Nejnovější zprávy: Převrat! Vondrák má jako hejtman skončit, kdo ho nahradí? Mladá žena na Frýdecko-Místecku přežila srážku s vlakem

Proměny kraje

Letošní tituly Lady Business získala manažerka divadla a studentka VŠB

Stylová restaurace Mlýn vodníka Slámy hostila včera vyhlášení soutěže Lady Business.

Finalistky soutěže. Foto: Karel Kita

V kategorii Manažerka zvítězila Veronika Kusá, výkonná ředitelka Divadla Mír. V kategorii Výjimečná studentka si hlavní cenu odnesla Barbora Kacerovská, doktorandka Vysoké školy báňské v Ostravě a kanadské univerzity Dalhousie.

"Do už 4. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Moravskoslezský kraj, se přihlásilo celkem 33 soutěžících. Hodnotitelé tak posuzovali práci a výsledky 19 manažerek a 14 studentek," informovala mluvčí kraje Nikola Birklenová.

„Letos jsme se poprvé rozhodli ocenit také studentky. Tato nová kategorie má ukázat, že i při studiu mohou lidé dokázat výjimečné věci. Letošní vítězka Barbora Kacerovská zaujala svou neskutečnou pílí a pracovitostí, i svým vztahem k regionu. Dostala nabídku pracovat v prestižním výzkumném týmu v Kanadě, přesto se vrátila do Ostravy a provádí výzkum v superpočítačovém centru IT4Innovations,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Vítězka kategorie Studentka Barbora Kacerovská Magazínu PATRIOT krátce po vyhlášení výsledků řekla, že ji vítězství velmi překvapilo. "Neměla jsem ani připravenou řeč, takže to tak taky vypadalo," smála se úspěšná studentka.

Působí jako doktorandka v oboru nanotechnologií na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava a zároveň na univerzitě v kanadském Halifaxu. Tam získala stáž ve firmě Metamaterial Technologies Inc. a byla tak součástí prestižního mezinárodního výzkumného týmu, kde pomáhala vyvíjet ochranné filtry proti laserovým útokům na dopravní i vojenské letouny.

I přes nabídku pracovního poměru v této firmě se rozhodla vrátit do Ostravy a dokončit svá doktorská studia na VŠB – TUO. Nyní působí v IT4Innovations v optickém týmu. „Začátky v Kanadě byly velmi těžké, první dva měsíce jsme bydleli ve sklepě a jedli jen rýži. Abych uspěla, přes víkendy jsem programovala, po nocích jsem se učila a přes den chodila do práce,“ řekla vítězka kategorie Studentka Barbora Kacerovská.

V těsném závěsu za ní skončila Hana Straková, studentka lékařské fakulty Ostravské univerzity. Od roku 2008 je členkou Českého červeného kříže, jako zdravotnickou asistentku je možné ji potkat na akcích jako například Colours of Ostrava či Zlatá tretra.

Po státnicích, které ji čekají letos, se Hana Straková chce zabývat anesteziologií a intenzivní medicínou. Třetí místo patří další budoucí lékařce z Ostravské univerzity, Kamile Revendové, která se zaměřuje na neurologii a pomáhá lidem trpícím roztroušenou sklerózou.

Titul Lady Business v kategorii Manažerka získala Veronika Kusá, výkonná ředitelka Divadla Mír, ve kterém působí už od jeho vzniku v roce 2017. Také ona v rozhovoru pro Magazín PATRIOT uvedla, že s vítězstvím nepočítala, velmi si ho však, v nabité konkurenci mnoha dalších úspěšných žen-manažerek, váží.

„Začátky byly velmi těžké, protože nás bylo málo. Pracovala jsem tak 16 hodin denně a zpočátku jsem, mimo všech manažerských činností, dokonce hercům prala ponožky a žehlila košile,“ zavzpomínala Lady Business Veronika Kusá.

I když počáteční rozjezd a stabilizace divadla byly náročné, divadlo má další smělé plány do budoucna. Ještě v letošním roce plánuje vybudování komorní scény s prostorem pro 100 diváků, kde budou uváděny náročnější a experimentálnější kusy.

V oblasti kultury zůstalo i druhé místo, které získala Darina Daňková, jednatelka ostravského domu kultury AKORD & POKLAD. Třetí příčku pak obsadila Zuzana Heiník Bělová, výkonná ředitelka společnosti BELdental, která se zabývá prodejem stomatologických materiálů a produktů pro ústní hygieny.

„Vítězky letošního ročníku čeká opět titul Lady Business a také stotisícová výhra, kterou zužitkují nejen pro sebe například na vzdělávání, ale část věnují i na dobročinné účely a mohou tak pomoci i dalším lidem,“ řekl ředitel organizující společnosti Moravskoslezské Investice a Development Tomáš Kolárik.

„I letos jsem byl hodnotitelem soutěže, potěšilo mě, jaké výjimečné ženy v našem regionu působí. V Moravskoslezském kraji jsou pro podnikání dobré podmínky, což doufám, zejména nadějné studentky, ocení. Moc bych si přál, aby rozhodly v našem regionu zůstat i po studiu. Věřím, že to soutěž Lady Business může pozitivně ovlivnit,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.

Magazín PATRIOT připravuje mimořádné vydání tištěného magazínu Ženy MSK, v němž přiblíží příběhy nejen dvou zmíněných vítězek, ale mnoha dalších úspěšných žen regionu. Magazín bude vydán ještě v listopadu.