Sport
24/04/2023 Petr Sobol

Organizátoři Zlaté tretry odhalili další letošní hvězdy

Zlatá tretra pokračuje v tradici nabízet svým divákům vždy ta největší jména světové atletické scény. Do seznamu hvězd na úterý 27. června přibyly další skvělé akvizice.

Loni těsně nevyšel pokus o rekord mítinku na 100 m překážek žen. Další pokus se odehraje letos v podání světové rekordmanky, Nigerijka Tobi Amusanové. Ta loni šokovala na MS v Eugenu v semifinále, když časem 12.12 zaběhla světový rekord a poté se ve finále s nedovolenou podporou větru blýskla dokonce časem 12.06. „Už se těším na Ostravu. Vím, že se u vás běhají rychlé časy v silné konkurenci. A chci si užít něco ze skvělé atmosféry, kterou je Zlatá tretra známá,“ vzkázala Amusanová, která si už letos zlepšila osobní rekord na hladké stovce na 11.10, což potvrzuje její skvělou formu.

Mužská patnáctistovka se uskuteční jako nejdelší běh večera a také jako Memoriál Emila Zátopka (koná se každoročně, ale disciplíny se mění). Hlavní hvězdou bude muž, který loni potěšil diváky v Ostravě prvním časem pod 8 minut v historii závodu na 3000 m překážek. Etiopan Lamecha Girma. Mezitím získal stříbro na MS na překážkách, ale má na kontě z haly i světový rekord na 3000 m. Jeho cíl bude jasný, rekord mítinku (3:31.17 Cornelius Chirchir ještě z roku 2003) a případně i útok na etiopský rekord 3:29.91. „Jsem rád, že se do Ostravy můžu vrátit. Tentokrát se snahou pokusit se o rychlý čas na 1500 m. Loni jsem si u vás zaběhl osobní a národní rekord. Máte skvělou dráhu a očekávám, že mi diváci dodají dostatek energie, abych se pokusil o čas na hranici svých možností. Chci zaběhnout čas, který potěší všechny,“ řekl Girma, který běžel 1500 m dosud třikrát v kariéře s nejlepším časem 3:33.77.

Ředitel mítinku Jan Železný připravuje tradičně své oštěpařské svěřence tak, aby Zlatá tretra Ostrava byla jedním z vrcholů sezony. Diváci se mohou těšit na medailistu z OH, MS a ME Jakuba Vadlejcha i finalistku MS a ME Nikolu Ogrodnikovou. Ze světových hvězd může Tretra počítat s mistrem světa Andersonem Petersem z Grenady, který se zlepšil na 93.07 a bude obhajovat loňské prvenství. A nově přijede i olympijský vítěz Neeraj Chopra z Indie. V jedné soutěži se tak utkají všichni tři medailisté loňských MS v USA. Indická hvězda Chopra bude mít v Ostravě premiéru a jeho popularitu dokumentuje například 6,2 milionu sledovatelů na Instagramu. V ženské kategorii se představí nejlepší japonská atletka současnosti Haruka Kitagučiová (66.00), bronzová z MS a vítězka mítinků Diamantové ligy v Paříži a v Polsku. Zajímavostí je, že Kitagučiovou trénuje český kouč David Sekerák a podstatnou část letní sezony tráví Japonka v Domažlicích.

Organizátoři v první řadě chystají mítink, na kterém by se v co největším počtu měla představit domácí elita. V Ostravě se tak představí například skokanka o tyči Amálie Švábiková. „Na Zlatou tretru se moc těším, protože to bude skvělý závod, a ještě před domácím publikem. O to to bude ještě intenzivnější. A určitě se budu chtít pokoušet o výšku přes 470 a co nejlepší umístění," uvedla. Závod na 110 m překážek poběží Petr Svoboda. „Na Zlatou tretru se moc těším, je to už dlouhá doba, co jsem tam startoval, vždy to pro mě byly neuvěřitelné chvíle s úžasnou atmosférou a díky tomu i s krásným výkonem. Příprava zatím jde podle plánu a budu dělat vše proto, abych byl na Zlatou tretru připraven v plné síle a ukázal velký výkon hoden takového závodu," prohlásil. V akci se v běhu na 400 m ukáže i Lada Vondrová. „Ráda bych se ukázala v lepším světle než loni. Pozdější termín tomu snad přijde vhod. Na Tretře je vždy kvalitní konkurence, které bych ráda využila, protože takto kvalitní závod na domácí půdě je výborná možnost zaběhnout dobrý čas," dodala.

Sdílejte článek