Byznys
05/05/2023 Admin PATRIOT

OneHouse – moderní investice do modulového bydlení

Vizualizace: OneHouse

Developerský projekt trochu jinak – klasické satelitní zástavbě odzvonilo, pojďme tvořit komunity lidí, které budou sloužit více než jen k samotnému bydlení.

Investice do nemovitých věcí je součástí portfolia velké většiny dnešních investorů. Bývalo pravidlem, že koupě dobře umístěných, vhodně dostupných a rozumně velkých pozemků byla a stále je téměř jistá cesta ke zhodnocení majetku. Zatímco ale v minulých dobách tvořily vrchol developerské výstavby bytové či rodinné domy bez jakéhokoliv důrazu na okolní služby pro obyvatele, dnes se situace obrací.

Koncoví zákazníci stále více hledají bydlení, které pro ně má smysl z více hledisek. Je koupená stavba energeticky nenáročná tak, aby si její provoz mohli dovolit? Je dobře technologicky vybavená? Určitě jsou důležité například příjezdové cesty, parkování, eventuálně pak i venkovní workoutové stanoviště, ale prosím, bude náš dům také z kvalitních materiálů, když jsme nemohli ovlivnit jeho stavbu? Tak zní v dnešní době otázky velké části zodpovědných kupujících.

Doba se změnila a čím dál více zákazníků už nepreferuje nejnižší nabídku za cenu snížené kvality konstrukce domu či povrchových materiálů a vybavení.

Podobná situace však panuje také v segmentu krátkodobých pronájmů. I ze vzniku různých portálů vyhledávajících neotřelá ubytování v posledních letech je možné soudit, že poptávka po velkých hotelových komplexech, kde ubytování tvoří jeden pokoj o velikosti 7m2 s postelí a toaletním stolkem, značně ubývá. Dnes letí stylová ubytování na okraji lesa, kde má každý svůj malý kousek soukromí, a třeba i privátní wellness ve formě sudové sauny a vířivé kádě.

Modulové domky OneHouse se snaží tomuto trendu jít naproti a poskytnout jak začínajícím investorům, tak velkým hráčům na poli developmentu perfektní služby a kvalitní produkt dle konkrétních požadavků a možností. Ať už jde o menší jedno modulové domky, ze kterých je možné vytvořit rekreační resort světové úrovně, nebo dvou a troj modulové domy pro plnohodnotné bydlení, ze kterých lze vytvořit perfektní komunitní bydlení se zaměřením na praktičnost, design a udržitelnost.

Jednoduchá konstrukce a rychlá výstavba

Mezi výhody modulární výstavby patři bezesporu její rychlost a možné přizpůsobení potřebám investora, to vše při zachování nízké ceny, a tedy i dostupnosti pro koncového zákazníka. Stále se opakující konstrukce a skladby, obdobné finální materiály a na míru projektovaná technologie každého jednotlivého domu nejen že pomáhají s optimalizací ceny, ale také zabraňují možným komplikacím na stavbě samotné, jako tomu často bývá při klasické výstavbě.

Rozhodným kritériem pro návratnost investice je také doba, kterou investor výstavbou stráví. Zde je také nutné poukázat na zásadní časový rozdíl mezi výstavbou klasické zděné stavby na pozemku a konstrukcí modulární dřevostavby. Zatímco technologické procesy, počasí a jiné vnější vlivy stavbu na místě neustále protahují, vhodně zvolená dřevěná konstrukce s minimem mokrých technologických procesů pří výrobě v podmínkách kryté výrobní haly zajišťuje onu požadovanou rychlost a přesnost sjednaných dodávek.

V dnešní době se stává rozdíl mezi náklady na individuální výstavbu a na výstavbu typizovanou již podstatným. Setkáváme se s tímto trendem bohužel i u našich koncových zákazníků, kteří za námi v mnoha případech chodí poté, co již věnovali dlouhý čas projektové přípravě svého domu. Bohužel po sečtení nákladů na projekt samotný, individuální úpravy a instalace technologií a po sdělení celkové ceny výstavby není výjimkou, že od svého záměru opustí a vydají se cestou modulárního a typizovaného domku, i za cenu toho, že jim vložené peněžní náklady už nikdo nevratí.

I z toho důvodu považujeme modulární developerskou výstavbu za vhodnou cestu, jak i v dnešní době vysokých úrokových sazeb a praktické nedosažitelnosti vyšších hypotečních úvěrů nabídnout zákazníkovi kvalitní dům za dostupnou cenu, aniž by utrpěl business model investora.

Energetická náročnost – stále více aktuální téma

Jak již bylo řečeno, rostoucí ceny energií mění chování koncového zákazníka na trhu s nemovitostmi. Zatímco před pár lety byla energetická náročnost jednotlivých spotřebičů, dokonce i celého domu jako celku, až druhořadý problém a požadavek zákazníka, nyní se z toho stává ostře diskutované téma a dalo by se říct i jeden z prvních dotazů každého potenciálního kupce.

Zde je na začátku třeba odlišit, zda má stavba sloužit k plnohodnotnému bydlení anebo krátkodobé rekreaci. Oba tyto účely užívání mají svá specifika a jiné klientské požadavky.

Z naší zkušenosti je zřejmé, že pro domy na bydlení je zásadní, aby technologie fungovala spolehlivě z dlouhodobého hlediska a aby její používání bylo co nejméně nákladné, například ve formě tepelného čerpadla. To zpravidla funguje v nízkých spotřebách při konstantním výkonu. Vhodné je také u takových staveb řešit další tepelné úniky (například při větrání) centrální rekuperací vzduchu, které se zároveň stará o perfektní vnitřní klima. S provozem obou technologií pak vhodně pomáhá i fotovoltaická elektrárna. Přesně taková je i základní výbava každého dvou modulového a troj modulového OneHouse domku.

