Nejnovější zprávy: Stračena otevřela v centru Ostravy pekárnu s cukrárnou. Co nová restaurace? Komplikace pro cestující. Do Petřkovic nebudou od pondělí jezdit autobusy

Společnost

Konečně pokles. Nakažených v kraji ubylo, naopak roste zájem o očkování

​V Moravskoslezském kraji za poslední týden přibylo přes 15.000 lidí nově nakažených koronavirem. Je to téměř o 2500 méně než v minulém týdnu, kdy přírůstek přesáhl 17.400 lidí.

Ilustrační foto: pixabay.com

Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Podle hejtmana ale stále trvá ohrožení zatížení nemocnic.

"Zdá se, že se v posledních dnech situace uklidnila. Stále trvá ohrožení zatížení nemocnic," uvedl Vondrák. Ze zveřejněných dat je zřejmé, že z 940 lůžek vyčleněných pro covidové pacienty je obsazeno 738, ze 145 ARO a JIP lůžek je to 108, dalších 180 lidí s covidem leží také na lůžkách následné péče.

Hodnota sedmidenní incidence se snížila, když aktuálně na 100.000 obyvatel připadá 1258 nakažených za posledních sedm dní. V současnosti je covidem v regionu nakaženo více než 39.000 lidí.

Počet zemřelých vzrostl za týden o 115 na 4110 od počátku pandemie. V regionu s 1,2 milionu obyvatel je plně očkováno zhruba 51 procent z nich.

Mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová dnes uvedla, že počet zájemců o očkování narůstá. "Od dnešního dne tak nabízíme v očkovacím místě Obchodního centra Forum Nová Karolina kromě dosavadního očkování jednodávkovou vakcínou Janssen bez registrace i možnost přeočkování třetí dávkou s registrací u vakcíny firem Pfizer/BioNTech. Významně rozšiřujeme také kapacity očkovacího místa v poliklinice v Porubě," uvedla Petlachová.

Nemocnice provozuje i velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti Černá louka, na třech očkovacích místech tak v současnosti očkují denně až 3000 lidí.

"Zájem o posilující dávky je aktuálně největší. Vedení nemocnice se proto rozhodlo pro reorganizaci v nastavení objednávek mezi svými očkovacími centry právě ve prospěch třetích dávek. V posledních dnech jich v Očkovacím centru Černá louka denně aplikují v průměru 1400 osobám a v Poliklinice FN Ostrava více než 200 osobám," uvedla Petlachová.

Dodala, že očkovací místo v poliklinice bude přemístěno z prvního patra Oddělení pracovního a preventivního lékařství do vestibulu. Kapacita tohoto očkovacího místa tak vzroste až na 700 očkovaných denně.

"Pro zlepšení plynulosti provozu očkovacího centra na výstavišti Černá louka se rozšíří počet očkovacích boxů z šesti na devět," řekla mluvčí. Dodala, že díky těmto organizačním změnám se zvýší kapacity pro očkování posilující dávky o 1100 denně.

Na zvýšený zájem o očkování reagují i některá další zdravotnická zařízení. Například Slezská nemocnice v Opavě se rozhodla otevřít v nejbližších dnech třetí očkovací místo v Opavě v areálu Školního statku.

"Počet zájemců o očkování první i třetí dávkou se neustále zvyšuje. Rozšiřování kapacity očkovacích míst je samozřejmě limitováno také počtem zdravotníků a prostorovými možnostmi," uvedla mluvčí nemocnice Monika Kunčarová.

Aktuálně provozuje Slezská nemocnice dvě očkovací místa, a to v opavském Obecním domě a na zámku v Kravařích. Podle mluvčí zdravotníkům výrazně usnadní práci, pokud lidé s registrací budou dodržovat přidělené časy pro očkování.

Rozšíření prostor pro očkování projednával i krizový štáb Frýdku-Místku. Nemocnice, která očkuje ve svých prostorech, od začátku měsíce kvůli přeplněnosti centra přijímá pouze zájemce, kteří se předem zaregistrovali.

"Jsme připraveni nemocnici pomoci. Nabídli jsme prostory v Centru aktivních seniorů v Místku. Aktivity pro seniory v centru aktuálně kvůli protiepidemickým opatřením nemohou probíhat. K dispozici je plně vybavený sál a další místnosti, centrum může být k dispozici ihned a mohli bychom jej zajistit také do budoucna. Chceme vyjít vstříc zejména lidem starším 60 let, pro které může být proces rezervace termínu očkování náročnější,“ uvedl primátor města Petr Korč (Naše Město F-M).

Nemocnici ale aktuálně nedostačuje pro rozšíření centra personál a bude jednat o výpomoci se zástupci praktických lékařů.

Zavřít reklamu