Společnost
23/05/2024 Petr Broulík

Sbírka na ciferníky. Lidé mohou ve vítkovickém kostele vidět pozůstatky vodojemů i díru do pekla

Foto: se souhlasem Petra Lexy Přendíka

Nutnou opravu hodinových ciferníků potřebuje Kostel sv. Pavla na Mírovém náměstí ve Vítkovicích. Z potřebného půl miliónu korun se zatím podařilo ve veřejné sbírce sesbírat 180 tisíc korun.

Nyní by mohla další potřebné finance přinést netradiční akce, kterou zorganizoval ve spolupráci s vítkovickou farností Petr Lexa Přendík, známý a oblíbený ostravský historik, průvodce a propagátor města.

Vůbec poprvé Kostel sv. Pavla v pátek 24. května zpřístupní i prostory, kam se lidé ještě neměli šanci podívat. Těmi prostory je chrámová loď, která se návštěvníkům otevře v 19:30. O půl hodiny později se v kostele rozezní zvony, návštěvníky přivítá farář Anton Rusnák a zazní kostelní varhany.

Meditování v kostele při svitu stovky svíček

Poté Petr Lexa Přendík představí formou foto přednášky historii této sakrální dominanty Vítkovic. Představí Kostel sv. Pavla nejen v dobových plánech, ale také v historických fotografiích a pohlednicích, které bude promítat na velké plátno před hlavním oltářem. Atmosféru dokreslí nejen hudba, ale také stovka svíček, která po setmění osvětlí hlavní kostelní loď.

Přednášku mohou zhlédnout všichni, kdo přispějí do sbírkové kasičky na opravu hodinových ciferníků, přičemž minimální příspěvek má činit 150 korun. Asi hodinový program ukončí hudební ukázka Charpenterierova Te Deum. Poté bude možné v chrámu ještě chvíli setrvat za zvuků meditační hudby.

Poprvé mohou lidé do kostelní věže

Před samotnou foto přednáškou budou moci návštěvníci od 19. do 20. hodiny vejít také do prvních pater kostelní věže. Návštěvníci nahlédnou do vchodu k historické studni a také vystoupají po schodech do druhého patra věže, kde se původně nacházely dva vodojemy. Dodnes po nich zůstalo pár reliktů. Jak známo, v kostelní věži byly dva velké vodojemy, které dodávaly vodu do prvních vítkovických kolonií.

Zájemci si tak budou moci projít nejstarší jádro kostela. Mimořádný vstup do věže bude opět podmíněn dobrovolným přispěním ve výši 200 korun do veřejné sbírky na opravu ciferníků.

Vynesli harampádí, vysáli prach a trus a ometli stovky pavučin

„V jednom květnovém pátku jsme spolu s Davidem Dokoupilem vynesli z prvních tří podlaží věže letité harampádí, vysáli jsme nánosy prachu, holubího trusu a ometli stovky pavučin. Věž prokoukla a myslím, že by byla škoda ji neukázat veřejnosti. Zároveň jsme o věži natočili krátký dokument, kdy jsme hledali původní studnu. Vypadá jako hluboká díra do pekla, ale více se dozví lidé až přímo v kostele,“ dodal autor pořadu Petr Lexa Přendík.

Vítkovický kostel sv. Pavla byl vybudován v letech 1882 až 1886. Nejprve byla v letech 1882 až 1883 postavena část věže, pod níž se nacházela studna a v druhém patře dva vodojemy. Následně byla v letech 1883 až 1886 vybudována také chrámová loď a kostelní věž byla zvýšena do současné podoby o zvonové, hodinové a střešní patro. Nejen o těchto zajímavostech bude netradiční přednáška, která má přinést další finance na opravu hodinových ciferníků.

Sdílejte článek