Nejnovější zprávy: Na Rudné v Ostravě se srazila dvě auta, jeden řidič je mrtvý Vondrák skončí jako místopředseda ANO, své funkce se vzdal

Společnost

Opavský Ostroj vybuduje za 10 milionů korun vlastní fotovoltaickou elektrárnu

Strojírenská firma Ostroj bude využívat zelenou energii z vlastní fotovoltaické elektrárny o výkonu 480,5 kWp.

Foto: se souhlasem společnosti Ostroj

Elektrárna, která vyroste na střeše jedné z jejích výrobních hal, bude uvedena do provozu na začátku roku 2023. Celková hodnota investice dosahuje 10 milionů korun.

Fotovoltaická elektrárna je navržena na špičkový výkon 480,5 kWp a za rok by mohla vyrobit až 486 MWh „zelené“ elektřiny, což pro srovnání postačuje k pokrytí spotřeby 200 rodinných domů za rok. Využití elektrické energie ze slunce ušetří až 492 tun emisí CO2 ročně oproti odběru elektřiny z „klasických“ zdrojů a při svém maximálním výkonu pokryje více než desetinu denní spotřeby firmy během pracovních dnů

„Výstavba první fotovoltaické elektrárny v areálu naší společnosti je jedním z projektů zaměřených na snižování dramaticky rostoucích nákladů na energie, zajištění částečné energetické soběstačnosti a v neposlední řadě přispěje ke snížení vlivu naší provozní činnosti na životní prostředí., V následujících letech plánujeme instalovat solární panely na střechy dalších objektů v areálu naší společnosti. Správní rada společnosti schválila záměr na výstavbu další fotovoltaické elektrárny o výkonu 1000 kWp, kterou plánujeme zrealizovat nejpozději do konce roku 2023,“ popisuje Aleš Martínek, generální ředitel společnosti Ostroj.

Střešní fotovoltaický systém bude složen z 1092 solárních panelů o celkové rozloze 2373 metrů čtverečních. Jeden panel bude mít výkon 440 Wp. Plánovaná účinnost přeměny slunečního záření na elektrickou energii u navržených fotovoltaických panelů, které budou umístěny na střeše výrobní haly divize Hydraulika, dosahuje až 20,2 procent (běžně používané fotovoltaické panely mají účinnost v rozmezí 12–17 procent).

Do své první fotovoltaické elektrárny bude česká strojírenská společnost Ostroj investovat celkem 10 milionů korun, zhruba sedm milionů korun z vlastních prostředků, zbylou část nákladů pokryje z fondů Evropské unie, Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie a snižování emisí skleníkových plynů. První energii ze slunce má v plánu opavská firma využívat nejpozději od ledna 2023.

Příprava a realizace investičních projektů na výstavbu fotovoltaických elektráren na střechách výrobních a skladových hal jsou výsledkem spolupráce společnosti Ostroj s Výzkumným energetickým centrem Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.