Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Proměny kraje

Návrat po 16 letech. Pržno už má zase vlastní rehabilitaci

V areálu organizace Náš svět zahájila provoz nová rehabilitace. Sloužit bude nejen klientům domova a pacientům sanatoria v Metylovicích, docházet do ní a zotavovat se zde bude moci také veřejnost.

Do Pržna se vrátila rehabilitace. Foto: se souhlasem Moravskoslezského kraje

Na vzniku rehabilitace spolupracovaly dvě krajské příspěvkové organizace – Náš svět v Pržně a Odborný léčebný ústav Metylovice.

„V organizaci Náš svět žije 142 klientů s mentálním postižením v kombinaci s tělesným, smyslovým či duševním onemocněním. Díky tomu, že je nyní rehabilitace přímo v areálu organizace, mají klienti mnohem vyšší pohodlí a kvalitnější péči. Nebude totiž nutné řešit jejich přepravu mimo areál, rehabilitace tak budou dostupnější více klientům, ale také intenzivnější,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Rehabilitace v areálu Našeho světa je detašovaným pracovištěm Odborného léčebného ústavu Metylovice. „V metylovickém sanatoriu působí zdravotníci na vysoké odborné úrovni, nyní budou lidem ve zotavování pomáhat i v Pržně. Nová rehabilitace bude mít také velmi kvalitní vybavení. Moderní rehabilitační pomůcky a přístroje spolu se skvělými rehabilitačními pracovníky tak nabídnou kvalitní a určitě efektivní péči,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer a ocenil spolupráci dvou organizací působících v různých odvětvích – sociální oblasti a ve zdravotnictví. Obě organizace se také podílely na nákladech na vybudování rehabilitace, ze svých rozpočtů pokryly náklady ve výši 2,5 milionu korun.

„Rehabilitace v Našem světě fungovala až do roku 2005, ukončila provoz nejen z finančních, ale také personálních důvodů. Její obnovení samozřejmě vítáme a velmi si ceníme spolupráce s kolegy z Metylovic. Věřím, že u nás budou mít kvalitní zázemí pro péči, k dispozici je zde například suchá masážní vana, elektroléčba, magnetoterapie či inhalace. Klienty a pacienty zde také čekají masáže a cvičení,“ sdělil ředitel organizace Náš svět Jan Zvoníček a dodal, že zprovoznění rehabilitace zvýší potřebu nových parkovacích ploch v areálu, na jejich vybudování se organizace v brzké budoucnosti připravuje.

Nová rehabilitace bude zaměřená na širokou škálu oblastí. „Klientům a pacientům v Pržně budou zdravotníci našeho sanatoria poskytovat rehabilitaci respiračního a pohybového ústrojí, jsme také zaměření na neurologická onemocnění nebo léčbu obezity a nadváhy. Jsem rád, že se můžeme podílet na zvýšení kvality péče o klienty domova. Naše služby jistě uvítá i veřejnost, lidé takzvaně zvenčí k nám budou moci docházet na základě lékařského doporučení,“ uzavřel ředitel Odborného léčebného ústavu Metylovice Radim Dudek.