Nejnovější zprávy: Denní přírůstek nakažených v kraji klesl, nastal čas pro rozvolnění? ​Obchodníci nefňukají a tvrdě makají. Na Ostravsku to jinak nejde

Byznys

Státní podnik VOP CZ měl loni tržby přes 1,3 miliardy korun

Státní podnik VOP CZ ze Šenova u Nového Jičína měl v loňském roce tržby 1,3 miliardy korun, což oproti roku 2015 představuje více než třicetiprocentní nárůst.

Jeho zisk za rok 2016 se pohybuje v desítkách milionů korun, v roce 2015 byl přitom více než 36 milionů korun ve ztrátě, sdělil mluvčí podniku Petr Bohuš.

„Cílem managementu VOP CZ do konce roku 2020 je navýšení speciální, to znamená vojenské produkce na 50 procent celkového obratu podniku, před dvěma lety byl její podíl přitom necelých pět procent,“ uvedl Bohuš. V loňském roce tvořila vojenská výroba 45 procent obratu VOP CZ.

Hospodářského výsledku se podle mluvčího podniku podařilo docílit především díky stabilizaci kvalitních zakázek, včetně splnění vojenské zakázky pro zákazníka ze Středního východu.

„V letošním roce bude podnik pokračovat ve výrobě této vojenské techniky pro Střední východ, daří se navyšovat civilní projekty pro Anglii a Německo i prodej vlastních výrobků, multifunkčního nakladače a nosiče nářadí Dapper nebo systémů na ochrany kritické infrastruktury a skenery,“ uvedl Bohuš.

Ještě před několika lety tvořily vojenské zakázky jen minimum produkce závodu, protože bývalý Vojenský opravárenský podnik se kvůli úbytku vojenských zakázek orientoval více na civilní výrobu.

S příchodem nového managementu v roce 2014 se strategie změnila, firma se vrací k poskytování služeb, servisu a produktů ve vojenské výrobě. Letos tak podnik plánuje především rozvoj strategie servisu techniky pro českou armádu.

„Společně s ministerstvem obrany jsme připravili strategii servisu pozemní vojenské techniky pro Armádu ČR, abychom uspokojovali její potřeby. Starali se o životní cyklus armádní pozemní techniky nejen po stránce údržby, ale dodávali jí i díly, zdokonalovali stav techniky podle aktuálních trendů a doplňovali technické schopnosti podle požadavků armády,“ uvedl ředitel VOP CZ Marek Špok.

Firma má přes 870 zaměstnanců. Bohuš uvedl, že jsou mezi nimi i váleční veteráni, kteří se podílejí na servisu vojenské techniky.