Společnost
14/08/2023 Petr Broulík

Unikátní Černá perla se otevřela, nabízí tolik potřebné ordinace i fyzioterapii

Stovky lidí si dnes přišly prohlédnout nově otevřenou zrekonstruovanou „bruselskou“ Kliniku Černá perla v Ostravě-Porubě.

Kvůli skutečně obrovskému zájmu museli být lidé trpěliví a vyčkat si každý půl až tři čtvrtě hodiny poctivého přešlapování v pomalu postupující frontě. „Ale uvidíš, bude to zážitek,“ klidnila svého partnera jedna z žen, které si nechtěly nechat ujít komentovanou prohlídku.

Foto: Jakub Pryček

A opravdu. Lidé mohli koukat na Ostravu, Porubu a Beskydy z „vlaštovčího hnízda“ až pod střechou Černé perly a viditelnost byla opravdu krásná. Uvnitř obnovené budovy zase návštěvníci mohli vidět například nejmodernější rentgen, který specialisté do Černé perly pořídili, nebo zřejmě nejkrásnější křesla, z nichž lidé při odběrech krve mohou pozorovat rozměrnými okny Černé perly Beskydy a vrchol Lysé hory. Takové místo nemá asi žádná ostravská klinika ani nemocnice.

Foto: Jakub Pryček

Nový přístup k pacientům a původní vzhled bruselské ikony

Černá perla patří mezi nejkomfortnější kliniky v Česku a představuje nový přístup k pohodlí pacienta, který Moravian Premium Care označuje jako Next Level Healthcare. Veřejnosti nabídne ordinace špičkových specialistů a stane se perfektním zázemím pro klienty concierge programu Moravian Premium Care.

Rozsáhlá rekonstrukce ikonické budovy zabrala mnoho měsíců, přísné požadavky na vysoký standard interiéru, moderní lékařské technologie i respekt k bruselské architektuře, znamenaly mírné technologické prodlevy v cestě za dokončením stavby.

Foto: Jakub Pryček

Lukáš Petričko, generální dodavatel stavby, k tomu podotkl: „Budova je realizována dle nejvyšších standardů zdravotnické péče i s respektem k Bruselskému stylu. Velkou výzvou byla realizace kompletní nové sloupkovo-příčkové fasády, která zachovala původní vzhled Černé perly. Stavba byla náročná technologicky i komunikačně, ale výsledek dle mého názoru rozhodně stojí za to.“

David Kotek, architekt, zdůraznil: „Unikátní vzhled pláště jsme opravdu respektovali a chtěli zachovat. Jediné, co jsem udělal je, že jsem zvýšil a zdůraznil vertikalitu budovy těmi hliníkovými žebry, které tehdy nebylo možné vyrobit, ale myslím si, že takhle to původní architekt chtěl."

Bude i stomatologická ambulance či praktici

V srpnu otevřela Klinika Černá perla první ambulance, další ordinace otevřou v září. Jako poslední zde zahájí v říjnu provoz stomatologická ambulance. Zájem pacientů o služby specialistů je již nyní značný.

Jakub Czudek, šéf provozovatele kliniky, společnosti Moravian Premium Care, k tomu uvedl: „Co se týká odborností, které k dnešnímu dni Černá perla již provozuje: jde o radiologii – rentgen a ultrazvuk, praktického lékaře, plicní, alergologii, fyzioterapii a pracovně-lékařské služby. V září otevře kardiologie, neurologie, ortopedie a sportovní traumatologie. A v říjnu stomatologie,“ dodal Czudek.

Specialisté mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami

Jakub Czudek poodhalil další vize ostravské zdravotnické společnosti: „Již nyní pracujeme na záměru vybudování kliniky jednodenní chirurgie v přilehlých budovách a ani to by nemusel být konec našich plánů s Černou perlou a na ni navazujícími službami v okolí.“

Foto: Jakub Pryček

Czudek přidal podrobnosti o ambulancích lékařů kliniky: „Specialisté v Černé perle mají smlouvy s pojišťovnami. Jedná se buď o přestěhované ambulance se zůstatkovou kapacitou či ambulance zcela nové s vysokou kapacitou pro přijímání pacientů. Samoplátecká péče je na pracovišti fyzioterapie. Pacientům chceme věnovat maximum možné péče. Naše fyzioterapie je vybavena nejmodernějšími přístroji, jako je například vysokovýkonný laser a vysokoindukční magnet od společnosti BTL. Samoplátecká je ještě neurologie a neurochirurgické konzultace,“ uzavřel Jakub Czudek.

Lékařský ředitel Kliniky Černá perla Petr Sikora zdůraznil důležitost preventivních samopláteckých programů. „Healthy Longevity je ve světě rozšířený a stále intenzivněji skloňovaný pojem. Jde o odpovědný přístup k sobě samému se zájmem dožít se vysokého věku ve zdraví,“ uvedl zkušený lékař.

„To, co pro sebe děláte dnes, může změnit váš zdravotní stav nebo to, jak budete stárnout v budoucnu. Ideální je začít v mladém věku, ale na prevenci není nikdy pozdě! Proto jsme připravili propracovaný systém komplexních prevencí pro širokou veřejnost, o jejichž širokých možnostech se lze dočíst na webu naší kliniky,“ uzavřel doktor Sikora.

Už Baťa chtěl mít zdravé zaměstnance

Starostka městského obvodu Ostrava–Poruba Lucie Baránková Vilamová zdůraznila důležitost kliniky pro rozvíjející se město. „Černá perla znamená pro celou lokalitu obrovský potenciál, první impuls. Je naplánovaná řada dalších kroků, které v budoucnosti celou lokalitu promění,“ uvedla starostka.

Foto: Jakub Pryček

„Už Baťa to dělal, chtěl mít zdravé zaměstnance. Protože péče o zdraví zaměstnanců v důsledku pomáhá výkonnosti ekonomiky,“ ocenil systém preventivní péče společnosti Moravian Premium Care Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Klinika Černá perla je unikátní mimořádně vstřícným prostředím a zázemím pro pacienty i lékaře. K atmosféře kliniky přispěl významnou měrou akademický malíř Adam Jílek, jehož díla zdobí všechna patra budovy.

„Pro společnost Moravian Premium Care jsem připravil sérii obrazů, zobrazující jednotlivá lékařská oddělení. Barevnost je inspirována jarním obdobím, kdy se vše probouzí k životu a má optimistickou náladu. S Moravian Premium Care jsme chtěli společně vytvořit prostředí, ve kterém se lidé nebudou cítit jako pacienti u lékaře, ale prostředí, které má příjemnou atmosféru a kde se klienti budou cítit jako doma,“ představil svou unikátní grafickou práci Adam Jílek.

Sdílejte článek