Cestování
02/02/2023 Admin PATRIOT

Plánujete dovolenou? Deset důvodů, proč navštívit Jordánsko

Cestovateli opomíjená pouštní země Blízkého Východu není tak kontroverzní jako Izrael, ani bohatá jako Saudská Arábie, přesto je Jordánsko ideální destinací pro vaši dovolenou. A CK Radynacestu.cz vám dá důvody, proč.

Exotika za pouhé 3 hodiny letu definovaná antickými památkami, pobřežím dvou moří, jedním z divů světa i nekonečnou pouští s beduínskou kulturou. „Vyrážíme na čtyři, pět nebo osm dní. Vždy s průvodkyní, která se tu vyzná, a bude s vámi po celou dobu zájezdu,“ zve zájemce o dobrodružství s příchutí Orientu specialistka CK Radynacestu.cz na Jordánsko Veronika Bendová.

Ať už zvolíte jakýkoliv z jimi nabízených programů, očekávat můžete zážitek v podobě dovolené, ze které si odvezete nejen opálení, ale i příběhy hodné vyprávění. Společně s průvodkyní Katarínou Maruškinovou jsme vybrali ty nejpádnější důvody, proč si Jordánsko dát na seznam zemí, kam nemusíte, ale chcete jet…

1. Poklady „pod povrchem“

Jordánsko je jednou z těch zemí, které vás v dobrém slova smyslu šokují. Krásy Jordánska jsou ovšem skryté a je třeba vědět, kam za nimi. Když projíždíte zemí od severu k jihu, široko daleko není vidět nic než suchopár. „Stačí však sjet z dálnice a zamířit na místa, kde se náhorní plošina láme – právě tam naleznete ty pravé poklady země, jako jsou skalní město Petra nebo přírodní rezervace Dana,“ říká Katarína, která v Jordánsku žila a dnes se sem pravidelně vrací jako průvodce.

2. Biblické příběhy

Řada známých biblických příběhů se váže k území Jordánska, které navštívil sám Ježíš Kristus. Ve starověku tady vlivná římská města tvořila takzvanou Dekapoli. A ve středověku Umajjovští vládci z Damašku přebývali během svých loveckých výprav na jih v až nestydatě malovaných komnatách loveckých zámečků. Milovníci historie si přijdou na své.

3. Nečekaná krása přírody

Jordánsko má rozmanitou přírodu – od severních močálů a vřesovišť, přes středozemní kamenitá úbočí s olivovníky, až po úchvatné skalní útvary pískovcových hor protkané údolími a soutěskami. Nejnižší bod země je 400 metrů pod úrovní oceánu a naopak nejvyšší dosahuje téměř 2000 metrů nad mořem. Na tak malou zemi (Jordánsko je jen o něco větší než ČR) je tu příroda nesmírně bohatá.

4. Unikátní růžová poušť

Z rozlehlé Arabské pouště se na území Jordánska nachází ta nejkrásnější část. A právě ta má své specifikum – pískovcové hory tady mají unikátní barvy, kterým jasně vévodí několik odstínů růžové (písek je růžový, světle červený až cihlový). „V intenzitě ne až tak typické červené barvy je tato poušť na prvním místě na světě,“ vyzdvihuje Katarína.

5. Celoroční destinace

V Jordánsku je celoročně přívětivé klima. Když v létě na jihu vystoupají teploty přes 40, příjemně vás osvěží zákoutí Petry. V hlavním městě Ammánu i ve výše položených severních oblastech lze v zimě spatřit sníh a teplota tu klesá k nule. Podzim a zima se hodí k návštěvě pouštní rezervace Wádí Rum nebo k oddychu na plážích.

6. Země sportu i koupání

Nabízí se aktivity jako delší či kratší treky v horách, lezení po skalních stěnách či paragliding. Při potápění vás nadchne pestrost Rudého moře. Léčbu kožních onemocnění zařídí Mrtvé moře, ale léčivé účinky mají například i prameny Hamamat Ma´in.

7. Jedinečná kuchyně

Vedle různých druhů masa je jordánská kuchyně známá svou delikátně ochucenou rýží, množstvím zeleniny a širokým využitím olivového oleje. Zdravou specialitou je pak lilek na všechny způsoby a také koření zaatar.

8. Skvělý čaj i víno!

Dva nápoje reprezentují Jordánsko skutečně výstižně – jedním z nich je černý beduínský čaj doplněný o místní bylinky a cukr. Pije se i při nejvyšších teplotách zcela horký a pomáhá tak regulaci tepla v organismu. Druhým je víno. To nejkvalitnější hledejte pod názvem Zumot.

9. Arabská pohostinnost

Jordánsko, to je pravý arabský svět s jeho chutěmi, vůněmi a především pohostinností místních. Velmi lehce se vám stane, že vás někdo pozve do svého domu na oběd nebo večeři. „Host je v arabském chápání váženou osobou, pro kterou je třeba udělat první poslední,“ osvětluje přístup místních k turistům Katarína.

10. Žádný spěch

Posezení u západu slunce v poušti nebo u sklenky vína v zeleném kraji olivovníků, to je romantika kořeněná orientem. Ať už ale vyrazíte v páru, na vlastní pěst či s přáteli, zaujme vás všudypřítomná pohoda. V Jordánsku se totiž nikdy nespěchá.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama