Společnost
20/01/2016 Jaroslav Baďura

Kytarista kapely Kryštof si postavil špičkové nahrávací studio. Splnil jsem si sen, říká

V deseti letech začal hrát na kytaru, o rok později už měli s bratrem a kamarády první kapelu Rex. Během civilní služby si podal inzerát, na který se mu ozval basista Nikolaj z tehdy neznámé kapely Kryštof.

Šestatřicetiletý Evžen Hofmann je třetím nejstarším stálým členem kapely Kryštof.

„Je to zřejmě sen každého muzikanta, mít k dispozici profesionální hudební studio. Několik let jsem pracoval v domácím studiu ve sklepě našeho rodinného domu. Časem jsem ale zjišťoval, že už mi prostory přestávají vyhovovat, navíc se ozývaly další kapely se zájmem o nahrávání.“

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Nakonec se rozhodl postavit novostavbu a vybudovat v ní od základu špičkové profesionální nahrávací studio Taurus. „Jsem býk, takže k názvu nebylo daleko,“ říká.

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Jeho studio ještě voní novotou. „Já si tady splnil svůj sen, jen na něj ještě nebudu mít chvíli čas,“ směje se kytarista a vysvětluje, že letos jej s Kryštofem čeká okolo devadesáti koncertů, takže doma ani ve studiu moc nebude.

Když studio vymýšlel, věděl, že velikostně nebude největší v kraji, ale šlo mu o to, aby ostatní parametry špičkové byly.

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

„Koncept studia Taurus nabízí moderní a příjemné prostředí pro nahrávání od vyprojektované akustiky jednotlivých nahrávacích místností, přes špičkové studiové vybavení včetně mikrofonů, po pestré nástrojové vybavení, s velkou nabídkou kytar, kytarových efektů, zesilovačů a komb,“ vypočítává klady nového studia.

I zázemí je na úrovni, k dispozici je velká odpočinková místnost, sprcha, kuchyňka. Obrovským plusem je i osobní přítomnost Evžena Hofmanna, který dobře zná hudební software a může tak urychlit tvorbu nahrávky i pomoci s eventuální produkcí.

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Právě hudební produkce je specialitou studia Taurus, kdy se v případě spolupráce ušije na míru moderně znějící aranž každému songu.

Ačkoli je studio staré pouze pár týdnů, už o něm řada lidí okolo muziky ví. „Pracuji na produkci pro ostravského legendárního písničkáře Zdeňka Furmančíka alias Mendoše a také připravuji aranž pro olomouckého zpěváka Josefa Bartoše. Na přelomu ledna a února u mě bude natáčet mladá nadějná ostravská kapela Easy Steps,“ říká.

„Pak zmizím s Kryštofem na turné a až se vrátím, budeme pokračovat,“ plánuje muzikant. „Rád si vybírám ke spolupráci projekty, které mě něčím zaujmou a navíc asi nebudeme cenově přístupní úplně pro každého.“

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Studio umožňuje prostorově nahrát přibližně devítičlennou kapelu a je tu možné udělat záznam po jednotlivých nástrojích anebo nahrávat celou kapelu najednou. „To umožňuje početná nabídka studiových předzesilovačů i speciální oddělená místnost pro bubeníka.“

Co je podle majitele studia lepší? Precizní nahrávka po jednotlivých nástrojích, nebo nahrávka celé kapely najednou?

„Kryštof až do alba Inzerát nahrával muziku zvlášť po nástrojích – nejdříve šly bicí, pak basa, kytary, dechy a nakonec zpěv. No a pak jsme narazili na americké producenty, kteří nám večer před nahráváním řekli, že půjdeme dohromady. Já z toho byl docela špatný, ale od té doby už to neděláme jinak. Inspirovalo mě, že ten základ je živý, jsme kapela, má to tu energii a chemii.“

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Mají to podle něj dnes začínající kapely lehčí, než tomu bylo v dobách, kdy on začínal v LŠU se svou první kapelou Rex?

„Mají to těžší! Je mnoho mediálních kanálů, kde se dá prezentovat hudba, ale je jich tak moc, že i kvalitní hudba se tam často ztratí. Navíc je dnes těžké, pokud nejste výrazně populární kapela, dostat lidi na koncert. Obecně do klubů chodí podstatně méně lidí, než v době, když jsme s Kryštofem začínali. Další rovinou je, že se dnes CD prodávají minimálně a tedy tím i podpora ze strany hudebního vydavatelství je omezená. Bohužel se dnes kapela musí spolehnout pouze na sebe a své schopnosti.“

Foto: Magazín PATRIOT - Adolf Horsinka

Foto: Magazín PATRIOT – Adolf Horsinka

Studio navštěvují hudební skupiny nejen z našeho regionu, někdo se přijde ze zvědavosti podívat, jiní hudebníci už se zajímají o podmínky spolupráce.

„Ptají se mě často, co mají udělat, aby byli úspěšní. Je to těžké zodpovědět, určitě za tím stojí léta dřiny, dobré písničky, talent, kus štěstí i náhody.“

Sdílejte článek