Společnost
13/11/2015 Jaroslav Baďura

Komunikace selhala, pro sebevraha si proto na komín došli hasiči

Tři hodiny trvala záchranná akce, během níž se policisté a hasiči snažili přesvědčit muže, který se rozhodl skočit třicetiletého muže, aby neskákal z komína bruntálské teplárny. Muž byl ve spojení s policií s pomocí mobilního telefonu, ten se mu ale vybil, vylezli za ním tedy hasiči a sundali jej dolů.

V noci ze čtvrtku na pátek zachránili profesionální hasiči z Bruntálu muže z vysokého komína bruntálské teplárny v Ruské ulici. Muž vyhrožoval, že skočí dolů z horního ochozu komína zhruba z výšky 65 metrů.

„Hasiči nejprve vyvezli výsuvným automobilovým žebříkem do výšky 30 metrů policejního vyjednavače, aby s ohroženým mužem navázal opětovný kontakt, protože při komunikaci ze země pomocí mobilního telefonu se už se odmlčel. Navázat opět komunikaci se už ale nepodařilo,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Lezecké družstvo hasičů z Bruntálu bylo připraveno dole na zemi na případnou pomoc. Velkou nafukovací seskokovou matraci, kterou mají bruntálští profesionální hasiči ve výbavě, nešlo pod komín postavit – kvůli členitému terénu a technologii, která byla napojena na vysoký teplárenský komín.

„Po domluvě s velitelem policistů vyslali hasiči dva své lezce za mužem nahoru. Nejprve byli vyvezeni automobilovým žebříkem na ochoz v polovině komína, kde dlouho čekali na pokračující snahu o vyjednávání, pak se vydali po komínovém žebříku až nahoru za ohroženým mužem,“ popsal zásah mluvčí.

Na horním ochozu hasiči muže přemluvili, aby si na tělo navlékl evakuační trojúhelník, a přivázali k němu jistící lano. Dolů se zachraňovaný muž a zachránce vydali společně – onen muž po komínovém žebříku a první z hasičů-lezců boční částí žebříku hned vedle něj. Druhý hasič muže jistil lanem shora.

Po zdolání poloviny výšky komína už mohli hasiči muže opatrně spustit do koše automobilového žebříku. Takto jej dovezli až na pevnou zem, kde jej předali zdravotníkům. Muž byl podchlazený a údajně ve špatném psychickém stavu.

 

Sdílejte článek