Společnost
02/06/2023 Jaroslav Baďura

​V centru Ostravy vzniklo nové coworkingové centrum Hnízdo

Ve dne místo pro nerušený coworking nebo studium, večer prostor pro přednášky, workshopy nebo koncerty. Základna pro studenty, kreativce, mladé podnikatele bez vlastního zázemí, nebo kohokoliv, kdo může těžit z přirozeného kreativního networkingu.

To je v kostce náplň nového multifunkčního prostoru Hnízdo, které vzniklo v centru Ostravy.

“Jsme kreativci, takže jsme chtěli vytvořit příjemné místo jak pro nás, tak také pro lidi, kteří by u nás mohli tvořit a příjemně se jim tu pracovalo,” říká za pětici mladých zakladatelů Hnízda Marek Stratil. Jeho kolegyně Kateřina Holomáčová doplňuje: “Navštívili jsme pár dalších míst, ale tento prostor v centru Ostravy ve Střelniční ulici hned vedle bistra Poke bo nás zaujal nejvíce.”

Foto: Vladimír Pryček

Za vznikem Hnízda stojí spolu s Markem Stratilem a Kateřinou Holomáčovou Tomáš Michalko, Štěpán Halama a Andrea Michalková. “Jsme zároveň kolegové, takže to vyplynulo v podstatě přirozeně, abychom všichni měli místo, kde se nám bude dobře pracovat, které bude mít praktický a pozitivní dopad pro Ostravu. Přece jenom jsme v Ostravě všichni doma a pro tohle městě nějakým způsobem i žijeme. Myslím si, že v Ostravě takový typ prostor trošku chybí,” říká Marek Stratil.

Foto: Vladimír Pryček

Hnízdo otevřelo na začátku května a zatím v něm funguje především coworking a také studio, které slouží primárně k nahrávání podcastů, ale i natáčení a focení. “Do budoucna by to mělo být také místo, kde se budou konat různé eventy, workshopy nebo pop-upy. Chceme kolem Hnízda vytvořit komunitu lidí, kteří něco tvoří a kterým záleží na tom, co se v Ostravě děje,” říká Kateřina Holomáčová .

Hned po otevření se zakladatelům Hnízda začali ozývat první zájemci o sdílení prostoru. “Nikdo z nás takový zájem nečekal. Tím, jak se dost liší to, kde se každý z nás pohybuje, tak se také dost liší i lidé, kteří se nám ozývají a sbíhají se nám tady různé obory a různé osobnosti. Je to dobrý základ pro tvoření komunity,” míní Marek Stratil.

Foto: Vladimír Pryček

"Přijít může v podstatě kdokoli. Někdo prostě dorazí pracovat s počítačem, dá si naše dobré kafe a něco k snědku, někdo zorganizovat akci nebo nahrát podcast. To není žádný problém, zákazník si po nahrávání odnese zvukový soubor. Samozřejmě pak také můžeme podle požadavků nahrávku upravit a udělat celou postprodukci, případně dodat i video,” upozorňuje Marek Stratil.

Foto: Vladimír Pryček

A co říkají zakladatelé Hnízda na ostravskou konkurenci? “Naše jediná coworkingová konkurence je v Ostravě Impact Hub a oproti nim jsme tedy cenově o něco níže. Oni jsou profíci a jsou takoví více byznysoví, zatímco my jsme více studentští a kreativní. Benefitem je i možnost využití studia,” říká Kateřina Holomáčová.

Hnízdo sídlí v městském objektu. “Náš projekt se vedení obvodu líbil a při realizaci nás podpořil nižším nájmem v prvních dvou měsících. Zároveň byli nadšení z toho, že jsme tomuto prostoru vdechli život, protože se delší dobu nemohl nijak uchytit,” dodává Kateřina Holomáčová.

Sdílejte článek