Nejnovější zprávy: Velký železniční veletrh se vrací, Rail Business Days míří do Ostravy Vzácný úspěch. V ostravské zoo se vylíhlo deset mláďat krajt zelených

Společnost

Tady chodili Bezos nebo Obamová. Studentka z Ostravy se dostala na americký Princeton

Jana Buchtová studuje od třetí třídy ostravský PORG. Teď už ale vyhlíží novou výzvu - povedlo se jí totiž dostat na Princeton, který je jednou z nejprestižnějších univerzit v USA.

Studentka Jana Buchtová se těší na americký Princeton. Foto: Martina Buchtová

Jen pro představu, díky studijním výsledkům se z Česka dostane na americký Princeton někdo zhruba jednou za šest let. Teď to dokázala Jana Buchtová - devatenáctiletá studentka z Ostravy.

„Celý přihlašovací proces byl hodně složitý, řešila se tam spousta věcí. Do přihlášky se vypisovaly akademické úspěchy, umístění na olympiádách, ale i mimoškolní aktivity nebo úspěchy. K tomu je třeba přiložit známky, uchazeč napíše eseje a má interview s bývalým studentem Princetonu,” ohlédla se zpátky ostravská studentka.

Studium na Princetonu je velmi nákladné. Rok studia včetně školného, ubytování a stravy stojí zhruba 80 tisíc dolarů, což je v přepočtu okolo 1,7 milionů korun. Jana Buchtová však, stejně jako většina studentů, získala stipendium. „Budu si tak hradit náklady, jako jsou letenky, pojištění, učebnice, kapesné a další výdaje,“ upřesnila.

Princeton má dvě přihlašovací kola. Jana Buchtová se hlásila do toho prvního, které mělo deadline prvního listopadu. A uspěla. V létě se na stejnou univerzitu dostal i student z Brna. „Ještě nejsme v kontaktu. Ale je pravdou, že procento přijatých a úspěšných studentů z Evropy je nižší, než pro studenty z Ameriky,” říká spokojená studentka.

Jana už v Americe jednou studovala. Bylo to v ročníku 2019/20, kdy byla v rámci stipendijního programu ASSIST na soukromé střední škole v Ohiu. „Moc se mi tam líbilo a po USA se mi stýská. Jsem ráda, že se tam vrátím,” přiznává mladá slečna, která v Americe bude čtyři roky studovat bakaláře. „Plánuji studovat ekonomii nebo přímo politickou ekonomii. Je tam taky obrovský kampus, učebny, jídelny, knihovny nebo obchůdky. Všichni studenti mají navíc zajištěné ubytování,” dodala.

Jana Buchtová už se dívá i dál - jednou by ráda vytvářela fiskální nebo monetární politiku pro mezinárodní instituce. Ze své třídy byla jediná, která se hlásila na Princeton, její spolužáci ale posílali i další prestižní přihlášky. Třeba na Harvard, do Chicaga nebo do Velké Británie. „Uvidíme, kdo se kam dostane. Každopádně jsem to se spolužáky pěkně oslavila. Nadšená je i má rodina,” usmívá se.

Ostravská studentka odletí za Atlantik nejspíš na konci srpna. „Mezinárodní studenti tam jezdí už dřív. Je tam i seznámení s kampusem,” říká Buchtová, která si svého úspěchu moc váží. „Mám radost, že jsem byla přijata. Hlavně je to obrovská příležitost do budoucna. To prostředí je totiž velmi inspirující a profesoři, kteří vedou bakalářské kurzy, jsou významní akademici. Věřím, že mi to hodně dá,” těší se. Mimochodem, na Princetonu studovala řada držitelů Nobelových cen, ale taky Michelle Obamová nebo zakladatel Amazonu Jeff Bezos.