Společnost
24/04/2017 Tomáš Svoboda

Ovzduší v Ostravě: Město investuje do nové verze aplikace SmogAlarm

Částkou 242 tisíc korun podpořilo město Ostrava vznik nové verze aplikace pro chytré telefony a tablety "SmogAlarm", která byla pod hlavičkou organizace Čisté nebe spuštěna již během roku 2011.

„Uvědomili jsme si, že jedním z významných kroků v ochraně ovzduší je zlepšení informovanosti obyvatel o problematice ovzduší a jeho zdravotních dopadech. Dostatek relevantních informací může pomoci motivovat občany k osobní změně a aktivnímu zapojení, zvláště v oblasti lokálních topenišť,“ komentovala investici do nové verze aplikace náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

„SmogAlarm“ lidem umožní snadný přístup k datům, která poskytuje ČHMÚ. Mohou lehce zjistit například aktuální situaci o ovzduší v místě svého bydliště.

V Ostravě a okolí dochází často v zimě k překračování zákonem stanovených limitů pro znečišťující látky, lidé ale často nevědí, jak se ve smogových situacích správně chovat a chránit své zdraví. Jaké nové funkce jim aplikace nabídne?

„Aplikace má nový vzhled, byla vylepšena o novou funkci notifikace, kdy si každý může u vybraných stanic nastavit možnost upozornění na špatnou kvalitu ovzduší. Na přehledné mapě České republiky lze přehledně srovnat, jak se v Česku dýchá a nově obsahuje záložku o znečišťujících látkách, imisních limitech a vysvětluje index kvality ovzduší,“ doplnila ředitelka organizace Čisté nebe Anna Plošková.

„SmogAlarm“ byl spuštěn v listopadu 2011 a od té doby si vysloužil přes 35 tisíc stažení. Oblibu aplikace pro systémy iOS a Android ocenili nejenom samotní uživatelé, ale také odborná veřejnost.

V roce 2013 získal 2. místo v kategorii Nejlepší internetový projekt (soutěž neziskových organizací a nadačních fondů Být vidět) a 4. – 6. místo v kategorii Aplikace pro veřejnost (soutěž Společně otevíráme data, Fond Otakara Motejla, který spravuje Nadace Open Society Fund Praha).

Sdílejte článek