Společnost
27/12/2023 Petr Sobol

Smutná zpráva. Mládě zachráněného rysa po souboji se psem uhynulo

Foto: se souhlasem Záchranné stanice Bartošovice

Mládě rysa ostrovida, které se před pár dny zatoulalo na jednu ze zahrad v obci Dobrá, uhynulo.

Rys ostrovid se na začátku prosince dostal do souboje se psem a poté vylezl na strom. Zhruba šestiměsíční mládě však uvízlo v koruně mohutného ořešáku ve výšce okolo deseti metrů.

„Odchyt tohoto jedince, vzhledem k výšce, ve které se pohyboval, nebyl v našich technických možnostech, a tak jsme požádali o pomoc Hasičský záchranný sbor MSK,“ uvedli na svém facebookovém profilu pracovníci ze Záchranné stanice Bartošovice, kteří si poté rysa převzali do své péče.

V Bartošovicích dělali pro záchranu rysa maximum, příběh ale neměl šťastný konec. „Příčinou úhynu byla sepse, která vznikla skřehnutím sliznice a následnou rupturou (prasknutí) v oblasti tlustého střeva a k otravě organismu. To je fatální problém, se kterým si u divokých zvířat neumíme, respektive veterinární medicína, poradit,“ sdělili z Bartošovic.

Rysí kotě s tímto zdravotním problémem v Bartošovicích už přijali. „Chtěli jsme být optimističtí, ale nevyšlo to. Ročně nám projde rukama tisíce zvířat a dobře víme, jak je život křehký, jak neskutečně rychle dokáže vyprchat. V tomto případě se nás to ve stanici všech velmi dotklo, ještě dlouho se s tím budeme smiřovat,“ uvedli pracovníci záchranné stanice.

Sdílejte článek