Gastronomie
09/10/2022 ČTK

Pálenice zdražují, litr stoprocentního alkoholu přijde i na 370 korun

​Pěstitelské pálenice v Moravskoslezském kraji kvůli rostoucím nákladům zdražily.

Starosti jim dělají hlavně ceny plynu, například Palírna u zelené lípy ve Stonavě na Karvinsku ale musela odstavit kotel na elektřinu a využívá jen dva kotle plynové. Na nezájem zákazníků si palírny nestěžují, i když někteří lidé vozí méně ovoce či kvasu než dřív.

Palírna u zelené lípy stejně jako jiné pálenice v kraji zvedala ceny co nejméně. "Ale co se týče energie, tak elektrický kotel nejede vůbec, protože by to bylo nerentabilní a lidé by nechodili. Dokud máme plyn zastropovaný, tak jedeme na dva plynové kotle," řekl Bohuslav Klimek ze stonavské palírny. Na cenu se podle něj lidé ptají v první řadě.

Vypálení litru stoprocentního alkoholu nyní ve Stonavě stojí 350 korun. "Zdražení se promítlo. Zájemci zůstali většinou stejní, ale nepálí v takovém množství, jak pálili. Někdo pálil třeba ze 600 litrů jablek nebo švestek a teď pálí jenom ze 300 litrů," řekl Klimek. Úroda podle něj byla dobrá, hodně bylo hlavně jablek.

"Ceny energií se projevily. Pořád sice ještě držíme cenu v mezích, nějakých 370 korun za litr čistého lihu, je ale otázka, jaký vývoj cen bude dál," řekl majitel Pálenice Radkov na Opavsku Jan Škorvan. Uvedl, že zájem o skužby je, je podle něj zhruba stejný jako v jiných sezonách. Využívá kotle na plyn a s jeho cenou teď hodně bojuje.

"Měli jsme sice zastropované ceny, jenže dodavatelé to postupně vypovídají. Měli jsme třeba smlouvu do roku 2024, ale teď jsme dostali výpovědi a ceny úplně jiné. Kdybychom to vypověděli my, tak jsme pod pokutou, ale oni můžou. Tak řešíme, jestli zůstaneme u stávajícího a bude se nás týkat zastropování vlády, anebo budeme muset hledat alternativního dodavatele, nějakého lacinějšího, protože teď nám to zdražilo opravdu výrazně," řekl Škorvan.

Kolem Radkova je podle něj velká úroda jablek a hrušek, v nižších polohách je i dost švestek.

Provozovatel Pěstitelské pálenice a kvasírny Točna Příbor na Novojičínsku Martin Kotala řekl, že je teprve začátek sezony, ale zatím to vypadá stejně jako v jiných letech. Pálí se nejvíce jablka a švestky, úroda podle něj letos byla dobrá.

"Ano, museli jsme také zdražit. Počítá se to na stoprocentní alkohol, cena je 340 korun za litr, v minulosti stál 310. Ale vypadá to, že zájemců budeme mít dost," řekl Kotala. Využívá kotle na plyn, který má v zásobnících.

Provozovatel Pěstitelské pálenice Vendryně na Frýdecko-Místecku Pavel Klepacz řekl, že lidé i letos zájem o pálení mají, sezonu zatím hodnotí jako průměrnou. Úroda jablek, kterých se ve Vendryni pálí nejvíc, byla podle něj dobrá, ostatního ovoce je méně.

"Před sezonou jsem zdražoval, o 14 korun na litru padesátiprocentního destilátu, teď stojí litr padesátky 169 korun," řekl Klepacz.

Sdílejte článek