkům formou otevřeného studijního depozitáře zpřístupní část své jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a současně otevře interaktivní expozice věnované potravinám,"vysvětlil generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

V přízemí budoucího muzea se bude nacházet technika pro obdělávání zemědělských plodin, nástavba v podobě třetí haly z oceli, umístěné ve výšce několika metrů mezi původní haly, ponese téma potraviny jako finální produkty zemědělského úsilí.

V prostorech budoucí galerie (pochozí střechy vestavby) bude prostor pro prezentaci potravinářských technologií. Celá "pyramidální struktura" vyvrcholí přesahem od materiální dimenze výživy po tu symbolickou, tedy panoramatickým oknem s průhledy na jádro průmyslového areálu.

Nebudou chybět ani specializované dětské koutky či prostor pro pořádání přednášek.

Ze stavebního hlediska v rámci projektu dojde k úpravám dvou stávajících továrních hal, realizována bude přístavba mezi obě haly, nástavba a nástupní prostor do hal. Jedná se o haly původní veronikárny a skladu žáruvzdorného materiálu.

„Předpokládáme, že první návštěvníky nové muzeum přivítá nejdříve v roce 2020. Stavba je zajímavá také tím, že se bude jednat o první státní muzeum na území města Ostravy,“ doplnil náměstek generálního ředitele Zdeněk Vích.

Projekt ostravské pobočky NZM je financován z programu Integrovaného regionálního programu Evropské unie a Ministerstvem zemědělství, které je zřizovatelem muzea.

Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze dalších pět poboček – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice a nově Ostrava. Jednotlivé pobočky jsou zaměřeny tak, aby svou činností komplexně pokrývaly zemědělství a jeho příslušné obory v celé šíři.

Nová pobočka v Ostravě se bude věnovat především gastronomii a zemědělské technice.

Sdílejte článek