Proměny kraje
21/09/2020 Petr Broulík

Senioři dostali obálky, které jim mohou zachránit život. Patří do ledničky

Mnoho seniorů starších pětasedmdesáti let už tyto barevné průhledné plastové obálky dobře zná.

Už loni je mnozí dostali a sami nebo s pomocí svých potomků do nich vepsali informace o svém zdravotním stavu, o tom, jaké užívají léky, jaké mají alergie a také kontakty na své blízké.

Pak už jen tyto obálky uloží natrvalo do některé z přihrádek vnitřní strany dvířek své ledničky. A na ledničku nalepí samolepku projektu IN.F.Obálka.

Tato obálka může skvěle pomoci v případě, že se seniorovi stane nenadálá zdravotní příhoda a do bytu vtrhnou záchranáři, při jejichž zásahu často rozhodují vteřiny. Ti už dobře vědí, že jedny z prvních kroků v takové situaci vede – k lednici.

Tam by se měli třeba i v případě dezorientace postiženého seniora nebo i blízkých osob dozvědět, jaké léky osoba, která potřebuje první pomoc, bere, čím trpí a jaké je případně číslo na blízké ohrožené osoby.

Kraj našel pro desetitisíce IN.F.Obálek lepší cestu - ledničky

Projekt těchto „obálek první pomoci“ vznikl ve spolupráci Moravskoslezského kraje s krajskou záchrannou službou a dostal název IN.F.Obálka, což znamená „INformace jako Forma Ochrany“. Loni už kraj rozdal zdarma celkem 61 tisíc těchto obálek, letos dalších 35 tisíc.

Poslední tři a půl tisíce těchto o IN.F.Obálek předal dnes v osm hodin ráno hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák osobně pro seniory, kteří bydlí v bytech Heimstaden, zástupcům tohoto největšího pronajímatele bytů v kraji.

„Tady si senior vyplní vše potřebné pro zákrok zdravotnické záchranné služby. V obálce je i samolepka nebo magnetka na ledničku,“ vysvětlil prakticky „práci“ s obálkou hejtman kraje.

Ivo Vondrák dodal, že kraj má na projekt výborné ohlasy nejen od seniorů, kteří už IN.F.Obálku doma mají, ale také od záchranářů.

"Jsem rád, že obálky pomáhají. V dnešní koronavirové době patří senioři k ohrožené skupině. Proto vítám možnost distribuce rovnou do schránek. Senioři tak nemusí v těchto náročných dnech pro obálky nikam chodit a bát se o své zdraví,“ upozornil hejtman.

Dodal, že přestože se kraj při svém projektu inspiroval, našel lepší cestu pro záchranáře. „Než dát obálku do nějaké poličky nebo na dveře, dáváme ji do ledničky. Nejenže ji skoro každý má, ale lednička vydrží třeba i případný požár. Takže v ní je obálka bezpečnější,“ dodal hejtman.

Seniorům dodávají obálky v lednici větší pocit bezpečí

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil řekl, že sama obálka sice seniorům život nezachrání, ale výrazně pomůže záchranářům při zásahu. „A seniorům může dodat pro případy možných náhlých situací větší pocit bezpečí,“ řekl náměstek Jiří Navrátil.

A proč se záchranáři rozhodli právě pro ledničky? „Zjistili jsme, že pětadevadesát procent domácností dnes doma ledničku má a než by tuto obálku hledali záchranáři kdekoliv po bytě, rozhodli jsme se, že obálka bude v lednici. Jednou z informací v obálce je i kontakt na blízkou osobu, kterou mohou záchranáři kontaktovat třeba v případě převozu zachraňované osoby do nemocnice. Ten bude vědět, že jeho babička, dědeček nebo i samostatně bydlící osoba je záchranáři převážena,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Dcera myslela, že maminka má mozkovou příhodu. Obálka pomohla

Vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Petr Jaššo řekl, že obálka pomáhá nejen v kontaktu s blízkou osobou, ale když je třeba senior zmatený nebo vystrašený.

"Když k němu záchranka domů přijede, my se dovíme, čím se léčí, jaké užívá léky. Je dobře, když jsou tyto obálky pravidelně třeba podle vývoje nemoci aktualizované a informace v nich jsou aktuální. Také je dobře, když pacienti nedávají do obálky celý šanon informací, ale jen ty hlavní,“ říká Petr Jaššo.

Dodal, že obálky pomáhají záchranářům u velkého množství pacientů, kteří se léčí s kombinovanými chorobami a mají velkou spoustu léků, které užívají a při zásahu si nemohou vzpomenout, které to všechny jsou. Pak záchranáři stačí se podívat do obálky.

"Jeden případ za všechny: dcera našla svoji maminku v bytě a myslela si, že je to mozková příhoda. My jsme se nakonec podívali podle té obálky do těch léků, které paní užívá a to podezření jsme se snažili zkombinovat s tím množstvím léků, které užívá a předepisoval je jeden lékař, druhý lékař a praktik ý lékař. Ona se s nikým neradila a nakonec byla vlastně předávkovaná léky. Takže jsme ty léky vzali s sebou a lékařům v nemocnici ten soupis významně pomohl v diagnostice,“ vylíčil Petr Jaššo.

V obálce je i souhrn informací, jak se chránit před koronavirem

Oproti první vlně distribuovaných IN.F.Obálek je v druhé navíc také souhrn informací, jak se mají senioři co nejlépe chránit při současné pandemii koronaviru.

Před sídlem společnosti Heimstaden převzal z dodávky obálky šéf vnějších vztahů společnosti Aleš Gongol.

„Jsme schopni garantovat, že všichni senioři nad pětasedmdesát let bydlící v našich bytech tuto obálku dostanou nejpozději do poloviny října. Je to tři tisíce seniorů a my máme radost z každé další služby, kterou můžeme našim seniorům poskytnout a tohle je jedna z nich,“ řekl Aleš Gongol.

Prvních 61 tisíc obálek distribuovaných v minulém roce přišlo na 1,35 milionu korun, 70 procent pokryla dotace Ministerstva práce a sociálních věcí. Obálka obsahuje plastovou obálku, formulář k vyplnění, informační leták s návodem vyplnění, informační samolepku nebo magnetku na lednici a propisku.

Sdílejte článek