Proměny kraje
03/09/2020 Petr Broulík

Kraj podpoří cestovní ruch, desítky atrakcí jsou dva měsíce zadarmo

​Už třetí den nemusejí návštěvníci řady turistických atrakcí v Ostravě a vůbec v celém Moravskoslezkém kraji platit vstupné.

Třeba v ostravské zoo, na Stezce Valaška na Pustevnách nebo ve Světě techniky v Dolních Vítkovicích. Zastupitelé kraje dnes tento nápad, který má snížit v řadě atrakcí dopady výrazného poklesu návštěvníků, odsouhlasili.

Koronavirus dramaticky snížil cestovní ruch zejména ve druhém kvartále letošního roku. V rámci celé republiky klesla návštěvnost o 83 procent, sám Moravskoslezský kraj zaznamenal úbytek turistů o 76 procent.

Kraj těmto zařízením na úhradu vstupného za návštěvníky v těchto dvou následujících měsících přispěje. Rozhodl se tím prodloužit letní turistickou sezónu u řady atraktivit o další dva měsíce.

Na posílení cestovního ruchu, který zvýšením počtu návštěvníků kraje podpoří i regionální podnikatele, dá kraj přes 30 milionů korun.

Na zámky, do hradů, na rozhledny, do Flascharova dolu. Zadarmo

Do krajského projektu se zapojily i méně známá turistická zařízení a místa, namátkou například rozhledna Kanihůra, rodný dům Sigmunda Freuda, Centrum tradičních technologií Příbor, Žerotínský zámek v Novém Jičíně, zámek Fryštát v Karviné, zámek Kravaře, zámek Slezské Rudoltice, hrad Starý Jičín, nedávno otevřený Flascharův důl nad Odrami, Kosárna Karlovice či Kotulova dřevěnka.

Kompletní seznam všech turistických míst, kde návštěvníci nemusí do konce října platit vstupné, je možné najít na webové stránce www.vstupyzdarma.cz.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák dnes řekl, že kvůli pandemii koronaviru se cestovní ruch v kraji skoro úplně zastavil.

„Pro některé může mít výpadek příjmů fatální následky. Doufám, že se nám do kraje podaří nalákat co nejvíce turistů, kteří sice nebudou platit vstupné, ale za to u nás utratí své peníze jinak. Ať už za jídlo, ubytování nebo třeba na pumpách,“ věří hejtman.

Do letošního roku patřil kraj mezi skokany v turistické návštěvnosti. Letos "nula"

Za poslední roky přitom zaznamenal Moravskoslezský kraj vždy pravidelný nárůst návštěvnosti, v rámci republiky byl dokonce mezi největšími „skokany“.

Projekt Vstupy zdarma má proto region opět zviditelnit a pomoci mu vrátit se k trendu, kdy se o Moravskoslezský kraj zajímalo více a více výletníků. Zároveň má podpořit podnikatele a to nejen v cestovním ruchu.

Těm, kdo jsou součástí projektu, vykompenzuje kraj vstupné takto: „Výši příspěvků pro provozovatele jednotlivých atraktivit určí jejich tržby ze vstupného z minulého roku. Necháme si předložit tržby za září a říjen roku 2019 a tuto částku navýšíme o 15 procent,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška s tím, že v případě malých atraktivit s tržbami do 55 tisíc korun bude bonus třicet procent. Takto kraj rozdělí přes 30 milionů korun.

Návštěvnost Moravskoslezského kraje každoročně stoupala přibližně o 10 procent, v roce 2017 navštívilo kraj 896 742 lidí, v roce 2018 přicestovalo 985 795 turistů, v roce 2019 to už bylo 1 015 746 hostů, kteří se ubytovali v penzionech nebo hotelech.

Například loni turisté do moravskoslezského regionu přinesli přes deset miliard korun. „Díky covidu-19 jsme spadli prakticky na nulu,“ připomněl Jan Krkoška.

Sdílejte článek