Společnost
22/02/2022 Petr Sobol

Ostravský hasič míří na soutěž Arnolda Schwarzeneggera. Díky němu jsem začal cvičit, říká

Na začátku března bude 13 profesionální hasičů z pěti zemí bojovat v USA o titul nejsilnějšího hasiče světa. Před zraky Arnolda Schwarzeneggera se představí i Miroslav Šín z Ostravy.

Na událost, kterou má pod sebou od roku 1989 legendární Arnold Schwarzenegger, se nedá dostat ani kvalifikovat. Pořadatelé zvou účastníky sami a letos poprvé v historii ukázali i na Českou republiku - společně se Šínem odletí za Atlantik i Jan Pipiš z Libereckého kraje, který je zatím náhradníkem.

„Pořád nemůžu uvěřit, že si nás vybrali. Je to neuvěřitelné,” řekl pro patriotmagazin.cz sedmačtyřicetiletý Šín, který působí v Hasičském záchranném sboru Moravskoslezského kraje - Výjezdovém centru Ostrava-Jih. U hasičů je pětadvacet let a téměř dvacet let se aktivně věnuje i silovému trojboji, v němž vybojoval zlatou medaili na Světových policejních a hasičských hrách v Sydney nebo Jižní Koreji.

Jak na váš úspěch - tedy cestu do USA - reagovalo vaše okolí?

Jsem až neuvěřitelně příjemně zaskočený, že jsem se nesetkal s nikým, kdo by mi to nepřál. Možná i proto, že mám 120 kilo. Všichni jsou nadšení. Dokonce mě finančně podpořili i kamarádi, kteří mi přispěli na přípravu. Podpořily mě taky některé soukromé firmy i Sportovní klub HZS MSK.

Jak váš úspěch vnímá rodina?

Pro tu je to těžší. Poslední tři měsíce jsem dával všechno do tréninku, znal jsem jen práci a trénink. Člověk je nervózní, protože když už si ho tam vybrali, tak nechce dopadnout špatně. Teď mám před sebou poslední týden tréninků a pak budu až do závodů odpočívat.

Za Atlantikem se asi jedná o hodně prestižní událost, že?

Kdo tu soutěž zná, tak ví, o co se jedná. Mám kolegu v USA a ten mi říkal, že je obrovská čest tam závodit. My si to možná neuvědomujeme, ale je to opravdu veliké.

Vnímáte taky zvýšenou popularitu a zájem o vaši osobu?

Abych se přiznal, tak jsem až takový zájem nečekal. Je to pro mě trošku zavazující, ale taky příjemné. Lidi to vnímají a je to velká pocta.

Kdy se vám vlastně z USA poprvé ozvali?

Zhruba dva měsíce vím, že tam pojedu. Ale už měsíc předtím jsem obdržel mail, ve kterém jsem byl osloven. Takže jsem se začal připravovat, aniž bych věděl, jestli někam pojedu. Takže makám, co to jde. Rozdíl je akorát v tom, že já dělám silový trojboj a v Americe se bude soutěžit ve strongmanovi.

Ve kterých disciplínách se tedy budou soutěžit?

Budou čtyři. Ze země se zvedá nad hlavu, po dobu jedné minuty, zhruba 120 kilová kláda, pak se na maximální možnou vzdálenost nese 120 kilový pytel písku, taky je tam protahování 200 kilogramových saní pomocí lana, kdy je třeba během minuty dosáhnout co nejdelší vzdálenosti, a taky mrtvý tah zhruba s 240 kilogramovou činkou - opět šedesát vteřin a maximální počet opakování. To je jediná disciplína ze silového trojboje.

S jakými ambicemi do Ameriky pojedete?

Myslím, že pokud se umístím někde v první polovině, bude to obrovský úspěch. Samozřejmě, že bych chtěl vyhrát, ale bude to náročné. Tréninky jsou brutální, protože přechod ze silového trojboje na strongmana je zabijácký.

Jak často vůbec trénujete?

Zhruba pětkrát týdně. Vždy dva dny a pak mám den přestávku. Ta být musí, aby nedošlo ke zranění.

Jak je to s náklady, musíte si vše platit sám?

Náklady jsou naše, platíme si letenku i ubytování. Oni se tam o nás postarají, budeme mít stravu a vstupy na stanoviště v rámci celého sportovního festivalu. Startovné se neplatí, pro mě je však nejdůležitější, že se můžu potkat s Arnoldem Schwarzeneggerem a že se zúčastním soutěže o nejsilnějšího hasiče světa.

Co pro vás Arnold Schwarzenegger znamená? Je to váš idol?

Kvůli němu jsem začal cvičit. Je to ikona, ve sportovním i osobním životě, i když měl nějaký škraloup. Pokud se řekne jeho jméno, tak 98 procent lidí ví, o koho se jedná. Pro mě je to splnění snu, o kterém jsem ani neuvažoval. Nenapadlo mě, že bych se s ním mohl potkat. V Americe vnímají hasiče jinak, Schwarzenegger je na těch hrách pokaždé osobně. Celou dobu, co se závodí, je tam přítomen, s každým si podá ruku. To mi maže fakt, že si to musím platit a že poletím celkem 44 hodin, i když tam budu jen pár dnů.

Máte v hlavě něco, na co byste se chtěl Arnolda Schwarzeneggera zeptat?

Uvažoval jsem nad tím, hodně ho sleduju. Můžeme se ho zeptat na cokoliv, on odpoví na jakoukoliv otázku. Chci se ho zeptat, jestli v době, když odešel z Rakouska do USA, opravdu věděl, že se mu všechno podaří, nebo měl obrovské obavy, zda se mu bude dařit a jestli se nebude muset vrátit zpátky do Rakouska, bez úspěchu.


Foto: se souhlasem Miroslava Šína

Sdílejte článek