Nedočkaví turisté obléhali Hukvaldy, další hrady, zámky a muzea se brzy otevřou
První milovníci památek už se v posledních dnech platnosti nouzového režimu o minulém víkendu prošli hradem Hukvaldy.
Musejí sice dodržovat různá „protikoronavirová“ opatření a změněný návštěvní řád platný pro pohyb venku, ovšem vysokou návštěvností potěšili provozovatele této rozlehlé památky.
„Lidí jsou na roušky a nutnost desinfekce zvyklí, nemají ani problém s dodržováním rozestupů. Při komentovaných prohlídkách jsme snížili počet lidí ve skupinkách ze čtyřiceti na třicet. O víkendu přišlo na Hukvaldy dvanáct set návštěvníků. To je srovnatelné s návštěvností v minulém roce. Nevznikaly žádné problémy ani zmatky,“ řekla kastelánka hradu Hukvaldy Barbora Kožušníková a chválí návštěvníky, že všechna opatření dodržují.
Dodává, že hrad Hukvaldy nyní pořádá komentované prohlídky třikrát za hodinu. „Takže i při velkém zájmu šlo všechno hladce,“ řekla kastelánka hradu Hukvaldy a dodala, že v sobotu pro návštěvníky dokonce připravili dobový program. Prohlídky hradu byly obohacené o živé scény - reálné výjevy z období středověku.
Do památek a muzeí nejlépe s elektronickou vstupenkou
Postupně se otevírají v Moravskoslezském kraji i další památky – hrady, zámky a muzea. Všude v nich ale musejí návštěvníci počítat s dočasnými změnami, které nařizují předpisy v době hrozby koronavirové infekce.
Musejí při vstupu i během prohlídek dodržovat hygienická opatření, a chodit ve skupinách, které mají snížený počet lidí. Proto náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo doporučuje turistům koupit si s předstihem elektronickou vstupenku.
V Moravskoslezském kraji už je návštěvníkům otevřen hrad Hukvaldy, zámek Frýdek-Místek, Žerotínský zámek v Novém Jičíně a rekonstruovaný Archeopark v Chotěbuzi, kde jsou nové palisády a ochranná tvrz kolem archeoparku.
V úterý 26. května obnoví provoz například Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde se instalují dvě nové výstavy a dokončuje se v ní oprava střechy. Otevřena bude také Kotulova dřevěnka v Havířově, dva dny na to, tedy 28. května, budou moci lidé poprvé letos navštívit zámek Bruntál a Kosárnu v Karlovicích, což je muzeum v roubeném patrovém domě založeném pravděpodobně v 17. století.
Novinky, rekonstrukce a otvírání nových atrakcí. Těrlická madona!
„Zámek Frýdek-Místek byl rekonstruován a máme v něm novou interaktivní výstavu, zámek Bruntál je jedním z nejvýznamnějších v kraji a my v něm otevřeme letos zcela novou věc. Dokončuje se v něm výstavba a krásná rekonstrukce vnějšího vstupu ze zahrad do zámku, takzvané saly terreny, která se otevře 25. června. Tato část byla za komunistů hodně zdevastována, skladovaly se tam brambory a zelenina. Probíhá tam ještě rekonstrukce zámeckého parku a zahrad,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.
Dodal, že na hradě Sovinci se obnoví provoz 9. června, rozšířil se zde návštěvnický okruh a probíhá tu zastřešení takzvané lesnické školy, jejíž střecha shořela a objekt hyzdil tvář hradu Sovince.
„Objekt dostává novou střechu, také se tam rekonstruovala zbrojnice a modernizovalo se sociální zázemí pro návštěvníky,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Upozornil, že 19. června kraj slavnostně otevře nové sídlo Muzea Těšínska v Českém Těšíně, které bude v jedné z historických budov ve městě.
„Budova získá nejen krásné sídlo, ale také novou rozsáhlou expozici v celém domě od pravěku po současnost. Bude tam i prostor pro práci s dětmi. Osobně se těším na vystavení Těrlické madony. Původně to byl barokní obraz, při jehož restaurování se zjistilo, že pod barokním nánosem je gotická madona. Gotických madon se v republice moc nezachovalo. Myslím, že to může být velká atraktivita Českého Těšína i kraje. Zámek Nová Horka připravuje vnitřní prostory a expozice pro otevření nové pobočky, “ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo a podotkl, že kulturu a služby koronavitrová pandemie postihla nejvíce.
Interaktivní pomůcky a audioprůvodce musejí vypnout
Návštěvníci zámků, hradů a muzeí musí ve všech institucích dodržovat hygienická opatření, změní se kapacity návštěvníků při prohlídkách.
„Návštěvníci dostanou při příchodu všechny potřebné instrukce, také je při vstupu budou čekat stojany s dezinfekcí. Mezi další opatření patří taky zrušení provozu dotykových obrazovek pro návštěvníky, také nebude možné používat interaktivní pomůcky ani audioprůvodce,“ vyjmenoval náměstek hejtmana s tím, že se částečně změní i průvodcovské výklady. Úzká místa se budou procházet bez výkladu, ten bude možný jen v dostatečně dimenzovaných prostorách.
„V hradech a zámcích, které jsou turisticky oblíbené, a kde by hrozilo přílišné shlukování lidí, bude změněna kapacita návštěvníků. Například ve Frýdeckém zámku se dříve mohlo komentovaných prohlídek účastnit i 30 osob, teď je tento počet snížen na třetinu. Proto návštěvníkům doporučujeme, aby si vstupenky koupili s předstihem on-line. Vyhnou se tím případnému čekání na volná místa při prohlídkách,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje a dodal, že elektronické vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách hradů a zámků. Na pokladnách jsou pak preferovány bezhotovostní platby.
Snad nutná opatření nezkazí návštěvníkům zážitky a výlety
Elektronické vstupenky nabízí Zámek Kunín, Žerotínský zámek, Frýdecký zámek, hrady Hukvaldy a Sovinec, Zámek Bruntál a Kosárna v Karlovicích ve Slezsku. Od 19. června bude on-line vstupenek zahájený také v Muzeu Těšínska a v Archeoparku v Chotěbuzi.
Stejně jako hrady a zámky nebo muzea se v kraji otevírají také kostely, kaple a poutní místa. I letos se lidé mohou těšit na Otevřené chrámy, které za podpory Moravskoslezského kraje už počtvrté pořádá Biskupství ostravsko-opavské.
„Projekt začne v červnu a potrvá až do začátku listopadu, nabídne prohlídku sakrálních památek mimo pravidelné bohoslužby. Například bude možné si prohlédnout kostel sv. Josefa ve Slezské Ostravě s gotickým deskovým obrazem Panny Marie Karmelské. Jsem rád, že se naše životy pozvolna vracejí do původních kolejí a věřím, že nutná opatření, která bylo nutné zavést, návštěvníkům nezkazí hezké zážitky nebo výlety,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.