Gastronomie
23/05/2022 Petr Sobol

Markéta z Peče celá země prozradila detaily z natáčení. Čemu se po soutěži věnuje?

Markéta Tomášková ze Staré Bělé došla až do předposlední epizody pořadu Peče celá země. Nejen v Ostravě se stala velmi populární a my jsme se rozhodli zjistit, čemu se po natáčení a odvysílání soutěže věnuje.

Markéta Tomášková, jejíž cestu soutěží Peče celá země Magazín PATRIOT bedlivě sledoval, skončila v soutěži amatérských cukrářů a pekařů čtvrtá. Od postupu do finále ji dělil jen krůček.

Pořad běžel v televizi ještě před pár dny, kdy a jak ale probíhalo natáčení?

Natáčelo se v květnu a červnu loňského roku. Jedna epizoda se natáčela dva dny, vždy se točily dvě epizody v jednom týdnu. Po skončení natáčení nás každý den vozili do Prahy do hotelu a ráno zase zpět na zámek. Na konci týdne nás odvezli domů a v neděli odpoledne zase do Prahy.

Doma jste tedy moc nebyla. Bylo těžké být tak dlouho bez vašich nejbližších?

S rodinou jsem byla pouze o víkendu. Bylo to obtížné nejen pro mě, ale i pro děti, manžela a všechny kolem, kteří hlídali. Na druhou stranu byli rádi, že soutěžím, moc mi fandili a drželi palce.

Celou dobu jste říkala, že vám nejde o vítězství. Ale když jste vypadla jedno kolo před koncem, nebylo vám to líto?

Šla jsem do soutěže jako amatér a jako velmi poučený amatér jsem odešla. Chtěla jsem si vyzkoušet, jaké to je péct ve stanu, a nějak se mi to zkoušení protáhlo. Byla jsem ráda, že nemusím dělat čokoládovou krabici a pralinky, což se dělalo ve finále. Jediné, co mě mrzelo, bylo, že opouštím holky. I když jen na jeden den, hned další den jsem se totiž vracela s celou rodinou. Na poslední natáčecí den jsme tam už byli všichni.

V televizi jste působili jako hodně dobrá parta. Jste stále s někým v kontaktu?

Byli jsme dobrá parta a několikrát jsme se už sešli, naposledy v dubnu v Havlíčkově Brodě. V první polovině června bychom měli společně pokřtít knihu receptů druhé řady Peče celá země.

Taky jste si všichni během pečení pomáhali, což se jen tak v žádné soutěži nevidí. Bylo to díky tomu o to více příjemné?

Mnohdy bychom se bez vzájemné pomoci neobešli. Už jen proto, že hotové výrobky byly čerstvé, neměly čas vychladnout nebo ztuhnout, a to se pomoc vždycky hodí. Kdo byl dřív hotový, šel pomáhat ostatním. Bylo hezké vědět, že když budu potřebovat pomoc, tak nezůstanu sama. Občas nám z režie připomínali, že to je soutěž, ne kolektivní práce.

Co porota, dávali vám cenné rady?

Porotci na nás byli hodní. Pokud to bylo možné, tak nám poradili nebo dávali takové otázky, aby nás navedli ke správnému výsledku. Vždy jsem byla před hodnocením nervózní, jestli splním očekávání i zadání a jestli to bude porotě chutnat.

Nebyla jste nervózní z pana Maršálka?

Myslím, že pan Maršálek měl roli přísnějšího porotce, ve skutečnosti takový ale není.

Hodně jste doma pekla už před soutěží. Pečete stále? Přenesla jste si nějaké recepty ze soutěže i domů?

Peču doma stále, děti mají pořád hlad. Některé recepty nebo postupy jsem začala používat, je totiž hodně věcí, které jsem se tady naučila.

V každé epizodě jste u dvou výzev ze tří znali zadání. Kolik času jste doma trávila vymýšlením a zkoušením receptů?

Vymýšlením receptů jsem strávila asi pět týdnů. Další tři měsíce jsem měla na zkoušení. Ovšem příprava probíhala v lockdownu, kdy byly všechny děti doma na distanční výuce a nikam se nesmělo, takže jsem pekla převážně v noci a ve dne se věnovala dětem.

Prozradíte nám, jaký dort byste upekla, kdybyste postoupila do finále?

Měla jsem připravený dort s rohem hojnosti, který „levitoval" a z něhož se na dort dolů sypaly květiny a ovoce.

Soutěž vyhrála Martina, což mnoho lidí překvapilo. Co jste na to říkala?

Všem třem holkám bych výhru moc přála. Když došly tak daleko, zasloužily si to. Martinka je úžasná, poslední díl se jí povedl na výbornou, všechny tři úkoly splnila skvěle. Moc jsem jí fandila.

A co vy, co děláte dnes?

Já jsem se po mateřské dovolené začala věnovat jako živnostník pěstování květin, jedlých květů, sušených rostlin, bylinek a zeleniny do bedýnek na Farmě ve Vsi ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Také se věnuji floristice a dělám kurzy, například výroby věnců. A plánuju i kurzy pečení.

Jaké to bylo vidět se po takové době v televizi?

Vidět se v televizi je zvláštní, jako bych to ani nebyla já. Sledovala jsem všechny epizody s rodinou, především děti to velmi prožívaly. I já jsem byla zvědavá, jak bude výsledek vypadat. Přeci jen, do výsledných sedmdesáti minut nedostanete z dvoudenního natáčení všechno.

Dostala jste se daleko, lidé vás podporovali. Poznávají vás? Cítíte, že jste teď populární?

Podporuje mě neskutečně velké množství lidí, především na sociálních sítích. Moc si toho vážím. Lidé mě poznávají a někteří se mnou chtějí fotku. Také mí píší, především na Instagram. K mému údivu s mým vypadnutím ze soutěže se zájem o mě prozatím nezmenšil. Snažím se všem odpovídat, ale někdy to není z časových důvodů možné.

Sdílejte článek