Proměny kraje
19/06/2024 Petr Broulík

Kopřivnice má nový domov pro seniory, i s vlastní kaplí

Foto: Petr Broulík

Zástupci města Kopřivnice a Moravskoslezského kraje představili zbrusu nový domov seniorů v Příčné ulici. Ten si nemůže na nedostatek budoucích klientů stěžovat.

Od července se do nových bytů začnou stěhovat první nájemníci. Až se Domov pod Bílou horou zaplní, najde v něm nový útulný a moderní domov s veškerou péčí 84 lidí.

Kopřivnický Domov pod Bílou horou je historicky první sociální zařízení, které Moravskoslezský kraj nově vybudoval. Šestipodlažní zařízení bude sloužit jako domov pro seniory i jako domov se zvláštním režimem. Nové zařízení vyšlo celkem na 320 milionů korun, na jeho výstavbu přispělo Ministerstvo práce a sociálních věcí 65 milionů korun, zbývající část hradil kraj ze svého rozpočtu.

„Poptávka po lůžkách v sociálních službách je v zemi stále vyšší. S počtem seniorů přibývá i lidí, kteří potřebují zvláštní péči. Nový domov nabízí služby nejen obyvatelům Kopřivnice, ale i lidem z celého Moravskoslezského kraje. Věřím, že se zde budou cítit příjemně, a že se jim dostane péče na té nejvyšší úrovni,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica, který označil otevření domova za historickou událost: „Život ve stáří je součástí našich životů a důstojný život ve stáří v důstojných podmínkách a v krásném prostředí je prioritou Moravskoslezského kraje.“

Kovaný kříž v kapli vytvořili studenti kovářství

Domov se skládá z obytných buněk, dva pokoje mají vždy společnou předsíň a sociální zařízení. Součástí domova jsou i společenské místnosti, terapeutická místnost, zahrada s odpočinkovou zónou a dokonce kaple, která bude sloužit klientům, zaměstnancům i ostatním lidem z města. „Kovaný kříž do kaple vytvořili jako závěrečnou práci studenti kovářství,“ upozornil náměstek hejtmana pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Zájem o umístění v novém domově v Kopřivnici je opravdu velký. Od poloviny dubna Moravskoslezský kraj eviduje přes 220 žádostí. „O umístění do domova však nerozhoduje čas, kdy se zájemci přihlásili, ale potřebnost takové sociální služby pro klienta. Proto posuzujeme soběstačnost zájemce, jeho zdravotní stav i jeho sociální situaci. Aby péči dostali opravdu ti nejpotřebnější,“ řekl Navrátil.

Město převedlo kraji pozemky a dvoupodlažní budovu

Stavba Domova pod Bílou horou začala v prosinci roku 2021, dodavatel IPS Třinec dokončil stavbu domova letos v květnu. Významně pomohlo se stavbou město Kopřivnice, když na kraj bezúplatně převedlo pozemky a dvoupodlažní budovu, kterou kraj nechal zrekonstruovat a napojit na vedle vybudovanou šestipatrovou novostavbu. Město se navíc zavázalo přispívat na provoz nového domova.

Starosta Kopřivnice Adam Hanus připomněl, že město bylo už před časem připraveno na stavbu vlastního domova a mělo na něj v rozpočtu vyčleněno asi třicet milionů. „My jsme však tuto rezervu přesunuli na úpravu nového veřejného prostoru před novým muzeem nákladních automobilů Tatra a kraj se zase postaral o to, že dnes otvíráme tuto krásnou budovu,“ upřesnil Honus, který je také rád, že Kopřivnice už po dlouhé době konečně domov pro seniory má.

Nový domov dá práci 82 zaměstnancům

„Spolupráce s Moravskoslezským krajem nám pomáhá řešit velký problém. Město Kopřivnice totiž bylo v kraji jedinou obcí s rozšířenou působností, kde chyběla pobytová služba pro naše nejstarší obyvatele. Jsem rád, že se to nyní mění. Naši senioři budou moci zůstat ve svém městě, kde to za nimi budou mít jejich rodiny na návštěvy blízko,“ řekl místostarosta města Kopřivnice Stanislav Šimíček, jenž je garantem sociální oblasti.

Šimíček připomněl, že když před časem sliboval seniorům nový domov, tak mu jedna starší paní říkala: „Panáčku, panáčku, takových už tady bylo, co už nám ho slibovali. Z toho zase nic nebude. A dnes ho otvíráme,“ prohlásil místostarosta.

Celková kapacita domova je 84 lůžek. Domov pro seniory nabízí 32 míst, domov se zvláštním režimem bude sloužit maximálně 52 uživatelům. „Tyto dvě služby budou od sebe oddělené, aby se jejich klienti navzájem nerušili. Domov pro seniory obsadí spodní dvě patra novostavby, domov se zvláštním režimem bude ve třetím až šestém patře. Ve zrekonstruované dvoupodlažní budově máme kanceláře, kuchyň nebo třeba prádelnu," vysvětlila ředitelka domova Jana Prášková. Domov bude mít celkem 82 zaměstnanců, nejvíce z nich bude pracovat v přímé péči.

Novému domovu pak požehnal i ostravsko-opavský biskup Martin David.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama