Cestování
06/07/2024 Jan Petrus

Jeden den v Hranicích a Teplicích. Objevte zámek, nádraží, propast i jeskyně

Foto: Marek Dušek

Navštívit najednou město a vedlejší lázeňskou obec? A proč ne? Do Hranic se po dálnici nebo železnici z Ostravy dopravíte pohodlně za půl hodiny a do sousedních Teplic nad Bečvou si pak uděláte nádhernou procházku.

Co tedy na obou místech vidět a v jakých podnicích se zastavit? My své tipy máme, takže vyrážíme v sobotu ráno z Ostravy, abychom to důkladně prověřili!

Sice máme po příjezdu do Hranic hlad, ale daří se mi zbytek osazenstva přemluvit, že se stoprocentně musíme podívat na mé oblíbené hranické nádraží a jeho ošuntělou nádražku, v níž se ale zachovala designově zajímavá zavěšená světla, která tu pravidelně obdivuju, takže nikomu neříkejte, že si tu občas při přestupech skočím na jednoho Zubra. Nádraží v Hranicích je významným přestupním uzlem a s rozvojem VRT jej čeká architektonická soutěž a renovace, což je něco, o čem si takové hlavní nádraží v Ostravě může prozatím nechat jenom zdát.

Hlad nakonec zaháníme na brunchi v eRcaffé. Podnik podle nás absolutně dostál své dobré pověsti, a i když jsme na jídlo museli dlouho čekat, stálo to pak opravdu za to. Dali jsme si eggs benedict, lívance a snídaňový burgr se zastřeným vejcem. Má eggs benedict byla bez chyby a chuťově promyšlená, pod vejcem byl na chlebu tvarohový sýr, který se perfektně doplňoval s medovou zálivkou, kterou byl talíř po bocích ozdoben. Milá je zde cedulka, která vám hlásí, jaká káva je zrovna na mlýnku, na nás v tento den vyšla směs Indie a Brazílie.

Netajím se tím, že mám rád překvapení. V Hranicích mě potěšil zámek a přilehlá pečlivě opečovávaná zámecká zahrada jako stvořená k tomu, aby si to tam člověk pěkně nafotil na sociální sítě. Zároveň se člověk zasní, jaké by to bylo bydlet v hranickém podzámčí, když to tu vypadá tak idylicky. V Ostravě v minulých měsících vzbuzují hodně kontroverzí (ne)vyvedené veřejné toalety v Komenského sadech, takže pokud se někdo chce přesvědčit, jak to taky může vypadat, v Hranicích má tu možnost.


Foto: Marek Dušek

Cestou ze zámku projděte náměstí v Hranicích, které je krásné a zároveň trochu pusté, ale kde se mi podařilo poradit cyklistům, že zmrzlinu za rohem tu v parném dni opravdu prodávají. Líbily se mi úzké uličky, někdy si myslím, že česká městečka podceňujeme, ale připadal jsem si tady místy jako někde v Itálii. To potvrzuje taky kavárna Kofík, která svou kávu bere z Caffé Florian, nejstarší kavárny na světě v Benátkách založené v roce 1720. Jen pozor, v neděli tu mají zavřeno.

Co se týče památek, naleznete v Hranicích staru synagogu vybudovanou v letech 1863-1864 na místě starší synagogy ze 17. století. Z náměstí pak pokračujte dolů k řece Bečvě, podél níž se dostanete do lázeňského areálu v Teplicích, kde pro vás máme jeden aktuální tip.

Teplice nad Bečvou

Letošní úplnou novinkou je tam nově otevřené bistro Milenka naproti vile Milena, které loni fungovalo jen ve zkušebním provozu. Bistro je provozováno v lodních kontejnerech stylově doplněných o okna z vyřazených vagonů. Nabídka tu je dosti originální, na menu najdete například kávu včetně turka, točenou zmrzlinu, míchané drinky, domácí limonády, sekanou s kváskovým chlebem, tvarůžky nebo buřt. To vše si můžete vychutnat ve venkovním posezení pod slunečníky.


Foto: Marek Dušek

Do Hranic se samozřejmě nejrychleji dopravíte vlakem, pokud byste sem ale jeli autem, což jsme díky firmě Autobond se zapůjčeným vozidlem vyšší třídy udělali my, bez problémů zde i všude jinde na místech, která jsme navštívili, zaparkujete. To není problém ani u nádraží v Teplicích, kde vystupujeme, míjíme stánkaře prodávajícího frgály a míříme směrem k poslednímu bodu naší dnešní výpravy.

Tím je legendární Hranická propast, nejhlubší známá zatopená propast na světě. ,,Není to jako Macecha,“ zaslechl jsem typicky českou průpovídku při pohledu do propasti, jejíž nezatopená část na povrchu není nijak obrovská. Zdálo se mi, že část návštěvníků, s nimiž jsme se v okolí propasti potkali, vlastně vůbec netuší, na jak fascinující přírodní úkaz se dívá.

Hranická propast jistě není vizuálně ohromující, její příběh je však poutavý a hlavně se stále píše. Měření na ní pořád pokračují a s postupujícími roky se díky šikovnosti potápěčů a kvalitním technologiím dostáváme stále hlouběji. Jak je Hranická propast oficiálně hluboká tak prozatím nikdo neví, do těch nejhlubších míst je kvůli usazeným sedimentům velmi složité se dostat, nejvyšší naměřená hloubka však v roce 2022 byla úctyhodných 519,5 metru.


Foto: Marek Dušek

Doporučuji strávit nějaký čas v nádherné funkcionalistické budově železniční stanice, v níž je zřízeno informační centrum, a přes kterou se k propasti prochází. Obsluha infocentra vám velmi ochotně vše povypráví, podívat se můžete na průřez propastí s naměřenými hloubkami v jednotlivých letech a v zadní části infocentra zhlédnout film o průzkumných operacích.

Budova stanice i zastávka by měly v blízké budoucnosti projít opravou, viditelně nejsou v dobrém stavu. Ostravákům pak samozřejmě nemůžeme zatajit, že na budově stanice v Teplicích stejně jako na té hranické pracoval Josef Danda, tentýž architekt, který stojí za cennou budovou nádraží ve Vítkovicích.

Pokud toho chcete objevovat více, než jsme za jeden den byli schopni navštívit my, doporučím vám ještě místní Zbrašovské aragonitové jeskyně. Na webu mají objednávkový systém a do podzemí se dá sestoupit dvakrát denně. Trochu klidnější je pak návštěva lázeňské kolonády, kde lze obdivovat funkcionalistický lázeňský dům Bečva ze 30. let.

Přesvědčili jsme se, že Hranice jsou v létě ideální cíl pro výlet na jeden den. Užijte si přicházející léto a příští měsíc budeme zpět, tentokrát s pořádnými prázdninovými tipy!

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama