Proměny kraje
27/01/2022 Petr Broulík

Technotrasa, unikátní projekt technických památek, má další zastávky

​Do ulic dnes vyrazil jeden z automobilů značky Hyundai TUSCON Hybrid v červené barvě, který má na kapotě a bocích motivy technických památek a nápis Technotrasa.

To jsou symboly projektu, který láká turisty na různé technické památky v Moravskoslezském kraji. Na doly, mlýny, textilky, tatrovky,klobouky, bunkry, na staré továrny a technicky zaměřená muzea.

Zatímco loni získal projekt Technotrasa od ostravského dopravního podniku „svou“ stejně zbarvenou propagační tramvaj, letos lidem z projektu poskytla nošovická automobilka hybridní elektromobil. To proto, že právě automobilka Hyundai stala jedním z nových turistických cílů v projektu Technotrasa. Lidé se totiž v rámci Technotrasy mohou zaregistrovat a poté provézt v návštěvnickém „vlaku“ některými výrobními provozy automobilky v Nošovicích.

Technotrasa roste, k památkám přibyla prohlídka moderní automobilky

Tyto návštěvnické prohlídky, které jistě nalákají nejednoho velkého i malého fanouška automobilů, lze absolvovat vždy v úterý a v některé pátky. Staly se tak jednou ze čtyř nových zastávek Technotrasy. A podnik Hyundai dnes slavnostně předal v nošovickém závodu vůz v barvách Technotrasy k propagaci tohoto projektu.

„Technotrasa stále roste, vyvíjí se, rok od roku je pestřejší, modernější a přístupnější zahraničním návštěvníkům. Propojuje výjimečné technické atraktivity našeho kraje, seznamuje s průmyslovou historií a tradicemi regionu. Teď se rozrostla také o jednu z nejmodernějších automobilek v Evropě, takže se návštěvníci při prohlídkách provozů mohou seznámit s moderními trendy v automobilovém průmyslu. Společnost Hyundai se významně zasadila o ekonomický růst Moravskoslezského kraje, z našeho partnerství v rámci Technotrasy mám radost,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Prohlídka provozů zavede návštěvníka do sci-fi

Nošovická automobilka zapůjčila vůz v barvách a s logem Technostrasy krajské destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism. „Rádi provedeme návštěvníky moderním provozem a ukážeme jim stávající technologie výroby automobilů, možná i nahlédneme do mobility budoucnosti. Těší nás, že jsme oficiální bod na mapě Technotrasy,“ řekla vedoucí oddělení vnějších vztahů společnosti společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech Barbora Hermanová.

Zájemci o exkurzi v nošovickém závodu si své místo mohou zarezervovat na webových stránkách technotrasy. Prohlídky jsou zdarma, za přijatelných epidemických podmínek se konají každé úterý a dva pátky v měsíci.

„Kdo by se nechtěl aspoň na chvíli ocitnout ve sci-fi filmu? Přesně tak si návštěvníci, kteří si zarezervují místo na prohlídku, budou cítit. Nezapomenutelný zážitek si z exkurze odnesou nejen milovníci techniky. To množství robotů a strojů prostě ohromí každého,“ pozval na prohlídku automobilky jednatel MS Tourismu Petr Koudela.

Raabova štola v Zálužném je dalším břidlicovým dolem na stezce

To však není z novinek v Technotrase všechno. Tento projekt má i další nové partnery. Kromě nošovické automobilky je od začátku tohoto roku nově na mapě Technotrasy také Raabova štola v Zálužném, která je spolu s Flascharovým dolem už druhým břidlicovým dolem na stezce.

„Do zaniklého světa rukodělné výroby pak návštěvníky zavede CETRAT, tedy Centrum tradičních technologií v Příboře. Součástí Technotrasy se stala i horká novinka loňského roku – Muzeum nákladních automobilů TATRA v Kopřivnici. Návštěvníky tatrovácké expozice jistě za srdce chytne vůz, se kterým vyhrál nedávno zesnulý Karel Loprais legendární závod Rallye Dakar,“ vyjmenoval další novinky Technotrasy náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

To, že je Technotrasa skutečně kvalitním produktem cestovního ruchu, dokazuje fakt, že se před pár dny stala členem ERIH – Evropské cesty průmyslového dědictví. Ta je součástí Kulturní stezky Rady Evropy. „Získání zmíněné prestižní evropské značky kvality je velký posun dopředu, členství v ERIH totiž zajistí našemu produktu publicitu na evropské platformě s obrovským dosahem,“ neskrýval své nadšení Petr Koudela.

Oceněná Technotrasa má už téměř čtyřicítku cílů

Technotrasa propojuje už od roku 2012 výjimečné technické atraktivity v Moravskoslezském kraji, aktuálně je její součástí 35 subjektů. Předloni byla oceněna na celostátní Velké ceně cestovního ruchu jako nejlepší turistický produkt. Přehledně nabízí tipy na výlety, výletníci se mohou zapojit do motivačního programu Technotrasa Card a body získané na výletech směňovat za hodnotné dárky.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama