Byznys
18/10/2016 Jaroslav Baďura

Tatra chce postavit nové muzeum a zachovat i to stávající

Akcionáři společnosti TATRA TRUCKS podporují myšlenku vybudování nového muzea Tatry při zachování stávajícího Technického muzea v Kopřivnici tak, aby se jejich expozice synergicky doplňovaly, posílily tradice nejstarší automobilky ve střední Evropě a zvýšily atraktivitu Kopřivnice jako turistického cíle.

„Podporujeme myšlenku, aby v Kopřivnici byla dvě muzea Tatry, každé se specifickým zaměřením,“ uvádí akcionář TATRA TRUCKS a majitel holdingu PROMET GROUP René Matera.

Zástupci společnosti TATRA TRUCKS, Moravskoslezského kraje, Muzea Novojičínska, Města Kopřivnice a Národního technického muzea podepsali nedávno Memorandum o spolupráci při ochraně a popularizaci technických památek a industriální historie Moravskoslezského regionu.

Memorandum potvrzuje i záměr, aby vedle sebe existovala dvě muzea s expozicí Tatry. „Zde nejde jenom o Tatru, ale také o rozvoj turistického ruchu v Moravskoslezském kraji díky jeho bohaté průmyslové historii,“ dodává René Matera.

Memorandum vítá i starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný. „Kopřivnice je hrdá na to, že je sídlem jedné z nejstarších světových automobilek. Muzejní expozice, které v zásadě mapují historii automobilismu od konce 19. století, dělá z našeho města atraktivní turistický cíl i v mezinárodním měřítku,“ uvádí kopřivnický starosta.

Existence dvou velkých expozic vedle sebe umožňuje velké množství tatrováckých veteránů, které jsou k dispozici díky investicím akcionářů do získání nových exponátů i celých soukromých sbírek.

Radek Strouhal, místopředseda představenstva TATRA TRUCKS a ekonomický ředitel podniku, uvádí: „V roce 2015 jsme investovali do odkoupení velké soukromé sbírky pana Jiřího Hlacha, která obsahuje 63 vozidel, z toho 45 Tater. Dalším cenným úlovkem je TATRA 815 6×6 VE ‚Ostrý-II‘, speciál pro Dakar z roku 1986, který jsme získali od soukromého majitele výměnou za novou Tatru Phoenix.“

Vzhledem k naplněné kapacitě stávajícího Technického muzea v Kopřivnici v současnosti není kde tyto cenné exponáty vystavit.

Realizace projektu nového muzea Tatry je závislá na financování prostřednictvím dotace z Evropských fondů, o kterou požádal Moravskoslezský kraj. Informace, zda žádost o dotaci uspěla, by měla být známa začátkem roku 2017.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost TATRA TRUCKS převzala v roce 2013 kopřivnickou automobilku a po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům klienta.

Osmdesát procent produkce automobilky je určeno k exportu. Automobilka TATRA TRUCKS zaměstnává 1300 kmenových zaměstnanců a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku TATRA METALURGIE zaměřeného zejména na slévárenství a kovárenství. Obrat TATRA TRUCKS za rok 2015 byl 3,7 miliardy Kč, zisk před zdaněním byl 400 miliónů Kč.

Sdílejte článek