Titul Lady Business získala digitální koučka a vedoucí centra pro děti s postižením
Podnikatelkou roku je Markéta Ubíková, v kategorii manažerka neziskovky uspěla Vladimíra Salvetová.
Moravskoslezský kraj má popáté své Lady Business. Podnikatelkou roku se stala lektorka digitálních dovedností Markéta Ubíková, která stojí za projektem Smart žena. V kategorii manažerka neziskovky zvítězila ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová.
Soutěž oceňuje moravskoslezské podnikatelky, vyhlašuje ji kraj a Moravskoslezské investice a Development (MSID). Do letošního ročníku se přihlásilo dvaatřicet žen. Hodnotitelé posuzovali příběhy a výsledky devatenácti podnikatelek a třinácti manažerek z neziskových organizací.
„Letošní ročník se nesl v duchu nových podnikatelských příběhů a nezlomné víře pomoct ostatním,“ uvádí hejtman Ivo Vondrák.
Podnikatelka roku pomáhá ženám být „smart“
Vítězka v kategorii podnikatelek Markéta Ubíková o sobě říká, že je digitální koučkou a lektorkou digitálních dovedností. Se svým projektem Smart žena pomáhá ženám zorientovat se v online světě. Učí je, jak pracovat s novými technologiemi, nebo jak pomocí nich získat lepší pracovní místo.
„Digitální nástroje jsou super, mohou nám hodně pomoct být efektivnější, být více vidět, vydělat více peněz nebo mít větší dopad na komunitu,“ míní Ubíková. Zároveň je podle ní potřeba myslet na to, že digitální svět má i své odvrácené stránky, které je potřeba vnímat a naučit se s nimi pracovat.
Kromě toho se Markéta Ubíková angažuje v neziskovém sektoru. Společně se svým kolegou nasazují cloudová řešení neziskovým organizacím v Moravskoslezském kraji.
Na druhém místě v kategorii podnikatelek se umístila jednatelka soukromé mateřské školy Veselá opička Socha Kolibová. Ta sídlí ve Štramberku a využívá alternativní výchovné programy.
Třetí místo patří generální ředitelce společnosti Lázně Darkov Pavlině Filipi. Hodnotitelé ocenili, že se lázně pod jejím vedením řadí k předním lázeňským a rehabilitačním střediskům v Česku.
Kraj ocenil také zakladatelky neziskovek
Druhá vyhlašovaná kategorie ocenila manažerky neziskových organizací, které sídlí nebo působí v Moravskoslezském kraji. Ovládla ji ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová.
Zmíněná organizace poskytuje ranou péči dětem se zdravotním postižením. Kromě dětí se zaměřuje také na jejich rodiny.
„Tato práce mi dává veliký smysl. Sama jsem matkou tří dětí a vím, jak je důležité, aby se děti vyvíjely v příjemném prostředí a měly zázemí ve své rodině,“ říká Salvetová.
Způsob, jakým raná péče funguje, podle ní napomáhá tomu, aby rodiče svou roli zvládli i v budoucnu.
Stříbrnou příčku obsadila zakladatelka spolku Čmeláček Andrea Hájková. Její spolek poskytuje podporu dětem a dospělým s mentálním nebo kombinovaným postižením. Funguje jako denní stacionář, který si zakládá na rozmanitosti klubových aktivit.
Poslední oceněnou v kategorii manažerka neziskovky je zakladatelka centra OVAHELP Zdeňka Hyvnarová. Centrum se soustředí na onkologické pacienty. Jeho dobrovolníci pečují o nemocné v nemocnicích nebo k nim jezdí domů.
Výhry poputují i na dobročinné účely
Vítězky kromě titulu Lady Business Moravskoslezského kraje čeká také stotisícová výhra. „Tu zužitkují nejen pro sebe, část věnují na dobročinné účely,“ vysvětluje ředitel MSID Tomáš Kolárik.
Ocenění si podnikatelky převzaly na galavečeru ve Vile na Landeku. Všechny přihlášené ženy si také prošly koučovacím dopolednem, kde hledaly možnosti, jak propojit své aktivity.