Byznys
29/02/2016 Jaroslav Baďura

V centru Ostravy vzniká další unikátní restaurace: severský SCAN|SEN

Do "rodiny” restaurací a hotelů Zámek Zábřeh, Pivovar Zábřeh, Hotel City.City, Restaurant Loft a Comedor přibude na počátku března další špičková restaurace. Naproti ostravskému Comedoru bude otevřena restaurace SCAN|SEN.

Zmíněné podniky sdružuje skupina Dependegroup, jejíž součástí je i designové studio Dependelab a Daniela Hradilová.  Ta také poskytla Magazínu PATRIOT před otevřením restaurace SCAN|SEN rozhovor.

Proč jste se s manželem pustili do podnikání v gastronomii?

Příběh začal na Zámku Zábřeh, kulturní památce, kterou jsme před deviíti lety obnovili a otevřeli jako historický hotel s restaurací a malým pivovarem.  Díky šťastnému setkání s Radkem Koudelkou se zámek brzy stal místem a synonymem pro kvalitu a domácí prostředí, oázou klidu a péče uprostřed města.  I druhý vstup do prostředí gastronomie při stěhování Comedoru do našeho domu provázelo setkání se zajímavým a zkušeným člověkem, Danem Šírou. Nový Comedor byl úspěšný, a tak přišel nápad spojit se a dále rozvíjet projekty v našem městě. Vznikl hotel City.City, restaurace Loft a teď přichází SCAN|SEN.

Proč SCAN|SEN? 

Máme rádi Beskydy a Valašsko, kde jsme vyrostli a žijeme, a ve Skandinávii jsem objevili mnoho jemu společného. Cesty na sever nám byly velkou inspirací a probudily v nás fantazii. Líbí se nám aktuální trendy v gastronomii, je nám velmi blízké, co tvoří kuchaři v Dánsku, Švédsku či Belgii. Vzpomínáme na dětství a učíme se od našich severských kolegů. Pozorujeme SEN.

Vidím, že restaurace je vybavena severským nábytkem…

SCAN|SEN má vztah k severskému designu, který nás oslovil na cestách do Kodaně, Stockholmu… Interiér si hraje s přírodními barvami a materiály, je doplněn o severské designové ikony, nábytek a doplňky od Fritze Hansena, &tradition, Georga Jensena, Serax… Dovnitř vás z ulice vtáhnou velkorysá okna a otevřený interiér pak pokračuje kolem dvorku až do otevřené kuchyně…

To byl od začátku rekonstrukce záměr?

Ano, bude to možná zpočátku pro personál náročnější, ale my jsme chtěli, aby hosté viděli do kuchyně, aby vnímali přípravu jídla, jeho vůně, sledovali aranžmá. Nakonec může kontakt s hosty i pro kuchaře být příjemný.

Sídlo restaurace SCAN|SEN přímo naproti Comedoru, jen pár metrů přes pěší zónu – to jste plánovali?

Dům, kde sídlí SCAN|SEN, má úžasnou historii. Naposledy tu před námi sídlilo řeznictví Chodura, ale kdysi dávno patřil rodině Mořice Bachnera, která pak postavila naproti podle návrhu Ericha Mendelsohna obchodní dům Bachner, dnes bohužel zanedbaný. V našem domě Bachnerovi bydleli a dole měli obchůdek s galanterií. Po válce se tu vystřídaly různé obchody i restaurace, nakonec zmíněné řeznictví. To odešlo, jako mnoho dalších provozoven, do nákupního centra, což je v poslední době malinko trendy.

Vy se odlivu lidí z centra nebojíte?

My ne, i když chápeme příklon některých lidí k obchodním centrům. Jenže my se snažíme hledat kvalitu, design, zhodnocení veřejného prostoru – to podle nás obchodní centra nesplňují… Takže když se tu objevil volný prostor, rozhodli jsme se, že tu naše představy zrealizujeme.

V čem tedy váš SEN spočívá?

Jde nám o filozofii přístupu k životu – o pravdivost, návrat k přírodě, tradičním surovinám, ekologii, k přístupům, které jsou prosté, tradiční. Pak je to samozřejmě důraz na suroviny – návrat k jednoduchosti, jen je zkoušíme jinak použít, zpracovat, probudit tradiční chutě – celého severu, mezi který počítáme i Valašsko. Naše vnímání je jako celý sever introventní a zároveň je o velké péči a hloubce prožívání.

 

Sdílejte článek