Malebné místo pod štramberskou Trúbou. Městský pivovar servíruje jitrnice i cimbálovku
Štramberk patří k nejmalebnějším místům Moravskoslezského kraje. Láká nejen na Trúbu a uši, ale taky na zajímavou gastronomii.
Kdo ve Štramberku nezamíří na Trúbu nebo neochutná uši, jakoby tam ani nebyl. Spousta turistů však na svou trasu přidá ještě jeden bod – restauraci nazvanou Městský pivovar Štramberk, která leží na malebném náměstí.
Název ale tak trochu klame. Pivo už se tady totiž dávno nevaří. „První myšlenkou bylo, že se bude jednat o minipivovar. Časem to ale bylo ekonomicky náročné. Technologie tady sice zůstala, ale pivo už nevaříme,“ uvedl současný provozní Jakub Křižan, který restauraci převzal po první vlně covidu v roce 2020. „Historie tohoto místa je však daleko delší.
Pivo s českou kuchyní
Místní restaurace je zaměřena na poctivou českou kuchyni. A taky na pivo. „Spolupracujeme s lokálními pivovary, snažíme se hledat takové, které ještě nejsou tolik známé. Máme však i jedno naše pivo, Štramberskou jedenáctku, kterou přímo pro nás vaří v Českém Těšíně,“ prozradil Jakub.
Letní sezona byla pro Městský pivovar Štramberk opět nadmíru úspěšná. Navíc vzhledem k příznivému počasí ještě stále pokračuje. „Jezdí k nám lidé z celé republiky, ale i ze zahraničí. Cizinci tvoří odhadem okolo padesát procent klientely, máme tady lidi z Polska, Rakouska, ale i USA,“ uvedl provozní. Vlastní ubytování podnik nemá, v bezprostřední blízkosti je ale možností několik.
Večírky pod Trúbou
Stejně tak, jako je Štramberk malebný v létě, je lákavý i v zimě. A to nejen v době výletů, ale také v období firemních akcí či vánočních večírků. Ty se pořádají i v Městském pivovaru. „Máme tady tři možnosti. Jednou z nich je restaurace s kapacitou okolo 40 osob. Další pak zrekonstruovaný salonek pro 35 lidí,“ řekl Jakub Křižan. Třetí možnosti je pivovarský sklep s historickou atmosférou, který pojme okolo 30 až 35 osob. K takovýmto akcím patří spousta jídla a pití – tedy především piva. „Ale pořádáme i vinné degustace, s domácími i zahraničními víny. Je to moc fajn. Z jídla nesmí chybět naše tvarůžky, paštika, tlačenka, jitrnice nebo guláš,“ dodal Jakub.
K večírkům pod Trúbou patří taky harmonika nebo cimbálovka. A chybět nesmí ani štramberské uši. „Spolupracujeme s Cukrárnou U Hezounů, můžeme zajistit prohlídku do jejich výrobny, kde si lidé zkusí vyválet a upéct ucho. Je to hodně lákavé,“ doplnil Jakub Křižan.
V současné době má restaurace pro veřejnost otevřeno každý den od 12 hodin, během víkendu otevírá už v deset.