Proměny kraje
27/01/2020 Jaroslav Baďura

Moravskoslezský kraj chce pomoci řešit problematickou dopravu na Praděd

​Za hezkého počasí bývá odpoledne několikrát do roka na parkovišti Ovčárna na Pradědu zmatek.

Davy výletníků přijedou k vrcholu hory autobusem postupně během celého dne, zpátky ale chtějí všichni najednou posledními autobusy.

Vzniká pak problém, protože kapacita spoje nestačí všem, kteří se najednou chtějí dostat zpátky dolů. Kraj hledá společně s dopravcem řešení.

„Mrzí nás, že k takovým situacím dochází. Umím si představit, že tlačenice na parkovišti a dlouhé čekání na zastávce může velmi znepříjemnit celý výlet. Tato situace nám není lhostejná a společně s dopravcem, který kyvadlovou dopravu mezi Hvězdou a Ovčárnou zajišťuje, budeme hledat řešení. Navýšit množství autobusů v případě hezkého počasí a zvýšené poptávky bohužel není možné, zákon o veřejných zakázkách neumožňuje měnit dynamicky počty nasmlouvaných vozů,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Ideálním řešením by byl aktivnější přístup hoteliérů, provozovatelů vleků a dalších, kteří podnikají v cestovním ruchu a bez turistů by se neobešli.

„Řešení vidím v tom, že hoteliéři a další podnikatelé v oblasti pomůžou přivézt na Praděd návštěvníky v exponovaných dnech. A zvážíme možnost využití rezervačního systému, kdy by si návštěvníci Pradědu mohli dopředu objednat jízdenky tam i zpět a měli by jistotu, že si výlet užijí bez komplikací s dopravou,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Dodal, že se možnostmi ohledně rezervačního systému v kyvadlové dopravě mezi Hvězdou a Ovčárnou na Pradědu už začal Moravskoslezský kraj aktivně zabývat.

Sdílejte článek