Opačným případem jsou domky, určené ke krátkodobé rekreaci. Zde je jasný požadavek na uživatelskou jednoduchost a rychlou reakci jak systému vytápění, tak například ohřevu vody či klimatizace. Proto zde jako vhodnější technologii volíme celoplošné elektrické topné folie v kombinaci s designovou klimatizační jednotkou, která disponuje také funkcí vytápění. Pro krátkodobého uživatele nejsou primárním problémem vyšší náklady na energii, požaduje právě velmi rychlou reakci a jednoduché ovládání.

Udržitelnost – koloběh života OneHouse

Udržitelné bydlení je stále více znějícím pojmem nejen v segmentu krátkodobých pronájmů, ale i bydlení. Používání přírodních materiálů se naštěstí začíná stávat novým standardem a mnohé společnosti přemýšlejí nad tím, jak je vhodně do své činnosti zakomponovat. Sama dřevostavba je mnohdy považována za udržitelnou už jen tím, že dřevěný materiál, pokud je získáván šetrně, je relativně jednoduše získatelný a obnovitelný. Je to samozřejmě velice zjednodušené a reálná problematika udržitelnosti výstavby je komplexní disciplínou.

My však pracujeme s tímto pojmem jinak. Za předpokladu výstavby klasickým zděným způsobem (anebo také dřevostavby na pevném betonovém základu) je životní koloběh takové stavby jasný. Doba užívání se může lišit kvalitou samotné konstrukce, ale po jejím konci se buď dům nákladně zrekonstruuje nebo zbourá.

Každý OneHouse nabízí ještě další možnost, která z něj dělá daleko zajímavější a udržitelnější investici s potenciálem k rychlejšímu návratu, potenciálně pak k rozšíření.

Součástí každého OneHouse domku, určeného k pronájmu, je na míru vytvořený designový obraz, který všechny návštěvníky informuje o koloběhu života domku a podrobných podmínkách, za kterých jej bude možné odkoupit za sníženou cenu a využít k soukromým účelům, třeba jako víkendovou chatu. Za dobu pronajímání mohou domkem projít stovky potenciálních kupců a je velmi pravděpodobné, že si domek svého kupce najde, ať už z dálky nebo blízkého okolí.

Tento způsob řeší investorovi jeden z největších problémů. Ubytování na krátkodobý pronájem se totiž dá pronajímat za plné ceny prvních pár let – ubytování je nové, moderní a útulné, a hlavně není vybydlené a drží si vysoký standard, který vyšší cenu pronájmu ospravedlňuje. Tyto roky si investor může dovolit ubytování pronajímat za maximální cenu, která je samozřejmě adekvátní k dané oblasti. Ale co dál? Nákladná rekonstrukce, snížení úrovně daného resortu? Dům po 5 letech krátkodobého pronájmu dostane pořádně zabrat, ale zároveň je konstrukčně zcela zdráv a v soukromých rukou může někomu posloužit dalších 50 i více let. Ubytování na krátkodobý pronájem musí držet krok s dobou a nesmí na něm být vidět známka únavy.

Investorovi se tímto způsobem může vrátit podstatná část počáteční investice a nemusí řešit složitou rekonstrukci či demolici. Prostě se daný objekt vymění za nový. Investor bude mít zcela nový dům plný moderních prvků a v tom nejmodernějším designu, který muže opět pronajímat za plné ceny a lehce opotřebený domek najde nového majitele z řád soukromníků, kde bude sloužit k občasné rekreaci.

Důležitá jsou však čísla: investor kupuje domy za jiné ceny než koncový uživatel, po 5 letech část ceny ukrojí inflace, celou kupní cenu domu je schopen mít investor do 5 let zpět a po 5 letech dum prodat za 50 % původní ceny. Jedná se samozřejmě o modelový případ, který je závislý na vhodném umístění domku, reklamě a dalších podrobnostech investice. Na investora, který se rozhodne s OneHousem začít svůj business, čeká mnoho dalších podobných nápadů a řešení. Snažíme se přemýšlet dlouho dopředu, aby investice a udržitelnost dávaly smysl.

Sami pracujeme na nové platformě, která bude sloužit majitelům OneHouse domků k tomu, aby zde v případě, že se jejich životní situace změnila, mohli ten svůj nabídnout širokému okruhu podobně smýšlejících lidí. Vzhledem k jednoduchosti demontáže a technické připravenosti na opakovaný převoz se nám toto jeví jako skvělá příležitost. Můžeme si to představit jako internetové tržiště, kde si zájemce bude moct prohlížet nabízené a již používané domky, jejichž majitelé například uvažují o koupi většího.

Pojďte s námi měnit zažité představy

S našimi domky se se snažíme změnit smýšlení jak investorů, tak koncových zákazníků. Víme, co by měl každý domek dle svého zamýšleného účelu obsahovat a víme také, že kvalitní materiály a špičkové technologie se vyplatí. Už nechceme obrovské hotelové komplexy nebo pravidelně se neklikatící ulice developerského projektu, kde hlavním kritériem je maximální výdělek, nehledě na celkovou úroveň občanské vybavenosti.

Plánujete-li rekonstrukci vašeho rekreačního areálu, koupi pozemků za účelem výstavby nebo si jen chcete vyzkoušet, jaké to je pronajímat něco úžasného a dostat se tak třeba na Amazing Places, ozvěte se nám. Moc rádi se do toho pustíme s vámi.

Sdílejte článek