Společnost
26/04/2017 ČTK

Senzace, říká historik. Našly se unikátní snímky zámku Kunín z roku 1912

V pozůstalosti významného vlastivědného badatele ve Spálově na Novojičínsku se našlo unikátní fotoalbum z roku 1912.

Historické fotografie zachycují podobu všech pokojů zámku v nedalekém Kuníně a zámecké zahrady, řekl kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík, podle něhož je to naprostá senzace.

Ve fotoalbu je zachycen zařízený zámek s předměty, které byly později krátce po válce rozvezeny do dalších sídel rodiny, mezi něž patřil i Spálov. U každého snímku je navíc negativ, což umožní fotografie zvětšit a podrobně prostudovat.

„Před několika lety byl navíc učiněn šťastný nález inventáře zámku Kunín z roku 1912, který byl odevzdán do sbírek Zemského archivu v Opavě. Inventář byl potom na zámku v Kuníně transkribován, a umožní tak naprosto precizní rozbor fotografií a předmětů, které jsou na nich zachyceny,“ uvedl Zezulčík.

Kunínský zámek byl podle něj v roce 1912 nově zařízen jako trvalé obydlí rodiny Moritze Chlumeckého-Bauera a jeho manželky Margarethy.

Bratři Bauerové na zámku ve Spálově v roce 1910 (foto archiv zámku Kunín) Zleva doprava: Victor rytíř Bauer, Moritz rytíř Chlumecký-Bauer, Petr rytíř Bauer.

Bratři Bauerové na zámku ve Spálově v roce 1910 (foto archiv zámku Kunín)
Zleva doprava: Victor rytíř Bauer, Moritz rytíř Chlumecký-Bauer, Petr rytíř Bauer.

„Do této doby byl zámek pouze letním sídlem rodiny, od roku 1912 se však proměnil na moderně vybavené šlechtické sídlo s telefonem, elektrickým proudem a se spoustou zařízení přivezeného z dalších sídel rodiny,“ vysvětlil kastelán.

Osudy majitele zámku byly podle Zezulčíka dramatické. V roce 1914 narukoval na východní frontu, kde jej záhy zajali kozáci a odvedli do zajateckého tábora na Dálném východě.

Nalezený snímek nedalekého zámečku Spálov. Rok 1910.

Nalezený snímek nedalekého zámečku Spálov. Rok 1910.

Odtud se mu na druhý pokus podařilo uprchnout a na konci války pěšky přejít přes Čínu za rodinou do Vídně.

„Po skončení války došlo mezi sourozenci a majiteli zámku k rozepřím a dělení. Dr. Moritz Chlumecký-Bauer se odstěhoval na zámek do Spálova, a tam také odvezl řadu zařízení ze zámku z Kunína,“ řekl Zezulčík.

Nalezený snímek nedalekého zámečku Spálov. Rok 1910.

Nalezený snímek nedalekého zámečku Spálov. Rok 1910.

Doplnil, že před druhou světovou válkou rodina Chlumeckých-Bauerů uprchla před nacisty do Velké Británie a nyní žije v USA.

Sdílejte článek