Společnost
11/08/2016 Admin PATRIOT

Rady na cestu: Kam letět z Ostravy? Pět důvodů, proč poznat Milán

Skvostná, moderní, kosmopolitní, bohatá, přitažlivá. Taková je metropole na severu Itálie, jejíž jméno zní Milán. Od letoška se místo, které zve své návštěvníky k historickému bádání, hledání módní inspirace i k ovínění až do rána, připsalo na seznam destinací dostupných přímými lety z Ostravy.

V rámci pravidelného seriálu expertů z Radynacestu.cz a Magazínu Patriot – Kam letět z Ostravy? se proto vydáme do Milána a průvodkyně Barbora Šupíková vám prozradí, čím vás tohle italské město módy zaručeně dostane.

1. Milán exkluzivně: Poslední večeře
Víte, kde lze na vlastní oči spatřit mistrovské dílo Leonarda da Vinci – fresku Poslední večeře Páně? Ano, právě v Miláně. Rozsáhlé a nedávno restaurované dílo zdobí stěnu refektáře dominikánského kláštera, přilehlého ke kostelu Santa Maria delle Grazie. Freska z 15. století zobrazuje Ježíše a 12 apoštolů, kteří všichni kromě Jidáše debatují o tom, že jeden z nich zradí…

Santa Maria della Grazie.

Tip pro vás:
Návštěvu refektáře si rezervujte předem. Veledílo smí spatřit jen omezený počet lidí za den.

2. Milán jako město módy: Na molu i na ulici
Čím je proslulá italská móda? Svým střídmým elegantním stylem a kvalitou zpracování. Spojuje se v ní nadčasový styl s aktuálními trendy.
A proč je světovým hlavním městem módy Milán? Protože tady sídlí většina italských módních návrhářů a protože se tady dvakrát ročně konají fashion weeks, zásadní událost ve světě módy. Ty nejluxusnější butiky najdete nedaleko milánského dómu v oblasti známé jako Quadrilatero d’Oro – Zlatý trojúhelník.

Quadrilatero d’Oro – Zlatý trojúhelník.

Tip pro vás:
Inspiraci, jak se oblékat, hledejte v Miláně přímo na ulici. Jsou to totiž právě samotní Italové, kteří dělají módě „Made in Italy” to nejlepší jméno.

3. Milán pro sportovní fandy: Fotbal i formule 1
Snad každý fotbalový fanoušek vyslovuje Milán jedním dechem hned se dvěma fotbalovými kluby: Inter FC a AC Milán. Oba se účastní italské Série A, oba získávají tituly v Lize mistrů, oba sdílejí jeden milánský fotbalový svatostánek Stadio Giuseppe Meazza – San Siro.
Tím ale milánská sportovní nej zdaleka nekončí. Stačí vyrazit do pár kilometrů vzdálené Monzy, kde se nachází motoristický okruh Autodromo Nazionale Monza, na kterém se jezdí Grand Prix, jeden z tradičních závodů mistrovství světa formule 1.

Stadion San Siro.

Tip pro vás:
V Itálii patří hovory o fotbale k základním společenským tématům. Buďte na ně připraveni.

4. Milán v noci? Hříšná metropole zábavy
Milán jako ideální místo pro milovníky nočního života? Proč ne! Až do brzkých ranních hodin to žije nejen v centru města, ale i v jeho okrajových částech.
Nejpřitažlivějšími místy pro noční vyžití jsou uličky kolem kanálů Navigli a v malebné čtvrti Brera. Do některého z mnoha stylových barů si v Miláně rozhodně zajděte i na odpolední drink s něčím malým k zakousnutí. Miláňané si bez něj den takřka neumějí představit.

Uličky kolem kanálů Navigli.

Tip pro vás:
Nemusíte jen vysedávat v barech. Buďte jako Miláňané, kteří si oblíbili večerní procházky. Takzvaná passeggiata je ideální příležitostí na to „hodit se do gala”.

5. Milán jako město, kudy procházely dějiny
Že je Milán moderní město? Ano, ale procházely tudy i velké dějiny. Město bylo hlavním střediskem římské provincie Cisalpina i rezidenčním městem císařů. Proto sem bylo v minulosti povoláváno tolik umělců zvučných jmen. Milán se stal také intelektuálním centrem hnutí za sjednocení Itálie. Dnes je významným ekonomickým tahounem celé Itálie.

Tip pro vás:
Za poznáním milánské historie se vydejte například do hradu Castello Sforzesco. Byl vybudován v 15. století pro Francesca I. Sforzu na místě původního hradu rodu Visconti. A pokud vám inspirace nestačí, vyrazte na poznávací zájezd do Milána letecky z Ostravy a zažijte město světového designu na vlastní kůži.

Katedrála Duomo.

Katedrála Duomo.

Rada na závěr: K nezapomenutelným zážitkům patří procházka po střešní terase katedrály Duomo. Ač je obrovská, působí tato katedrála Santa Maria Nascente, mimochodem druhý největší chrámový prostor v celé Itálii, velmi křehce. Nenechte si ji ujít!

Autor: Barbora Šupíková, průvodkyně CK Radynacestu.cz

Sdílejte článek