Proměny kraje
24/08/2020 ČTK

Moravskoslezský kraj podpoří turistiku, atrakce budou zdarma

Moravskoslezský kraj chce uvolnit na podporu turistiky v regionu 30 milionů korun.

U 60 turistických cílů by nemuseli návštěvníci v září a říjnu platit vstupné. Bezplatný vstup by byl například na Stezku Valašku v Beskydech či do Světa techniky v Ostravě, řekla Miroslava Chlebounová z odboru kanceláře hejtmana kraje. Zastupitelé budou tento návrh krajské rady schvalovat na začátku září.

Kraj chce tímto způsobem prodloužit turistickou sezónu a nalákat do kraje návštěvníky. "Věřím, že náš návrh krajští zastupitelé podpoří. Cestovní ruch utrpěl kvůli pandemii obrovskou ránu a potřebuje oživit. Když k nám do regionu přijedou turisté a budou navštěvovat restaurace, ubytují se, zajdou do obchůdků a utratí u nás nějaké peníze, pomůže to i místním podnikatelům," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Připomněl, že v roce 2019 v Moravskoslezském kraji turisté utratili přes deset miliard korun.

Vstupné se nebude platit na hradech a zámcích, galeriích, rozhlednách a podobně. Seznam je na webové stránce www.vstupyzdarma.cz.

"Zdarma budou největší turističtí tahouni, ale i méně známé atraktivity. Mezi šedesátkou zapojených turistických cílů najdete Svět techniky v ostravských Dolních Vítkovicích, Landek park, Stezku Valaška na Pustevnách, Rozhlednu Praděd, Flascharův důl na Odersku, zámek ve Slezských Rudolticích nebo třeba hrad Starý Jičín," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška (ANO).

Dodal, že zdarma budou i vstupy ve všech krajských příspěvkových organizacích, mezi které patří například hrady Hukvaldy a Sovinec, zámky v Bruntále a Kuníně, Kosárna Karlovice nebo například Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Zapojeným subjektům bude vstupné kompenzovat Moravskoslezský kraj. Výši příspěvků pro provozovatele jednotlivých atraktivit určí jejich tržby ze vstupného z minulého roku.

"Necháme si předložit tržby za září a říjen roku 2019 a tuto částku navýšíme o 15 procent," dodal Krkoška. V případě míst s tržbami do 55.000 korun bude bonus 30 procent. Takto hodlá kraj rozdělit přes 30 milionů korun.

Sdílejte článek