Společnost
12/11/2015 ČTK

Rozhodnuto: Ostrava-Jih sloučí dvě základní školy. Rodiče se bouří

V ostravské městské části Jih se postupně sloučí dvě školy, a to Základní a mateřská škola Mitušova 8 s nedalekou školou v Mitušové 16. I přes nesouhlas a protesty rodičů, dětí i pedagogů o tom po několikahodinovém bouřlivém jednání rozhodli obvodní zastupitelé.

Vedení obvodu své rozhodnutí obhajuje malou naplněností škol a slibuje, že slučování bude postupné a citlivé. Rodiče ale slibům nevěří a tvrdí, že obvod rozhodnutím přijde o velmi kvalitní školu.

„Jde o postupný proces slučování naplánovaný až do roku 2021. Počítáme tedy s tím, že postupně naplníme prázdné učebny na jedné škole dětmi a pedagogy ze školy druhé,“ uvedl radní pro školství Adam Rykala (ČSSD). Podle něj by od nového školního roku usedli do lavic základní školy v Mitušově ulici 16 pouze žáci prvních, druhých a třetích tříd z Mitušovy 8.

Zatímco školákům od čtvrté třídy výše by bylo umožněno dokončit školní docházku v původní škole – Mitušova 8. Obvod tvrdí, že u žáků, kteří přejdou na novou školu, se nebude zasahovat do kolektivu a na novou školu budou převedeny celé třídy i s pedagogy.

Vedení městské části poukazuje na to, že v letos je kapacita škol naplněna na 57 procent. V 19 základních školách v obvodu je k dispozici 13.300 míst, přičemž obsazených je 7500. Vedení obvodu se netají tím, že v následujících letech bude zřejmě muset sloučit i další školy. Zůstat by jich tak mohlo 15, přičemž i tak by v rezervě zůstalo asi 2000 míst pro případ, že by stoupla porodnost a do škol by přišly početně silnější ročníky.

Obvod počítá s tím, že by budovy ZŠ Mitušova 8 nadále zůstaly v majetku obvodu, při postupném uvolňování kapacit by jeden z pavilonů školy mohl sloužit jako denní stacionář pro děti a dospělé s kombinovaným postižením a druhý pavilon by mohl být v roce 2021 přebudován na domov pro seniory. Podle Rykaly je škola Mitušova 16 v podstatně lepším technickém stavu, což byl jeden z důvodů, proč se do ní děti mají přesouvat.

I přes přísliby obvodu se ale rodiče bouří, proti slučování škol protestují a jsou připraveni o zachování školy dále usilovat. Podle Patricie Galuškové se rodičům nejen nelíbí způsob, jakým vedení obvodu s rodiči o slučování škol komunikuje, ale především to, že obvod přijde o velmi kvalitní školu, která má rodinný charakter.

Galušková kritizuje i to, že se přechodem na novou školu roztrhnou i někteří sourozenci s větším věkovým rozdílem. Škola Mitušova 16 má podle jejího tvrzení navíc špatnou pověst. „Děti na škole jsou velmi semknuté, učitelé jsou perfektní. Jsou tam výborné třídy, nízký počet žáků, kdy se dá dětem mnohem více věnovat,“ míní Galušková. Škola je podle ní schopna velmi dobře integrovat například děti, které mají poruchy učení nebo pocházejí ze slabšího sociálního zázemí.

„Na škole není žádný problém, není tam šikana, učitelé jsou vstřícní, děti se snaží si pomáhat jeden druhému. Jsme rodinná škola. Fasáda není všechno, záleží na tom, co je uvnitř,“ podotkla Galušková. Podle ní proti sloučení škol rodiče bojují i peticí, kterou podepsalo několik set lidí, zachování školy přitom podpořily nejen rodiny současných žáků, ale třeba i bývalí studenti.

Rodiče i představitelé školy se rozhodnutí snažili zvrátit na jednání zastupitelstva. Podle Rykaly ale nakonec návrh na sloučení škol podpořilo všech 25 přítomných zastupitelů koalice tvořené ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Sdílejte článek