Politika
14/01/2023 Jaroslav Baďura

Komentář: ​proč Ostrava volí Babiše? Jsme republice k smíchu nebo k pláči?

O Ostravě a Ostravsku se zase mluví. Po sečtení hlasů v prvním kole prezidentských voleb je jasné, že jsme jednou z bašt (s malým b, naštěstí) kandidáta Andreje Babiše.

Lidé to komentují různě - někdo se stydí, chválí Prahu, že výsledky zvrátila, někdo je hrdý a nadává na Prahu, že výsledky zvrátila.

Proč vlastně není favoritem Ostravanů kandidát Bašta, který tvrdil, že odvolá vládu a zatočí s bídou? Jestliže je pravda, že Babiše volila "dělnická třída a obyčejní lidé", nebyl by pro tyto voliče Bašta ještě lepším kandidátem? Vždyť nabízel více než Babiš!

Hodně lidí si spojuje osobu Andreje Babiše a jeho hnutí s obdobím, kdy nebyla válka na Ukrajině, nebyla dvouciferná inflace, dramaticky nerostly ceny plynu a energií a cena za litr paliva se neblížila padesátikoruně.

To, že události, které nastartovaly výše zmíněné pohromy, se staly mimo území republiky a mimo možnost je v naší republice výrazněji ovlivnit, se mnoha voličům Andreje Babiše těžko vysvětluje.

Ale vysvětlovat se to musí. Stejně jako se musí politici snažit i nadále o slušnou a věcnou politiku - i když to v televizi vypadá tak nudně, nezáživně a málo akčně. Všimli jste si, s jakou pokorou se s prohrou vyrovnal Marek Hilšer, Pavel Fischer a především Danuše Nerudová? I obvykle umírnění pozorovatelé se shodli, že tak zahuštěná směs arogance, povýšenosti a sprostoty, jakou ve svém vystoupení po prvním kole předvedl Andrej Babiš, se vidí skutečně málokdy.

Co vám, milí Ostravané, bylo sympatičtější?

A ještě jedna věc. O Ostravácích se říká, že jsou tvrdí, přímí, nemají rádi dlouhé řeči, vytáčky. Když slyšet pravdu, tak jasně a rychle, bo není čas, p..o.

Jsem si nade vší pochybnost jistý, že kdyby si ke stolu té nehorší špeluňky k Ostravákům přisedl Petr Pavel, Ostraváci by se s ním dokázali domluvit. Nestrkal by jim už od dveří pod nos, kde všude byl a co dokázal. A kdyby se ho zeptali, proč kurnik šopa lezl k těm komunistům, nezačal by ječet: Kampáň!

A Babiš? Jak by podle vás dopadl, kdyby těm samým Ostravákům začal drmolit, na koho všeho má mobil, od čeho všeho má klíče a kde všude už byl, někde dokonce dvakrát? Kdo by z té hospody letěl na chodník, co myslíte?

No a ještě k té otázce z titulku. Ostravákům je tak nějak jedno, co si o nich zbytek země myslí, tohle je netrápí. Dlouho tady platilo, že jsme Praze a zbytku světa někde... Ale jsou i důležitější hodnoty, třeba to, s kým teda jít na to pivo, kdybychom si museli vybrat jednoho z těch dvou. Já mám jasno. A vy?

Sdílejte článek