Gastronomie
25/07/2023 Petr Sobol

Tekutý chléb existuje! Nadšenci v Orlové vaří pivo z chlebu

Vynikajících pivovarů a minipivovarů je všude spousta. Aby někdo ale vařil pivo z chlebu, to se jen tak nevidí.

S nápadem vařit pivo ze suchého neprodaného chlebu přišli tři kamarádi. Daniel, Radovan a Štěpán v Orlové založili létající pivovar Chlebson a snaží se prosadit na trhu. „Já se Štěpánem vaříme a ladíme receptury. Radovan zajišťuje vše ostatní. Tedy věci, které nás nebaví,“ usmál se během povídání pro patriotmagazin.cz Daniel Koval.

Vaříte pivo z chlebu. Jak vás to napadlo?

Všechno začalo jedním kurzem, který ukazoval mladým lidem, jak začít s podnikáním. Měl jsem vytvořit minimální produkt a zjistit, jestli na tom vydělám. Mám blízko k pekařině, a tak mě napadly speciální kvásky. Tento plán mi ale nevyšel, takže jsem se zaměřil na něco jiného.

Povídejte…

Našel jsem lehce alkoholový nápoj z východu Evropy, kterému se říká kvas. Tento nápoj se připravuje právě z tmavých chlebů a já ho doma párkrát vyzkoušel připravit. Přidal jsem do něj taky trochu svého kvásku. Bylo to dobré, říkal jsem si ale, že by se škrob z chlebu dal využít i nějak víc. A tak mě napadlo, že bych z chlebu mohl udělat pivo.

Narazil jste někde na něco podobného?

Našel jsem na internetu, že ve Velké Británii dělá jeden startup pivo z toastového chlebu. S kamarády nás to zaujalo, zároveň je v tom i trochu cirkulární ekonomiky. A tak jsme doma začali vařit.

Jaké byly začátky?

Vařili jsme v hrnci, ale první várka se nám moc nepovedla. Bylo to strašně zakalené. Koupili jsme si proto nový sladový kotel, slady, chmely a vařili jsme dál. Chtěli jsme vytvořit ležák.

Povedlo se?

Z první domácí várky pivo nebylo špatné, ale ještě jsme to chtěli pozměnit. Přidali jsme další chmel i slad, recepturu jsme ladili a asi šestá várka už byla hodně povedená. Loni na podzim jsme proto začali hledat pivovar, kde bychom naše pivo mohli uvařit ve větším.

Kde se vám to nakonec povedlo?

Na začátku jsme přemýšleli o Polsku, z toho ale rychle sešlo a první várku jsme na začátku letošního roku uvařili v Brně. Pivo se povedlo, byla to poctivá desítka.

Můžeme vaše pivo ochutnat v nějakých podnicích?

Vzal nás Jirka Bajgar z Kurnik Šopa Hospody. Z toho jsme měli velikou radost. Vyprodal dvě třicítky a pak si od nás vzal ještě dvě padesátky. Říkal, že by chtěl ochutnat i druhou várku, která bude hotová zhruba v polovině srpna. Začali jsme čepovat i do flašek, první várka bude za chvíli prodaná.

Kolik litrů piva jste uvařili?

Chtěli jsme uvařit 1000 litrů, ale nakonec toho bylo méně. Udělali jsme okolo 830 litrů.

Jaká bude druhá várka?

Je silnější, bude to dvanáctka. Myslím, že bude ještě zajímavější. Podpořili jsme chlebovou chuť a bude v ní cítit vůně pečené kůrky. Investujeme i do lepší etikety, všechno už bude více profesionální. Tentokrát jsme vařili v Praze, kde zároveň studuji.

Odkud máte nejvíc zákazníků?

Nejvíce zákazníků k nám přišlo z internetových map. Lidé hledají pivovary nebo minipivovary a najdou nás. Zastavují u nás auta i cyklisté. Někteří chtějí nakouknout a ochutnat, jezdí ale taky sběratelé.

Foto: Daniel Koval

Chtěli byste mít i vlastní pivovar?

Zatím v tom nemáme jasno. Když už člověk má prostory, tak chce mít pořád plno. Nutí ho to neustále vařit a prodávat, je třeba kalkulovat. My jako lítačka přijedeme, uvaříme pivo, necháme si ho tam, ale nemusíme vařit pořád. Udělali jsme jednu várku, a když jsme věděli, že se prodá, tak jsme uvařili druhou.

Už jste vařili v Brně a Praze, ale co Ostrava?

Rádi bychom si našli pivovar i v Ostravě. Zároveň bychom mohli i nadále vařit v Praze a Brně, abychom fungovali co nejvíc lokálně. Zatím totiž vozíme pivo z Prahy do Orlové, což není úplně ideální.

Kde vlastně sháníte pečivo?

To jsme hodně řešili. Protože když děláte tisíc litrů piva, tak je třeba chlebu opravdu hodně. Navíc nechceme chleba čerstvý, ale jen ten starší, který se nestihne prodat. To je vlastně ta hlavní myšlenka s naším pivem, netradičně využít staré pečivo. Sháníme ho, kde se dá. Dohromady jsem obešel už asi 30 pekáren. Ne všude ale mají chuť spolupracovat.

Vaříte pivo z chlebu z jediné pekárny, nebo ho berete z více míst?

U poslední várky jsme měli chleba z jediné pekárny. Máme to vymyšleno tak, že kdybychom pivo vařili ve více městech, tak bychom v každém měli domluvenou nějakou pekárnu, se kterou bychom spolupracovali. Takže by naše pivo bylo vlastně všude trochu jiné a originální.

Sdílejte článek