Politika
12/09/2022 ČTK

Stavba miliardové koncertní haly v ohrožení? Některé strany ji v Ostravě nechtějí

V Ostravě se před blížícími komunálními volbami řeší hlavně celostátní téma - pomoc občanům v době energetické krize a vysoké inflace.

Z regionálních témat je to pak například dostupnost zdravotní péče, bydlení nebo dostavba důležitých dopravních staveb. Sporným bodem mezi politiky je především zamýšlená několikamiliardová stavba koncertní haly. ČTK to zjistila od zástupců politických uskupení a z volebních programů. Uprchlická krize související s válkou na Ukrajině není v krajské metropoli předvolebním tématem.

"V tom volebním programu pro další období reflektujeme více aktuální situaci, tedy přicházející energetickou a pravděpodobně i ekonomickou krizi, na kterou chceme reagovat jak při pomoci občanům, tak i institucím," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO). Hnutí ANO, které před čtyřmi lety volby vyhrálo, voličům slibuje zachování cen služeb poskytovaných městem na sociálně únosné úrovni. Podle Macury chce hnutí odložit například už schválené zvýšení poplatku za komunální odpad. Plánuje i příspěvek na fotovoltaické elektrárny. Výstavbu haly primátor považuje za důležitou proto, aby město bylo moderní evropskou metropolí.

Energetické krizi se věnují i Starostové pro Ostravu, kteří chtějí například podpořit výstavbu fotovoltaik pro městské společnosti, zavést dotační programy na úsporu energií pro občany nebo podporovat investice do energetických úspor veřejných budov a bytových domů ve vlastnictví města a městských obvodů. Stavbu koncertní haly za současné situace odmítají.

Hnutí Ostravak chce podporovat dostavbu koncertního sálu pro Janáčkovu filharmonii pouze s využitím externích zdrojů. "V žádném případě nepodpoříme realizaci, pokud bude jediná cesta opětovného zadlužení města," uvádí ve svém programu hnutí. Za jednu z priorit ve svém volebním programu považuje právě snižování zadluženosti města.

Odpůrci výstavby koncertní haly jsou zástupci Ostravské levice, což je spojení komunistů a nezávislých kandidátů. Projekt považují za předražený a chtějí ho zastavit. "Občané teď stojí před mnoha problémy. Zejména řeší, zda vyjdou se svými rodinnými rozpočty. Z úrovně města jsou tyhle problémy řešitelné minimálně. Ale i tak bychom rádi lidem ulehčili v krizi žití," uvedl lídr Martin Juroška. Ostravská levice tak voličům slibuje například MHD pro školáky zdarma, měsíční jízdné za 100 korun nebo zrušení schváleného zvýšení poplatku za komunální odpad.

K odpůrcům stavby patří i SPD. "V dnešní ekonomické situaci, se skokově rostoucí inflací, není výstavba koncertní síně naší prioritou. Naopak dáváme přednost pomoci občanům zasaženým současnou krizí a drahotou," řekl lídr Peter Harvánek, který za důležité považuje například městské byty s regulovaným nájmem pro mladé rodiny, seniory a nízkopříjmové občany nebo rozvoj městské nemocnice.

Také Petr Kajnar, lídr ČSSD a hnutí LEČO, které kandidují společně, nepovažuje za současné energetické krize výstavbu koncertní haly za prioritu, tou by podle něj měly být právě investice do soběstačné energetiky. "Chceme pomoci lidem v době, kdy půjdou energie prudce nahoru a náklady na bydlení se zdraží. Chceme jim ulevit tak, jak město může," uvedl Kajnar. Uskupení tak voličům slibuje dočasné zrušení poplatků za komunální odpad, zmrazení cen městských služeb nebo zrušení poplatku za psa.

Koalice SPOLU naopak výstavbu sálu podporuje. "Pokud existuje jednoznačný příslib k získání značných externích financí na jeho realizaci, bylo by chybou tento jedinečný koncertní sál, který bude ozdobou přinejmenším celého kraje, nerealizovat," řekl lídr Jan Dohnal. Koalice chce budovat například mimoúrovňové cyklostezky, postavit 8000 bytů nebo vybudovat nový most přes řeku Odru.

Také podle lídryně Pirátů Andrey Hoffmannové je stavba koncertní haly symbolem nové Ostravy. Piráti se podobně jako další uskupení ve svém volebním programu soustředí také na energetiku. Chtějí podpořit například budování solárních panelů a dalších alternativních zdrojů energie. "V Ostravě skoro nevyužíváme sluneční energii. Přitom tady máme spoustu prázdných rovných střech. Nový potenciál slibuje odpadní plyn, který by podle prvních výpočtů dokázal nahradit až deset procent ruského zemního plynu," uvádí ve svém programu.

Sdílejte článek