Společnost
21/09/2023 Petr Broulík

Ostrava musí šetřit, fabrikám s těžkým průmyslem zvýší daň z nemovitosti

Pixabay.com

Zastupitelé města Ostravy schválili změnu koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti. Pro obyvatele Ostravy se sice koeficient nemění a zůstává na původní úrovni z roku 2013, zvýší se ale těm, kteří v Ostravě provozují podniky těžkého průmyslu.

„Nechceme přistoupit k plošnému zvýšení daně z nemovitosti pro občany města, jak jako se to stalo v některých okolních městech. Ostrava má dlouhodobě jednu z nejnižších daní z nemovitosti, kdy držíme koeficient jedna. Tento koeficient jako město zvyšovat nebudeme,“ ujistil primátor města Ostravy Jan Dohnal.

Ostrava bude mít v rozpočtu kvůli přijatému úspornému balíčku výpadek příjmů v rozpočtu města, a to v zatím předpokládané výši 400 milionů korun. A právě tento výpadek hodlá město do jisté míry kompenzovat zvýšením daně z nemovitosti u těžkého průmyslu.

„A to tak, že parcely, které se nacházejí v zónách těžkého průmyslu, bude zatížen 1,7 násobkem nynějšího stavu. To by nám měl do rozpočtu města přinést nějakých sedmdesát až osmdesát milionů korun,“ vysvětlil primátor města Ostravy. Zbytek výpadku příjmů by měly zajistit úspory. „Budeme chtít v provozním rozpočtu města ušetřit dvě procenta, což představuje zhruba onu zbývající část,“ dodal Dohnal.

Tvůrci návrhu na zvýšení daně z nemovitých věcí argumentují, že výše daně z nemovitých věcí na území města Ostravy je neměnná od roku 2013. „Tento stav již výrazně neodpovídá jak aktuálním cenovým poměrům, tak příjmovým potřebám městského rozpočtu s ohledem na jeho rostoucí výdajovou stránku,“ uvedli v návrhu.

Obecně závazná vyhláška s novým koeficientem výpočtu daní z nemovitosti začne platit od prvního ledna příštího roku.

Sdílejte článek