Cestování
12/05/2024 Tomáš Sliwka

Tip na výlet. Slovenské putování z Oščadnice na Velkou Raču

Foto: Tomáš Sliwka

Dnes začínáme v malebné slovenské horské obci Oščadnica, která se nachází v blízkosti hranic s Polskem. Oščadnica je místem, kde se setkávají kultury a příroda. Tato obec je známá svými tradičními horskými chatami a pohostinnými obyvateli.

Náš výlet začíná na parkovišti Lalíky, jen asi 800 metrů od zastávky Oščadnica, Lalíky, kam autobusy často míří přímo z Čadce. Vyrazíme po modré značce a zanedlouho budeme sledovat trasu lanovky, která nás provází na prvním kilometru naší cesty.

Pak se trasa stáčí doprava a po dalším kilometru chůze dorazíme k rozcestí se zelenou značkou. Vydáme se doleva, abychom se dostali k rozcestí Chaty na Rači. Odtud už bude stejnojmenný areál v dohledu. V něm najdeme několik restaurací, ale pozor, v restauracích tady nezaplatíte kartou, tak nezapomeňte na hotovost! Nachází se zde také malinká kaple sv. Tadeáše. Z místní rozhledny se nám naskytnou nádherné výhledy do okolí. Při pěkném počasí zahlédneme několik vrcholů Malé Fatry. A především je to zde skvělé pro děti. Bobová dráha, trampolíny, prolézačky, pokud s sebou máte své potomky, myslím, že se tu zdržíte trochu déle.

Po odpočinku se vydáme na samotnou horu Velká Rača, kterou nám ukáže červená značka. Během tří kilometrů našeho stoupání mineme několik lanovek, z jejichž horních stanic budeme mít nádherný výhled na okolní hory. Tohle je ten okamžik, kdy si uvědomíte, že vaše práce a úsilí začíná přinášet ovoce.

Asi po 1,5 kilometru dorazíme k zajímavému skalnímu útvaru zvanému Malá skalná diera. Je to pseudokrasový útvar, který je neobvyklý svým tvarem. Zbývá nám něco málo přes kilometr k vrcholu Velké Rači. Ten nás přivítá křížem a výhledovou plošinou, na které se dozvíme, jak se jmenují hory, které máme v dohledu. Pod vrcholem, již na polské straně, najdeme horskou chatu s občerstvením. Zde bez problémů zaplatíme kartou.

Po odpočinku a občerstvení budeme pokračovat po červené značce směrem k hoře Uplaz, na kterou dosáhneme za 1,5 kilometru. Tady, asi 400 metrů před hraničním kamenem číslo 170/6, musíme udělat rozhodnutí. Chceme se vrátit po kratší trase nebo vyrazit na delší cestu?

Pokud si zvolíme kratší trasu, odbočíme vlevo a pustíme se na cestu po hranicích NPR Velká Rača. Tohle území skrývá mnoho překvapení a musíme být připraveni na menší vodní či stromové překážky, ale to je součástí dobrodružství!


Foto: Tomáš Sliwka

Pak nás čeká zpevněná a asfaltová cesta, která nás dovede k chatám Tichá, za nimi se setkáme se žlutou značkou a spojíme se s delší trasou.

Pokud se rozhodneme pokračovat po delší trase, budeme sledovat červenou značku a projdeme se 4 kilometry po hřebeni, kolem hor Velký a Malý Príslop. Na konci této etapy na nás čeká vrchol Magura, na který si ještě trochu zastoupáme.

Asi po kilometru projdeme podobně vysokou tisícovkou Kykula a odbočíme vlevo dolů do údolí Oščadnice. Tato část cesty měří přibližně 3,5 kilometru a povede nás žlutá značka. Na výše zmíněném rozcestí se spojíme s kratší trasou.

Nyní můžeme pozorovat místní malebná stavení a jakmile dorazíme na rozcestí Oščadnica, Lalík, jsme téměř u dnešního konce. Ti, co přijeli autobusem, zde nasednou na zpáteční cestu. Ostatní ještě čeká 800 metrů procházky po modré značce k parkovišti.

Tohle byla nezapomenutelná cesta plná krásných výhledů, přírodních krás a dobrodružství. Ať už jste si vybrali kratší nebo delší trasu, jistě jste si užili nádherný den v horách. Příroda a dobrodružství na Velké Rači vždy stojí za to!


Informace o trase

Délka trasy: 18 km

Odhadovaný čas: 6 hodin

Obtížnost: 5/5 (1 – nejlehčí, 5 – nejtěžší)

Nastoupáme: 880 m

Dojezd z Ostravy: 80 minut autem, 100 minut veřejnou dopravou

Vrcholy:

Velká Rača (1 236 m n. m.)

Uplaz (1 042 m n. m.)

Další tipy na výlety a kompletně naplánované trasy získáte v unikátních Turistických denících na portále Výlety pro každého.

Sdílejte článek