Společnost
27/12/2019 Jan Smekal

​Uživatelé sociální služby v Rýmařově si užili Štědrý den. Nechyběly ani Tři oříšky pro Popelku

AGEL se ve své Podhorské nemocnici na pracovišti v Rýmařově zaměřuje zvláště na rehabilitaci a komplexní péči o seniory.

Proto tady funguje také Sociální služba Podhorská poskytující sociální službu celoročně sedm dní v týdnu 24 hodin denně. V době blížících se vánočních svátků přichystala pro své klienty vlastní Štědrý den.

„Na Vánoce a vánoční svátky se připravujeme celý prosinec. Zdobíme si společné prostory i pokoje uživatelů, tvoříme adventní věnce, strojíme stromeček, pečeme cukroví, letos perníčky. Nesmí chybět zpěv koled a četba vánočních příběhů,“ uvedla Bc. Miroslava Hořínková, vedoucí Sociální služby Podhorská.

„Dopředu probíhá také vánoční bohoslužba, letos už třetím rokem. Spolupracujeme velmi úzce s farářkou Mgr. Miroslavou Běhalovou, představitelkou Československé církve husitské. I přes to, že působí ve Šternberku, jezdí k nám nejen na vánoční a velikonoční bohoslužby, ale vždy podle potřeb našich uživatelů. Poskytuje duchovní pastorační péči i pacientům Podhorské nemocnice v Bruntále i v Rýmařově. Jejich rodinám, blízkým, ale také zaměstnancům nemocnice,“ pokračovala.

Vzhledem k tomu, že není možné, aby se všichni sešli na Štědrý den, protože někteří klienti odcházejí na návštěvu k rodině nebo domů, někteří tady zůstávají a přichází sem za nimi jejich rodiny, uspořádali si v úterý 17. prosince v Sociální službě Podhorská vlastní Štědrý den.

„Náš Štědrý den, jak mu říkáme, pořádáme jako společné setkání klientů i pracovníků Sociální služby Podhorská, při kterém jej chceme oslavit společně a podpořit tak vzájemnou sounáležitost. Přichystali jsme slavnostní tabuli, kterou jsme vyzdobili snítkami jmelí, světýlky i vánočním prostíráním. Paní kuchařky ze stravovacího provozu nemocnice pro nás připravily tradiční štědrovečerní menu zahrnující polévku, smažené filé a bramborový salát. Na stole nechybělo ani vánoční cukroví. Po obědě následovala ježíšovská nadílka a „náš den“ jsme zakončili promítáním tradiční vánoční pohádky Tři oříšky pro Popelku, kterou si klienti sami vybrali,“ přiblížila Hořínková.

Sociální služba Podhorská v Rýmařově je pobytovou sociální službou poskytovanou ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče. Nabízí své služby klientům, kteří se po propuštění z nemocnice nemohou z různých důvodů vrátit do svého přirozeného prostředí. Sociální službu využívají především lidé staršího věku, ale je určena i pro osoby s chronickým onemocněním nebo zdravotním postižením, a to od věku 27 let. Sociální služba Podhorská má kapacitu 12 míst a poskytuje individuální sociální, ošetřovatelskou a odbornou zdravotní péči, ubytovaní v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích a celodenní stravování. Sociální služba Podhorská funguje celoročně, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně a to již dvanáct let.

„Posláním naší sociální služby je poskytovat individuální sociální, ošetřovatelskou a odbornou zdravotní péči a zároveň v maximální možné míře přiblížit klientovi běžný způsob života, který v dané době nemůže žít ve svém přirozeném prostředí, tedy u něj doma,“ doplnila Hořínková

Sociální služba vznikla v roce 2007, kdy byla jako sociální hospitalizace součástí oddělení ošetřovatelské péče. V roce 2016 se přestěhovala do samostatných prostor. O rok později úspěšně ukončila první dekádu a změnila název na Sociální službu Podhorská.

Pacienti se učí už před operací vyhýbat některým zakázaným pohybům

Rýmařovské pracoviště Podhorské nemocnice disponuje také oddělením rehabilitace a fyzikální medicíny, které nabízí pacientům mimo jiné předoperační rehabilitace.

„Jedná se o program, který je určený pro pacienty, kteří jdou na plánovanou výměnu velkých kloubů dolních končetin, tedy kyčelních nebo kolenních kloubů. Pomáháme jim, aby se naučili režim, který bude následovat po operaci,“ popsala Olga Pavlová, lékařka oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny.

Pacienti se tady učí chůzi o berlích a pohybový režim, který pak musí dodržovat po operaci, což zahrnuje i nácvik, jak se vyhnout některým zakázaným pohybům.

„Samozřejmě také posilujeme oslabené svaly. Ty, které jsou zkrácené, zase protahujeme. To všechno má pak vliv na to, jak následná rekonvalescence probíhá. Když už jsou pacienti dopředu se vším seznámení, je to pak pro ně jednodušší,“ poznamenala Pavlová s tím, že se všechno učí v době, kdy jim nehrozí vykloubení kyčle nebo jiné komplikace, byť je artróza bolí. „Svaly a kloubní pouzdro nejsou ještě operací poraněné,“ dodala.

Po operaci je pak důležité pacienty co nejdříve vertikalizovat, aby se snížilo riziko hluboké žilní trombózy, která by potom mohla embolizovat.

A kteří pacienti využívají rehabilitace nejčastěji v zimním období? „Na oddělení jde většinou o starší lidi, kteří v zimě uklouznou na náledí a zlomí si nejčastěji krček stehenní kosti. Následně jsou ošetření na chirurgii, a jakmile mohou začít rehabilitovat, nastoupí k nám, aby se rozhýbali a naučili znovu chodit,“ přiblížila Pavlová.

„Na ambulanci pak chodí mladší pacienti, kteří jsou schopní docházet z domova. Jde spíše o případy zlomenin horních končetin nebo dolních končetin, které nejsou komplikované.

Pacienti většinou absolvují osm až deset procedur včetně cvičení. Procedury se však dají přizpůsobit i prodloužit podle potřeby.

„Terapie se vybírá podle toho, s jakým zraněním pacienti přijdou, jak bylo ošetřeno a jak vypadá aktuální stav, jestli mají ještě otok, bolesti apod. Je to tedy individuální, ale nejdůležitější je ovšem cvičení, při které dochází k obnovení hybnosti končetiny, všechno ostatní už je spíše doplňkové. Fyzikální terapií můžeme zmírnit bolest, otoky, přispět k lepšímu prokrvení atd.“ vysvětlila lékařka Olga Pavlová.

Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny disponuje relaxační vanou, CO2 vanou a perličkovou koupelí. Pacienti tady využívají také vířivku na horní a na dolní končetiny.

„Jednou z předností balnea je relaxace pro pacienty. CO2 koupel je zahřívací, tělo se v ní hodně prokrví, hlavně kůže, reflexní cestou i svaly. Mnohdy se pacienti bez rehabilitace neobejdou. „Možná by zvládli obnovit hybnost i bez ní, ale zřejmě v horší kvalitě a za delší období,“ uzavřela Pavlová.

AGEL patří mezi nejzkušenější soukromé poskytovatele zdravotní péče u nás, již brzy oslaví 30 let na trhu. Do rozvoje svých nemocnic, kterých v Česku a na Slovensku provozuje 22, i dalších specializovaných zdravotnických zařízení, každoročně investuje stovky miliónů korun. A výjimkou není ani Podhorská nemocnice s pracovišti v Rýmařově a Bruntále.

Sdílejte článek