Kniha Leoš Janáček a Tři Tygři mapuje sto let kultury v kraji
Oslavy stého výročí české státnosti v Moravskoslezském kraji vyvrcholí galakoncertem v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Při této příležitosti vznikla také publikace, která přibližuje sto let kultury ve zdejším regionu.
Leoš Janáček a Tři Tygři. Tak se jmenuje reprezentativní publikace přibližující sto let kultury v regionu. Ve čtvrtek 29. listopadu ji na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje pokřtil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák se svým náměstkem pro kulturu Lukášem Curylem a editorem knížky Ladislavem Vrchovským.
„Publikace má podtitul sto let kultury v Moravskoslezském kraji a je vydávána u příležitosti koncertu, který se koná na závěr oslav stého výročí české státnosti. Publikace má jeden hlavní cíl, a to poklonit se velice hluboce tvůrcům v hlavních uměleckých žánrech. Je v ní pět kapitol. Literatura, výtvarné umění, film, hudba a divadlo,“ uvedl Ladislav Vrchovský.
Na knize pracovalo pět autorů pocházejících z akademického světa, ale příspěvky do publikace napsali velmi čtivou publicistickou formou.
„Proto ji může otevřít student střední školy a dostane se mu zásadních údajů, které využije při maturitě. A to ve všech humanitních oborech. Může ji však otevřít také člověk, který miluje kterýkoli z pěti hlavních žánrů, na které je knížka zaměřena,“ přiblížil její editor.
Jeho práce spočívala v úpravě textů, které upravoval ke čtivosti a publicistice. „Toto dalo asi nejvíce práce, ale výsledek je čtivý. Spolupráce s jednotlivými autory nebyla úplně jednoduchá, byť jsme všichni přátelé. Zpočátku jsem je musel přesvědčovat, že nemusí mít na zřeteli svou akademickou dráhu, že nemusí mít na zřeteli nároky profesorů ze svých vysokých škol nebo nemusí být snahou podat co nejširší výklad z historie,“ popsal Vrchovský.
Publikaci dostanou zdarma všichni, kdo přijdou na stejně nazvaný koncert, který je na programu v úterý 4. prosince v aule haly Gong v Dolních Vítkovicích.
„Publikaci Moravskoslezskému kraji může závidět každý jiný kraj v České republice, protože díky tomu, že nápad, který se zrodil na půdě Společnosti pro kulturu a umění, našel odezvu na krajském úřadě a ten našel také prostředky pro podporu tohoto projektu, je Moravskoslezský kraj jediný v České republice, který se v rámci oslav stého výročí od vzniku české státnosti poklonil všem tvůrcům, kteří tady budovali své umělecké žánry a tím ovlivňovali jak vývoj žánru, tak vývoj společnosti,“ podotkl Vrchovský.
A jak se podle něj změnila kultura v regionu za posledních sto let? „Když Leoš Janáček začínal se svou tvorbou, tak společnost byla úplně jiná, než je dnes. To, jaká je nyní, je částečně dílem politiky a dalších vnějších faktorů. Nicméně kladné hodnoty, které najdeme v procesu vzdělávání, v projevu kultury a také v projevu společenských dějů, má na svědomí právě kultura jako taková,“ upozornil editor knihy.
„Doba se samozřejmě posunula. Lidé jsou dnes zvyklí na vysokou rychlost, velkou klipovitost. Publikace však nejde tímto směrem. Právě naopak. Na její čtení, které je velice snadné, protože to není vědecká práce, si ale každý musí udělat čas, pokud se chce seznámit se stoletou historií. Toto může být i pozitivním faktorem v oblasti vzdělávání. A sice nespěchat, ale věnovat se pořádně každé práci,“ doplnil.
Hejtman Ivo Vondrák netušil, že Moravskoslezský kraj je jediným krajem v Česku, který nechal vydat publikaci tohoto typu při příležitosti oslav stého výročí od vzniku Československa.
„Vždycky stojí za to podívat se zpět a zhodnotit uplynulé období. Doba sto let zpátky je výjimečná v tom, že fungovala společná Československá republika. Určitě je dobré se na ni podívat také z toho pohledu, co se v ní událo z hlediska umění, a to výtvarného, hudby, divadelnictví a filmu,“ poznamenal s tím, že kniha bude zároveň odkazem pro další generace. „Měli by si ji přečíst hlavně nejmladší lidé, protože často žijí ve virtuálním světě, který nabízí internet a je třeba se na to podívat také z pohledu toho, co ještě nikdy digitalizováno nebylo a přesně to je obsaženo právě v této publikaci,“ uzavřel Vondrák.