Společnost
01/04/2024 Petr Broulík

Muzejníci vydali šokující zprávu. Byl na místě Masarykova náměstí ostravský Stonehenge?

Ilustrační foto: Petr Broulík

Šokující tajemství, spící pod současným historickým jádrem Ostravy, zveřejnili v těchto dnech archeologové Ostravského muzea.

Ostravským muzejníkům se podařilo díky nedávným archeologickým výzkumům odhalit nečekané souvislosti mezi jedním starobylým písemným záznamem, který se vztahuje k Ostravě, a nalezenými obřími kameny z 13. století.

Záhadné kameny nalezené při záchranných archeologických průzkumech zamotaly muzejníkům hlavy tak, že někteří dokonce zvažují, zda nemohly v dávných letech tvořit na místě dnešního Masarykova náměstí kruh, ne nepodobný slavnému komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge!

Stonehenge je největším britským monumentem a nejznámějším pozůstatkem doby bronzové. Léta byl považován za chrám Slunce, astronomický kalendář nebo za svatyni mrtvých předků. Teorií existuje řada, včetně té, že Stonehenge byl místem pro uctívání druidů, což jsou keltští kněží.

K čemu mohl sloužit ostravský „Stonehenge“, je však zatím pro archeology a historiky záhadou. Nebo nás předkové zase jednou aprílově tahají za nos?

Sdílejte článek