Proměny kraje
25/08/2020 Jan Valtr

​Start-upy v Moravskoslezském kraji podpoří nový investiční akcelerátor

Akcelerátor Soulmates Ventures chce do moravskoslezských start-upů investovat miliony korun, naváže tak na iniciativy kraje.

Podle zástupců investičního akcelerátoru Soulmates Ventures je Moravskoslezský kraj ideálním regionem pro nové start-upy.

Zdůvodňují to relativně vysokou nezaměstnaností, vysokým podílem na celorepublikovém hrubém domácím produktu a nízkým počtem aktivních podniků.

Takové podmínky jsou pro vznik start-upů klíčové i podle zahraničních zkušeností.

„Například americký start-upový průmysl je před zbytkem světa bezpochyby o několik dekád napřed – a ne náhodou. Vděčí za to především svému průkopnickému Silicon Valley a také extrémně příznivým podmínkám na trhu, které společnostem nahrávají,“ vysvětluje spoluzakladatel akcelerátoru Soulmates Ventures Václav Gregor.

Výrobu je nutné zachovat, tvrdí kraj

O podpoře regionálních start-upů dnes zástupci akcelerátoru diskutovali s hejtmanem Ivo Vondrákem (ANO), ředitelem Moravskoslezského inovačního centra (MSIC) Pavlem Csankem a představiteli Krajské hospodářské komory v Ostravě.

Významnou roli v regionu podle nich hrají výzkumná pracoviště a investice do vědy a technologií, daří se také e-shopům. 9,5 procent českých e-shopů pochází z Moravskoslezského kraje, což je o půl procenta více než v Praze.

„I když je pro kraj klíčové být silným inovátorem v energetice, v rámci Česka jsme výrobní velmocí a měli bychom na tom stavět,“ tvrdí Csank.

Ani podle Vondráka není možné zastavit veškerou výrobu, jinak by se kraj stál závislý na dodávkách z Číny a dalších zemí. Zároveň je ale podle něj potřeba výrobu přeměnit na čistou a nezapomenout na takzvané superpriority, které si kraj vytyčil na příštích sedm let. Mezi ně patří podnikání, lidé a prostředí.

Osmdesát milionů na zelené projekty

Akcelerátor Soulmates Ventures chce navázat na aktivity MSIC a kraje, které podporují místní start-upy. Soustředí se na udržitelnost a zelené technologie.

„Projekty podporované krajem a MSIC jsou hlavně ve fázi, kdy inkubují nápady a myšlenky. Start-upy prezentují svůj záměr, čekají, jak na něj zareaguje trh, a později se dostanou do fáze prototypu,“ míní spoluzakladatel Soulmates Ventures Hynek Sochor.

Pak podle něj nastává další fáze, kdy je potřeba projekt posoudit a zabezpečit investorům, že má smysl do něj investovat. „V tu chvíli nastupujeme my. Myslíme si, že to v kraji může vytvořit ekosystém umožňující vznik smysluplných projektů,“ doplňuje Sochor.

Do června příštího roku chce akcelerátor najít deset nových technologických projektů. Projekty hledá v devíti oblastech – vzduch, voda, energie, mobilita, vzdělání, zdraví, jídlo, zemědělství a cirkulární ekonomika.

„Snažíme se investovat do projektů, které mají kromě zisků i vyšší cíle a soustředí se na udržitelný rozvoj. Moravskoslezský region vnímáme i v tomto směru jako silně perspektivní region,“ uvádí Gregor.

Během následujícího roku chce akcelerátor do projektů investovat celkem osmdesát milionů korun. Plánuje také otevřít lokální fond se zapojením dalších investorů.

Sdílejte článek