Proměny kraje
09/12/2023 Petr Sobol

Plovoucí mola lidi baví, kraj v příštím roce vybuduje několik dalších

Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Nedávno vybudovaná vyhlídková mola na třech vodních plochách v regionu zaujala další zájemce.

Kromě Větřkovické přehrady v Kopřivnici, Karvinského moře a Slezské Harty v příští sezoně objeví také na přehradě v Českém Těšíně, Těrlické a Žermanické přehradě a také na Slezské Hartě v katastru obce Nová pláň.

„Všechny tyto vodní plochy mají významný rekreační potenciál. Kraj podporuje jejich rozvoj, snažíme se tyto lokality ještě více zatraktivnit pro návštěvníky a turisty. Pořídili jsme proto i architektonickou studii a projektovou dokumentaci pro vybudování plovoucích mol, která je možné umístit na tyto nádrže. Dokumentace není vázána jenom na konkrétní vodní díla. Je skvělé, že se mola po Větřkovické přehradě, Karvinském moři a Slezské Hartě objeví i na dalších místech v našem kraji,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška s tím, že kraj přispěje na čtyři nová mola částkou 9,7 milionu korun.

Molo na přehradě Hrabina v Českém Těšíně bude prvním a významným prvkem celkové revitalizace přehrady a jejího okolí, kterou plánuje město Český Těšín. I přesto, že přehrada není určena primárně ke koupání, ale spíše k procházkám, odpočinku či ke sportovním aktivitám, plovoucí molo tu bude mít své uplatnění. Mola jsou navržena jako vyhlídková, určená k posezení, relaxaci a pozorování okolní přírody. Město má v plánu vybudovat u přehrady také relaxační a sportovní zóny, postavit cyklostezky, hřiště pro minigolf a letní kino, občerstvovací zóny a zóny s občanskou vybaveností.

Plovoucí molo na Žermanické přehradě, které bude za finanční podpory Moravskoslezského kraje realizovat obec Lučina, zvýší společně s plánovanou cyklostezkou, jejíž výstavba započne na začátku příštího roku, atraktivitu této vodní nádrže pro návštěvníky z okolí i vzdálenějších míst a podpoří rozvoj cestovní ruchu v této oblasti.

Obec Těrlicko chce, aby se u Těrlické přehrady rekreovali nejen obyvatelé obce a okolních měst, ale přeje si, aby se přehrada opět stala vyhledávaným místem i pro návštěvníky z jiných krajů České republiky a blízkého zahraničí. K tomu má přispět nejen nové plovoucí molo ale i cyklostezka, jejíž výstavba má být zahájena v roce 2024. Cyklostezka propojí stávající komunikace v okolí přehrady a vytvoří ucelený okruh kolem celé vodní plochy.

V příštím roce se v Moravskoslezském kraji objeví ještě jedno molo, a to na přehradě Slezská Harta na hranici obcí Leskovec nad Moravicí a Razová. Vybudované molo bude sloužit k relaxaci, ukotvení malých plavidel, vstupu do vody a další rekreaci.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama