Společnost
16/03/2023 Petr Broulík

Pleskot by rád vrátil Ostravě lanovku. Představil i Město Park pro Dolní Vítkovice

Proslulý český architekt Josef Pleskot ve středu osobně provedl výstavou v Galerii Gong. Ta je jedním z míst, prostřednictvím kterých se díky mecenáši, „továrníkovi“ Janu Světlíkovi nesmazatelně vtiskl do Dolní oblasti Vítkovic.

Výstavu Josef Pleskot Ostrava pořadatelé nedávno prodloužili do 31. března, Josef Pleskot včera uspořádal její komentovanou prohlídku. Výstava představuje jeho modely, plány a vize ostravských uskutečněných, ale i vysněných staveb. Architekt ve středu na výstavu přivezl také nový exponát - studii bydlení v Dolní oblasti Vítkovic, převážně v místech, kde se dnes koná každoročně festival Colours of Ostrava.

Město Park by navázalo na projekt Pod Žofinkou, bylo by plné zeleně

Tato vize nese název Město Park. Majitel Dolní oblasti Vítkovic Jan Světlík by totiž rád toto místo přeměnil za jistou dobu v moderní bydlení, které by mělo charakter městského parku. „Studie ukazuje, jak by se mohla rozvíjet část Dolní oblasti směrem k Ostravici, tedy tam, kde jsou ty louky a volné prostory. A to v návaznosti na městský projekt, který zpracovává pro Ostravu architekt Roman Koucký, aby se Vítkovice mohly s Ostravou spojit do jednoho celku,“ vysvětluje architekt.

Projekt Města Parku navazuje na bulvár přezdívaný Jedna míle, protože je dlouhý 1,6 kilometru a ústí do Dolní oblasti Vítkovic za Světem techniky a míří do prostoru Černé louky. Architekt Roman Koucký nazval svůj projekt Pod Žofinkou a řeší ho jako město pro možná až dvacet tisíc lidí.

„Naši studii Město Park jsme uspořádali systémem bageta, tedy anekdoticky řečeno jedna houska a zeleň, a druhá houska, která to přiklopí ve výšce dvaceti metrů. Bylo by to prostorové město prostoupené zelení, takové trochu ocelové město, které tady v Dolní oblasti vlastně bylo,“ řekl Josef Pleskot.

Pleskot ukázal také vize, které na Kampě nebyly

Josef Pleskot měl ke svým sedmdesátinám dvě výstavy, v Ostravě a jednu v muzeu Kampa v Praze, která byla s Ostravou dokonce on-line propojená. „A tak jsme se snažili, aby tento génius a král české architektury přijel také k nám,“ řekl Jan Světlík, který po dobu výstavy přejmenoval jedno území v Dolních Vítkovicích na Náměstí Josefa Pleskota.

Josef Pleskot, který byl také na kontrolním dni na stavbě lávky přes Ostravici podle svého návrhu, představil v Ostravě modely, které na pražské výstavě nebyly. Například model stavby proslaveného plynojemu, tedy haly Gong. „Tehdy v roce 2009 se Jan Světlík na náš ateliér obrátil, protože architekti, kteří měli přeměnu Gongu navrhnout, se mu nelíbili,“ prozradil Pleskot.

Bílý stín za Domem umění a návrat lanové dráhy do Ostravy

Na výstavě je i model přístavby Domu umění, který Josef Pleskot nazval Bílý stín. „Ten název se ujal, ale zatím se neujal natolik, aby se bílý stín postavil,“ řekl Pleskot. Dokonce představil vize, které by vrátily do Ostravy legendární lanovou dráhu.

„Dráha převážela nad hlavami lidí hlušinu. Je na mnoha historických fotografiích a k Ostravě patří. Mohla by v budoucnu doplňovat nebo uplovat městskou hromadnou dopravu. Že by se jimi propojily Dolní oblast Vítkovic, zoologická zahrada, Landek či halda Ema,“ řekl Josef Pleskot.

Výstava také představuje díla umělců, kteří jsou architektovi blízcí. Jan Světlík výstavu doplnil obrazy ze své sbírky, které připomínají industriální minulost Ostravy, včetně modelu zaoceánské lodi, která byla prací vítkovických ocelářů.

Sdílejte článek